fotoğraf anlatıyo rahmetliye sallayan y. şaklar atatürkten sonra kimin oğlu dağa çatışmaya giti hatta askere gitti akıllı olun muhalif olucam diye muhalif olmayın her konuyu ti ye almayın.
sayıklamamış, son nefesinde bile hristofyas'a posta koymuştur.

--spoiler--
babasının, rumca bir şeyler söylediğini, “rumca anlamıyorum baba, i̇ngilizce ya da türkçe konuş” dediğini anlatan vangöl, babasının, rum yönetimi lideri dimitris hristofyas ile diğer rum liderler için, “'söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir' dedi ve 'hristofyas' diye bağırdı” ifadesini kullandı.
--spoiler--

hala saygı duymadıysanız şu fotografa bakın.
http://www.turksolu.org/247/foto/konuksever13.jpg

soldaki sandalyenin üzerindeki genç rauf denktaş'ın oğlu raif denktaş. rumlarla çatışma anı. ergin konuksever tarafından çekilmiştir.

bir lider ve onun oğlu. bilmiyorum sizde bazı çağrışımlar yaptı mı?
rumca bilmesi takdir edilesidir. konuşması hatta sayıklaması da normaldir. tüm bunlar benim gibi haymotlos için sorun değildir. ama rumca'nın bilinmesi değil de, sayıklanması sırasında ortaya çıkan bilinçaltı yansıması bir milliyetçi için önemlidir. bu nedenle bu sayıklama ilginç bir durumdur. incelenmesi gerekir. stockholm sendromunda ısrar ediyorum.
--spoiler--
söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir
--spoiler--

diye rumca konuşmuş ama şakirtler nasıl bir beyne sahipse bundan bile malzeme çıkarmış kendisine.
1970'lı yıllara kadar tek devlet içinde rumlarla birlikte yaşadıkları için rumca bilmesi çok doğal. ingilizce de bildiği için ingilizce bile sayıklayabilirdi. hatta ölüm anında bazı insanların o bilinçsizlikle küfür bile ettiği düşünülürse insanları hor görmemeli.
adama (bkz: bisiktirgit) derler ulan bari bu adama bunu demeyin adamın hayatını bu davaya adamış, yıllarca rumlarla diplomatik savaş vermiş, türkiye yanlısı büyük lider.
o' kadar sayın cumhurbaşkanımız rauf denktaş, gidişatı tehlikeyden, o'nun durumuyla dalga geçilmesini, içine sindrememiş yazardır antikaw militarist, efenim...
not(geçmiş olsun, der kişi kişi ilk önce!...)
gök tengri'nin rumca bir kelime olduğunu düşünen kişinin iddiasıdır, yanlıştır.
(bkz: denktaş ın sağlık durumunun kritik olması)

doğruysa bile öküz altında buzağı aramayı gerektirmeyecek bir haldir. adam rum düşmanı değildir, rumları, rumcayı dünyadan silmeye çalışan gözünü kan bürümüş bir katil değildir.
rauf denktaş'ın nesli rumlarla birlikte aynı devlette yaşadığı için rumca da bildiği için normal olandır.
şimdiki nesil rumca bilmez, çünkü bir arada yaşamadılar.
konuyu saptırmayalım.
rauf denktaş'ın, sözde o kadar çekiştiği ve mücadele ettiği rumların dilini, bilinç altının su yüzüne çıktığı hallerden biri olan koma halinde sayıklamasıdır. yeni bir stockholm sendromu mu yoksa?

ve ayrıca:
(bkz: gök tengri aşkına kardeş ibretlik bir paylaşım).