1. 1.
  garantili bir elektronik eşyanın garanti kapsamı dahilinde bozulmasını takiben firmanın ürünü geri alıp müşteriye yenisini vermesinden sonra elinde kalan bozuk ürünü tekrar fabrikaya sokup tamir edip sıfıra çekmesi ama sonuçta kullanılmış eşyayı mağazada satışa çıkaramayacağı için ürünün yok pahasına sağda solda satılması.

  ebay de görülür bu tip ürünler çok faydalıdır 200 dolarlık alet bir anda 20 dolar oluverir.
  2 ... doctrine
 2. 2.
  refurbished products, *,

  genelde üretimden çıktıktan sonra, taşıma esnasında düşen, çizilen, kutusu hasar goren(ki bu en buyuk sebeptir. barkod sisteminde o kutunun kayıtlı olmasından dolayı yenisi üretilip değiştirilmek yerine refurbished kutusuna konulur.) ürünlerin, satış merkezlerinde hasarlı olarak satılmasıdır. refurbished ürünler gerçek fiyatın 3 te biri civarında satılır. elektronikte üçte biri değilde biraz daha yüksek fiyattan satılır. bu ürünler de diğerleriyle aynı makinadan çıkar, yani çakma olarak algılanamaz. markalar bu ürünlere garanti vermez genelde. aldığım hiçbir refurbished üründe sorun çıkmaması, önyargımı yerlebir etmiştir.

  refurbish kelimesinin sözlük anlamı; yeniden perdahlamak, yeniden tefriş etmektir.
  1 ... eshquia
 3. 3.
  Amerika'daki müşteri üstünlüğünün göstergesi olan bir uygulamadır. şöyle ki siz şimdi bir elektronik ürün aldınız. ürün arızalı çıktı veya canınız istedi ve geri vermek istediniz, bu durumda firma ürünü geri alıyor ve ürünün sorununu giderdikten sonra ucuz bir fiyata satışa sunuyor. adamlarda müşteri memnuniyeti var işte. türkiye'de olsa töbe billah geri almazlar. işte en ufağından amerika ve türkiye'nin farkı.
  ... fakir misin nesin ya
 4. 4.
  Apple Amerika icin refurbished sayfasi bulunuyor. Ayrica 1 yil garanti verilmektedir.

  https://www.apple.com/shop/browse/home/specialdeals
  ... ne fark eder ki
 5. 5.
  amerikada cok kullanilan bir satis yontemi. digelim ki bir urun cok az kullanilmis ya da alindigi dakka arizali cikmis. esas uretici bu urun u aliyo alliyo pulluyo ilk hali gibi yapmaya calisiyo. sonra daha dusuk bir fiyattan satiyor bu yenilenmiş telefonu sonra sıfır bir ürün gibi sizlere geliyor tavsiye ederim uygun fiyat ve performans arayanlara! Türkçe ismi yenilenmiş telefondur.
  1 ... kasparow112