bugün

hasta olup olmadığını belirlemek amacıyla herhangi bir sağlık kuruluşundan belge almak.

(bkz: rapor alıp işe gitmemek)
türkiyede hiç bir kuruma güven duyulmadığından, "rapor almak" deyimini duyunca "vay canına neler dönmüş serhat" moduna giriyoruz.
türkiyedeki son işimden çıkarılma sebebim doktordan 1 hafta rapor alıp (bronşit) işe gitmemekti.

bunu bir türk arkadaşa anlatırken.
- neden çıktın son işinden?
- rapor aldım bir hafta. sonra tazminatımı verip çıkardılar.
- hımm. anladım

yabancı birine anlatırken.
- neden çıktın işinden?
- doktor bir hafta rapor verdi. sonra patron çıkardı.
- neden?
- nasıl anlatayım sana şimdi bunu...
Hele ertesi gün sınav varsa ve siz bir rapora sahipseniz paha biçilemez *
Sınav haftasıysa hem rahatlik hem huzursuzluk verir.
ÖSS YGS öncesi alınırdı şimdi vize engele girebilmek için okulun medikosundan almak zorundayız ah ah nerde o eski aile dostu halden anlayan hekimler...
Milletin tatilini uzatmak için tırışkadan hastalıklarla aldığı şey. 6 yıllık iş yaşamımda sadece 3 kere rapor aldım, onlarda da gerçekten ayakta duramıyordum.

izin gerektiğinde delikanlı gibi bölüm başkanından izin istedim, o da her seferinde verdi.

Hatta bir seferinde " bağanın yoğ tabi olum, yatakta üşüyogn, bi hatun alsan bakar sağgna" dedi.
sahte rapor almak isteyip özel hastaneleri eleştiren ahlaklıları(!) göstermiştir. çok etik gerçekten.
rapor almak diye yanlış bilinen öge. rapor alınmaz, rapor verilir. maalesef dilimize yanlış yerleşmiş.
kız arkadaşım işe yeni girdiği için yıllık izin hakkı yok, aylar öncesinden tatil planı yapmıştık ve gitmemiz için rapor alması gerekiyor. istanbul'da olup 20-28 temmuz tarihleri için rapor almamızda yardımcı olabileceklerin mesaj atması rica.
yapmak isteyip yapamadığım eylem. imreniyorum şu memur rahatlığına.
Bombok olaylardan, kişilerden ve kaostan bir anlık da olsa kurtulmayı sağlar.

Ayrıca halsizlikten Son 16 saattimi hasta yatağımda uyuyarak geçirdiğim için gayet doğru kişiye verilmiş rapordur.

Edit :16 yı 20 ye tamamladım mutluyum.
görsel