bugün

failler gizleniyor olayın üzerine gitmek lazım. roboskide hayatını kaybeden kişilerin aileleri para ile susturulmaya çalıştıklarını hatta tehdit edildiklerini biliyoruz. insan hakları mahkemesinde çıkacak karar hükümeti zor durumda bırakacaktır. bu olayla ilgili belgesellerin yapılması roboski katliamını bu olayı tarihin tozlu raflarına kaldırmak isteyenleri başarısızlığa itmiştir. her şeye inat faillerin cezalandırılmasını istiyoruz.
Roboski katliamı, Uludere katliamı, uludere olayları, roboski kelimeleri ile bilinen, türkiye'nin son dönemde utanç duyduğu, insan hakları mahkemesine götürülen, en acı; devlet tarafından da özrü dilenen katliamın belgeselidir.

Buradakiler kaçakçı mıdır? EVET.
Buradakiler terörist midir? HAYIR!
Kanunda kaçakçıların taranarak öldürülmesi, üzerlerine bomba yağdırılması diye bir madde var mıdır? HAYIR!
Bizim jenerasyonun döneminde gerçekleşen bu olay üzerine hazırlanan tüm belgesel ve filmler, bloglar, sözlük yazıları bu ayıbın lekesini dönemin hükümetinin üzerinden hiçbir zaman silemeyecektir.
çocuk yaştaki evladını kaybeden bir annenin, eline çocuğunun kur'an ını alarak söylediği sözler, yaptığı beddualar halen kulaklarımda:

-yarabbi, bu kur'an ın yüzü suyu hürmetine... küçük çocuğumun okuduğu bu sayfaların hatırına...eğer biz haksızsak, zaten ödedik ödeyeceğimiz bedeli... ciğerimiz parçalandı... evladımın kopuk elini günler sonra bulup mezarına defnettik. yok şayet bunu yapanlar haksızsa, sen bunu yapanların bedenini otuz dört parçaya ayırıp annelerinin önüne at... hakkımızı yerde bırakma!

ve devamında şöyle diyor:
-hiçbir ülke kendi yoksulunu öldürmez. insan cami kapısına gelen bir fukaraya, evladını dahi düşünmeden son parasını verir. hangi ülke, askerlerinin gözü önünde kaçağa giden fakirleri için dört tane savaş uçağı kaldırır? hangi ülke fakirlerini bombalar?
Kaçakçilik yaparken geberen pkk lilari anlatan belgesel. çekirdekleri hazirladik bekliyoruz.
ne kadar yoksul olursa olsun kacakcilik suctur. hirsizlikla es degerdir hatta daha kotudur. hirsizlik yapip bir kisiyi soyarsiniz. kacakcilik yapip bir ulkeyi soyarsiniz. siniri kapidan degil dagdan gecmeye calismak suctur. toplu halde siniri dagdan gecerseniz askerin vur hakki vardir. ayrica istihbarat saglam olmasa kacakci icin devlet ucak kaldirmaz. cikarir 50-60tane er pusuya yatarlar. atis emri gelince saydirirlar ve cekip giderler. suclunun masum gosterildigi ulkemizde bestseller listelerinde yerini alacak belgeseldir.
Yakinda götümüzü nasil siktiler belgeseli cekeriz biz. Ulan herifler memleketin anasini aglattilar. Elektrik su ve bilumum devlet hizmetlerini bedava aldilar. Hemde vergilerini biz odedik catir catir. Yetmedi memleketimin askerine polisine kursun attilar. Yetmedi ögretmenleri kacirdilar kursuna dizdiler. Kendi halklarina bile zulmetiler. insanlarini cahil biraktilar. Simdi de ulusal kahraman oldular. Nasil bir memleket ki kendi hainini kendi üretiyor. Yetmiyor belgesel cekiyor.
kolay parayı yerken iyiydi değil mi derler adama... su testisi su yolunda kırılır, bırakın bu işleri.
kendilerine diyet olarak çıkartılan tazminat bedelini kabul etmeyen ailelerin belgeselidir.

--spoiler--
biz yoksuluz. bizim için sınır, ailelerin arasına çekilmiş bir çizgiden ibaret. ailelerimizin bir kısmı çizginin öte tarafında, bir kısmı da bu tarafında. tek geçim kaynağımız bu ticaret. biz kaçakçılık olarak görmüyoruz bu işi. bu bizim ekmek kapımız. ev almak, araba almak, zengin olmak için değil; karnımızı doyurmak için gidiyoruz kaçağa.
--spoiler--

belgeselde, kaybettiklerini anlatan ailelerin kimi cümleleri:

--spoiler--
-oğlumun en büyük hayali, kepçe operatörü olmaktı.
*abim şöför olmayı çok istiyordu.
+abim evlenmek için, sevdiği kızla düğününü yapabilmek için gitti kaçağa.
=oğlum şırnakta çalışıyordu. kış mevsimi, iş yok. köye geldi. köydeyken, asker olan abisi telefon açtı. parası yoktu. oğlumdan, varsa biraz para göndermesini istedi. oğlum o gece kaçağa gitti.
+babam hasta. çalışamıyor. abim bize bakıyordu. hepimiz için gidiyordu kaçağa.
-abim, o kadar güzeldi ki... o kadar güzel gözleri vardı ki...
*oğlum imam hatip te okuyordu. yatılıdaydı. bana çok düşkündü. anne, gitmek istemiyorum; seni çok özlüyorum deyip dururdu. nitekim birgün yine okuluna yolculadım. şırnak a gittikten sonra dayanamayıp geri döndü. ben de bırakmadım bi daha onu. o gece o da gitti kaçağa. bomba seslerinden sonra kışın ortasında kızımı yanıma alıp düştüm yollara. ayağımda terlik olduğunu yolda koptuktan sonra farkettim. yalınayak, feryat figan... oğlumu her yerde aradım. göremedim. göstermediler.
-oğlumu ayakkabısından tanımak zorunda kaldım.
--spoiler--

hayalleri dahi gariban olan, çoğu on sekizine basmamış gariban insanlardan bahsediyoruz. fantezi kurmaya gerek yok. komplo teorilerine bel bağlamaya gerek yok.

durum bu yani.
yok kaçakçı, yok kolay para kazanan, yok suçlu...

ulan sizin insanlığınızın ben ta amk.

- hangi orospuyu fuhuş yüzünden asker jetleriyle bombalıyor?
- hangi mafyayı devlet duvara karşı tarıyor?
- söyleyin lütfen ibne oğlu ibneler hangi hırsızı hangi devlet tanklarla bombalayarak cezalandırıyor?

sizin mantıktan, duygudan yoksun her yeni gününüzü...
(bkz: uludere de ölenlerin facebook sayfaları)
hangi 19 yaşındaki genç yüzünden kanasla vurulmayı hakediyor hangi on yedi yaşında ki genç kız molotofla yakılmayı hak ediyor neden sen gelip benim şehrimde elini kolunu sallayıp gezerken ben elin doğu beyazıtında alış veriş yapamıyorum neden bunlara rağmen ben faşist sen ezilen oluyorsun ?
uludere de olayı masum bir olay değildir.Yanlış istihbarat sonucu olabilir.O insanların kaçakçılık yaptığını zaten bölgedeki askerler de biliyordu.