bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Zaman çarkı fantastik serisinin yazarı...fantastik kitaplarda iyi ve kötünün yanında kadın ve erkek çatışmasını ilk olarak işleyen yazar,aynı zamanda conan serisinin de yazarıdır.
  1 ... bikalemun
 2. 2.
  16 Eylül 2007'de yaşamını yitiren; ikinci tolkien olarak anılan; ünlü "zaman çarkı" isimli dev fantastik külliyatın sahibi olan yazardır.
  kendisi bundan tam 3 sene önce 23.istanbul tüyap kitap fuarına geldiğinde,kitaplarını imzalatmıştım. O zamanlar benim gibi hiçbir hayranı yazarın 3 sene sonra zaman çarkı'nı tamamlayamadan öleceğini tahmin edemezdi. Yazar 12 ciltten oluşacak olan zaman çarkı serisinin 11 ciltini yazmış 12. ciltini bitiremeden yaşamını yitirmiştir.Ancak son kitabı tüm kitaplardan önce planladığı; ölmeden önce 12. kitabın ayrıntılarını eşi ve editörüne ilettiğini öğrenmiş bulunuyoruz.Böylece 12. kitap yazılarak seri tamamlanabilecek.
  Yazarın sevenlerine başsağlığı diliyoruz.
  1 ... tasslehoff
 3. 3.
  fantastik roman okurlarınca ilah olarak görülmekle berbaber "tabutuma son çivi çakılana dek yazmaya devam edeceğim" diyen ve dediğini gerçekleştiren kişi. 17 Eylül 2007 tarihide aramızdan ayrılmış olup 11 kitaplık Zaman çarkı serisinin 12. ve son kitabını bitiremedeği için bizi ve bu seriyi öksüz bırakmıştır.
  1 ... xargn
 4. 4.
  gerçek adı james o. rigneydir.
  1 ... akustikcinayet
 5. 5.
  kendisi rahmetli mertebesine ulaşmıştır.oluşturduğum fantastik kurgu roman kütüphanesinde en üstte yerini almış olan zaman çarkı serilerinin yaratıcısıdır.*
  1 ... belgarionwulfgar
 6. 6.
  16 eylülde vefat etmiş olan dizi yazarı.
  ... mrtnyc
 7. 7.
  ernest hemingway' ın çanlar kimin için çalıyor * adlı romanında ispanya iç savaşı esnasında ispanya' da franco kuvvetlerine karşı operasyonlara katılan karakter.
  ... abber1ine
 8. 8.
  (d. 17 Ekim 1948, Güney Carolina - ö. 16 Eylül 2007), Zaman Çarkı adlı epik fantazya dizisinin yazarıdır.

  Karısı ve yayıncısı Harriet ile Güney Carolina'da yaşamaktadır. Jordan yirmili yaşlarının sonunda bu yana yazmaktadır ve farklı isimler altında, farklı türlerde pek çok eser vermiştir. Kullandığı isimler arasında Reagan O’Neal, Jackson o’Reilly ve Chang Lung vardır. Jordan adı altında bir Conan dizisi de yazmıştır.

  Robert Jordan yazmaya küçük yaşlarda ilgi duydu. Büyürken ağabeyi sık sık ona bakıcılık yapar, kitaplar okurdu. Ağabeyi ona çocuk kitapları okumak yerine Mark Twain ve H.G.Wells gibi kendi tercih ettiği yazarların eserlerini okurdu. Jordan hikâyelere kendini öyle kaptırırdı ki ağabeyinin bıraktığı yerde beklemek yerine kitapları kendi kendine okumak için sözcükleri çözmeye çalışırdı. Bu büyük yazarlardan kendine ders çıkartan Jordan bir gün kendisinin de hikâyeler yaratacağına karar verdi.

  Yazar olacağını daha küçükken bilmesine rağmen Jordan yazmaya ileri yaşlarına kadar başlamadı. Yetişirken okuduğu kurgu romanlara benzer romanlar yazmak için ihtiyaç duyduğu yaşam deneyiminden yoksun olduğunu biliyordu. Bu yüzden kendi kendine bir gün gerçekten yazacağını söyleyerek bekledi.

  Bu dönemde Jordan epey deneyim edindi. ABD Ordusu’na katıldı ve Vietnam’da iki dönem geçirdi. Orada geçirdiği zamanda pek çok madalya kazandı. Jordan aynı zamanda South Carolina’daki askeri kolej the Citadel’den fizik diploması aldı ve nükleer muhendis oldu. Sonunda, yirmili yaşlarının sonunda, yaralanarak hastaneye yatan Jordan yaşamın o “bir gün”ü beklemek için fazla kısa olduğuna karar verdi.

  Jordan Zaman Çarkı’nın hikâyesini yazmaya başlamadan çok önce düşünmeye başlamıştı. Hikayenin zihninde beklemesine, yazıya dökmeye hazır hissedene kadar büyümesine izin verdi. Gerçekten de düşündüğü kadar hazırlıklı değildi, çünkü Dünyanın Gözü’nü bitirmesi dört senesini aldı. Ana hikâyeye devam etmeden önce, dünya ile ilgili daha fazla kurgu yapması gerektiğini gördü. Ve sonuçta ortaya çıkan dünya öyle dinamik, öyle karmaşıktı ki neredeyse gerçek gibi görünüyordu.

  Dünyanın Gözü yayınlandıktan sonra Jordan uluslararası alanda beğenilen bir fantazya yazarı oldu. Zaman Çarkı dizisi pek çok dile çevrildi.

  Jordan yazmadığı zamanlarda avcılık ve balıkçılık yapar, poker, satranç ve bilardo oynar. Antika silahlar, kılıçlar, eski tüfekler, Asya ve Afrika sanatı koleksiyonu yapar. Jordan kendini tarih meraklısı saymakta ve gelecek senelerde yazmaya devam etmeyi planlamaktadır.

  16 Eylül 2007 tarihinde, bir yılı aşkın süredir mücadele ettiği hastalık "amyloidosis" yüzünden ölmüştür.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Robert_Jordan
  ... hasmet ibriktaroglu