bugün

hamdolsun kriz teğet geçmiş belli ki recep tayyip erdoğan için.

---------------------
Türk hava Yolları tarafından Başbakanlık için iki yıl önce sipariş verilen Gulfstream G550 tipi uzun menzilli iş jeti, istanbul Atatürk Hava Limanı'na indi

içindeki özel sistemler ve donanımla fiyatının 60 milyon doların üzerine çıktığı öğrenilen uçak 18 koltuklu olarak planlandı. VIP uçuşlarda kullanılmak üzere THY tarafından sipariş edilen Gulfstream G550, 12 bin 501 kilometre menzili ile dünyanın en uzun menzilli iş jeti. Uçak, istanbul’dan yakıt ikmali yapmadan batıda Los Angeles, doğuda Avustralya’nın Darwin şehrine uçabiliyor.

KABiN 18 KOLTUKLU

Normalde G550’lerin koltuk kapasitesi 14 ila 18 arasında değişiyor. Uçağın kapasitesi, Başbakanlığın isteği üzerine 18 koltuklu olarak planlandı. Uzun uçuşlarda koltuklar 180 derece yatarak yatak oluyor. Uçağın arka bölümü toplantı salonu haline getirilebiliyor. Kabinde ayrıca 8 saatten uzun uçuşlarda pilotların dinlenmesi için özel bir alan da yer alıyor.

ÖZEL SiSTEMLER KONULDU

G550’de EVS olarak adlandırılan “Yükseltilmiş Görüş Sistemiö, kızıl ötesi kamera sisteminin kokpitteki ekrana yansıtıyor. Böylece pilotlar gece veya sis, pus gibi görüşün düşük olduğu şartlarda sorunsuz yaklaşıp inebiliyor.

Kokpitte pilotlar uçuş verilerini HUD olarak adlandırılan baş üstü ekranından takip edebiliyor. Benzer sistem, F-16 gibi savaş uçaklarında bulunuyor. Kabinde yer alan telsiz, telefon gibi haberleşme sistemleri istenildiğinde kriptolu olarak kullanılabiliyor.

HANGi DEVLET BAŞKANLARI KULLANIYOR

Dünyanın en uzun menzilli iş jeti olan çift motorlu G550, ağırlıklı olarak kıtalararası uçuş yapan iş adamları ve hükümet filoları tarafından kullanılıyor. Uçağın havada çok uzun süre kalabilmesi ile G550’ler aynı zamanda askeri ve özel görev uçuşları için de tercih ediliyor. Türkiye’nin dışında G550’yi hükümet uçuşlarında kullanan ülkeler arasında ABD, Arjantin, isveç, Yunanistan, Tanzanya ve Uganda bulunuyor.

VIP FiLOSU 6’YA YÜKSELiYOR

Türkiye’ye ilk Gulfstream imalatı özel Turgut Özal’ın başbakanlığı sırasında alınmıştı. 1988’de teslim edilen Guflstream GIV tipi uçaklardan TC-ANA (daha sonra ATA oldu) Başbakanlık, TC-GAP da Cumhurbaşkanlığı emrine verilmişti. 1992’de aynı tip uçak Genel Kurmay Başkanlığı için de satın alındı. Daha sonra GAP uçağı Hava Kuvvetleri tarafından işletilmeye başlandı.

Kalabalık seyahatlerde yaşanan sıkıntı nedeniyle Başbakan Erdoğan, 2004’te daha büyük bir uçak almak üzere harekete geçti. Dönemin italya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin 40 koltuklu Airbus A319 Corperate Jet tipi uçağı seçildi. Kabini tamamen yenilenen ve TC-ANA çağrı ismi verilen A319, THY’ye 17 Aralık 2004’te teslim edildi. Başbakanlığa ait S-92 tipi TC-OBA helikopteri ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından işletiliyor.

THY tarafından işletilen uçakların kullanım giderleri ve diğer masraflar kullanan kuruma fatura edilecek.

TEKNiK ÖZELLiKLER

Menzili: 12 bin 501 km

Seyir Yüksekliği: 15 bin 545 metre

Maksimum Kalkış Ağırlığı: 41 bin 277 kg

Yolcu Kapasitesi: 14 ila 18 arasında değişiyor

Gövde Uzunluğu: 29.4 metre

Yükseklik: 7.9 metre

Kanat Açıklığı: 28.5 metre

Kabin Uzunluğu: 15.3 metre

Kabin Yüksekliği: 1.88 metre

Kabin Eni: 2.24 metre
---------------------

http://www.radikal.com.tr...04.2009&CategoryID=77

padişahımıza almanların, fransızların bile kullanmadığı uçaktan alınıyor. kriz var diyorlar. halbuki bu psikolojik.
değil mi tayyip? insanlar ekmeğe 400 değil 300 vermek için kuyruğa giriyor. sen 100 trilyondan fazlasını harcatıp devlete, kendi keyfin için uçak aldırıyorsun.

devletin malı deniz, yiyen domuz diyorum.
uçak değil o uçakcıktır.
az bile dedirtir.
ordan oraya uçmaktan sağlığına bir zarar gelmesinden korkulmaktadır. ne de olsa ihtiyacımız var sayın ve sevgili başbakanımıza. tabii ki en güzel, en rahat, en güvenilir olanı tercih edilecektir.

allah kazasız belasız uçuşlar nasip eylesin. *
hortumları başkasından çıkarıp kendisine taktığının kanıtıdır. ne de olsa o hortumlardan paracıklar akıyor dimi?.
sultan ''I. sayın Recep'in'' kendisine 60 milyon doları aşan uçak aldırtmasıdır.

öküzle-deveyle git demiyoruz da borç 400 milyar dolar.

halka kemerleri sıkın derler: insanlarda kemer takacak pantolon yok!

oysa bizim ''sultan I. sayın recep'' dap uçağındaki 140 farklı yemekten istediğini seçiyor:

islim kebabı-hünkar beğendi, kuzu kapama,

italyan mutfağı,

deniz ürünleri,

soğuk tabağı vs.

her şey var: muhalif basın mı? onlar yok.
bu durumu"ey baykal sana 5 tane keçi teslim edilse idare edemezsin" diyerek açıklığa kavuşturmuştur.

fakat ben çok salağımdır. çünkü başbakanımızın bu söylemiyle uçak arasındaki bağlantıyı bulamamışımdır. çünkü siyasi ve gizli bir söylem vardır eeee görüyorsunuz siyaset bilenlerin işi. benim gibi anlamayanlar kalır bölye.
prestij derdi yönünden kendisine hugo chavez'i örnek alması gereken başbakanın son bombası. chavez o sıradan haliyle bile benim gözümde rte'den daha değerlidir. neymiş? itibarmış. peki, oldu.
normal durumdur. elin basbakani ozel jetleriyle dunyanin dort bir tarafindan getirdigi karilarla orgy yaparken bizim basbakanimizin nesi eksik. cok iyi arkadaslardir hem, belki ozenmistir.
enayiliktir. şöyle başlayalım. züğürt olup da en fiyaka cep telefonu almanın başbakan katındaki benzer davranışıdır. işsizlik rekor kırmış. kriz teğet değil doğrudan girmiş hala da geçmemiş. beyefendiler kendi lükslerini düşünüp birçok hastane ve okul yapılacak o paraya uçak alıp hava atıyorlar.

ben böyle gösterişi... öperim.
(bkz: türkiye nin net 303 milyar tl borcu olması)
60 milyon dolara doğuda kaç tane fabrika açılır bir düşünün.
en basitinden bir hesap yapalım.
Bir fabrika maliyeti 5 milyon dolar olsa 12 fabrika kurulur.
bir fabrika 1500 kişi istihdam eder.12X1500=18000 kişi istihdam edilir.
18000 kişi 10.000 aile demek yani siz işsizler ordusunu azaltmış olursunuz.

ama uçağın istihdam edeceği en fazla 10 kişi vardır.
binsin efendim.amaç amerikaya hava atmaksa binsin.
dudak uçuklatan uçaktır.
ak bulutların arasında ap ak uçmaktır.
Hani Türk milleti mütevaziydi. yoksa başbakan türk değil mi gibi soruları da sordurtan hededir.
(bkz: yazıklar olsun)
düşme garantiliyse, 120 de öderiz sorun değil!
yine bu ekstra masrafı savunan dingillerin ortaya çıkmasını sağlayan uçakçıktır. rte nin malı olmayacağını bizde biliyoruz heralde ne gerek var bu kadar pahalı uçakçık almaya?
(bkz: başbakanın bir soyadının olması)
Nedir 60 milyon dolar bir ülkenin lideri için? Efendim ben binemiyorum oda binmesin kıskançlığından başka birşey değildir, bu kadar siyasi bakmamak gerekir bence bu uçağı alıp gitmeyecek adam sonuçta.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar