son zamanlarda sıklıkla karştığım anlatım bozukluğu. insanlar genellikle resim ve fotoğraf arasındaki farkı kavrayamıyor. elinde fotoğraf makinesi olan birisine denilen şey; "resmimizi çeker misin?" oluyor. herkese tek tek anlatmak ise bilen insanın bazen zoruna gidebiliyor bu kadar basit bir olay için. aslında;
resim yapılır boyayla falan. fotoğraf ise çekilir. yapmayın yavrum, etmeyin çocuğum anlatım bozukluğunun bu kadarı da olmaz ki yahu. ister istemez sinirlendiriyorsunuz adamı.
resim çekme eylemi gerceklestirilemez.Resim kagıt üzerine çizilir ve ya boyanır.çekme eylemi fotograf icin kullanılır.
fotoğraf çekmenin yanlış söylenimi , yazılışı , okunuşu. herzaman varolacaktır. birileri fotoğrafa resim diyecektir. tam öğrenecektir arada ki farkı ozamanda çizilmiş süper bir portreye fotoğraf diyecektir.
resim yapılır, fotoğraf çekilir. resim çekmek ise bu farkı anlayamayan kişilerin fotoğraf çekmek yerine kullandığı söz öbeğidir.

(bkz: fotoğraf yapmak)
mümkün değildir, 'fotoğraf' çekilse çok daha kolay ve mümkün olur.
Farkında olmadan söylenen, de'nin yanlış yazımı kadar koyan anlatım bozukluğu.

şunun resmini çeksene diye başlar. Çekemem dersin bozulur. Resim çekilmez çizilir dersin küser. Siktir git kendi çek dersin ağlar. Kullanmayın ya şunu..
Bugünlerde kullanılan yanlış ifadelerden biridir. Resim çizilir, yapılır ancak fotoğraf çekilir.
Fotoğraf çizmek gibidir.
şapka giymek gibidir.