bugün

bir ülkenin anayasasında belirtilen, o ülke halkının sahip olduğu resmileşmiş din.
arap ülkeleri için; islam
hindistan için; hinduizm
israil için; yahudilik
amerika için; hristiyanlık
vb.
(bkz: resmi dil)
devletin dini olamayacağı için resmi din diye bir kavram olamaz. çünkü din insana aittir; insan tarafından yaşanılasıdır.
laik rejimlerde bulunmayan, kullanılmayan, kullanılmaması gereken kavramdır.
tersinden, türkiyenin gayriresmi dini islamdır.
anayasa da belirtilmiş ülkenin hakim inancını belirten yasadır. türkiye gibi ülkeler de diyemeyecegim başka örnegi yok dünya da çünkü, rejimi laik, ama benimsedigi laikligi din yerine kullanılanana başka ülke yok. laik ülkelerde, herkes kendi dinini icrada özgürdür ve çocuklarını yetiştirme dahil, günlük hayatta da diledigi dini kisve ile rahatca gezebilir. ingiltere de polis olan bir sih, dini inancı geregi sacını kesmemekte direnmiş, mahkemelik olmuş ve bunu laiklik kuralı ve insan hakları geregi kazanmıstır, aynı ingiltere de müslüman kadın polislerde başları örtülü polislik yapabilmekte, emniyet armalı özel başörtüler kendilerine üniformaları ile birlikte verilmektedir devlet tarafından.
nüfus cüzdanını yenilemeye karar verdim, görevliden rica ettim, memur bey lütfen din hanesini boş bırakın. yok kalsın, sonra eve gelip söyledim ve iyi ki kalmış dedim.
güncel Önemli Başlıklar