bugün

ezel isimli dizide , usta oyuncu Tuncel Kurtiz tarafından canlandırılan mapus damında boş durmamış nirvana ya ulaşmış olan karakterdir.yeni fenomenimiz. Ramiz Karaeski'mizdir, nam-ı diğer Ramiz dayımızdır.

Ezel'in hapishanede tanıştığı akıl hocasıdır. 1980'lerde kumarhane patronluğu yapmış,hapse düştükten sonra sakinleşmiştir. Zenginliği, fakirliği, aşkı, ihaneti görmüştür.

Ezel'e unutmayı, dünyaya akıllı, kuşkucu ve hiç kapanmaz gözlerle bakmayı öğretmiştir.

her insan öldürür gene de sevdiğini
bu böyle bilinsin herkes tarafından,
kiminin ters bakışından gelir ölüm,
kiminin iltifatından,
korkağın öpücüğünden,
cesurun kılıcından!

kimisi aşkını gençlikte öldürür,
yaşını başını almışken kimi;
biri şehvetin elleriyle boğazlar,
birinin altındır elleri,
yumusak kalpli olanı bıçak kullanır
çünkü ceset soğur hemen.

kimi pek az sever, kimi derinden,
biri müşteridir, diğeri satıcı;
kimi vardır, gözyaşlarıyla bitirir işi,
kiminden ne bir ah, ne bir figan:
çünkü her insan öldürür sevdiğini,
gene de ölmez insan.
verdiği müthiş nasihatlerle ister istemez insanı kendine hayran bırakan ezel dizisinin müthiş karakteri. Hoş zaten bir nasihat hemen hayatınızı değiştirmez, sadece az bir süre düşündürür, sonra unutur gidersiniz. yine de ramiz dayı nın sarfettiği sözler can alıcıdır. Bir örnek:

Hesap görmek hesap vermekten zordur yeğen.
(bkz: tuncel kurtiz)

saygıyla eğiliyorum karşısında.

edi: buna eksi oy veren gebeşi kutlarım. ne düşündüğünü çok merak ediyorum.
(bkz: Sesiyle siken adam)
(bkz: ayarcı entellektüel)
şahane bıyıklara sahip tuncel kurtiz karakteri.
(bkz: ramiz dayıdan ayar yemiş ali bakışı)
ama hep 3. bir yol var, o da ateşe atlamak!
(bkz: yeğen)
deli yürekteki kuşçu gibi boş konuşmaz, dediğini yapan kurnaz tilki.
türk televizyon tarihinin kesinlikle en taşşaklı dizi karakteri.

(bkz: dört dünya kupası gördüm böyle ayar görmedim hacı)
gördüğüm en kültürlü mafya babası karakteri dayı tüm edebiyatı yalamış yutmuş sıçmış bile..
gerek oscar wilde'den gerek ömer hayyam'dan okuduğu kupleler ile gönlümüze taht kurmuş ezel karakteri. 7 aralık akşamı yayınlanan bölümde verdiği ayarla da gönlümüzdeki tahtını yükseltti.. seviyoruz, he he!
verdiği ayarlarla,yaptığı konuşmalarla,önceden planladığı olaylarla şüphesiz efsaneler arasına girmiş dizi karakteri.
(bkz: ramiz dayı)
(bkz: hastayız sana dayı).
pek yakin arkadasimla iyice havaya girip birbirimize "dayi","yegeeeen","kardeeees" gibi sifatlarla konusmamizi saglamis olan ezel dizisi karakteri.
sevdik dayimizi ne yalan söyleyelim,arada normanci yaban'dan da "nopppaalaa,noha,nööf" kelimelerini kullanarak muhabbete hareket katiyoruz.
--spoiler--
karde$
--spoiler--
hepimizin dayısı.

hastasıyız.
seyfo dayıdan sonra dayılar ordusana katılan dayımız.
dizi dünyasının en baba, en delikanlı karakteridir. kerpeten ali'ye verdiği ayar, türk televizyon tarihinde unutulmazlar arasına girmiştir.
sanırsam meşhur bu adam. facebook'ta herkes videolarını eklemiş, yabancı kalmışız olaya. kültürlenme maksatlı başlığa girdim, gördüm. meğer çok mühim bir insanmış. türk gençlerinin entellektüel seviyesini tavan yaptırabilir. birazdan nöbetçi mahkemeye gidip yeğeni olmak için gerekli evrak ve dilekçelerle başvuracam. tutmayın beni.
meyveye olan düşkünlüğüyle tanınmaktadır.ayrıca meyveleri çok iyi soyar.
oscar wilde bu adamı tanısa hakkında portakallı bir şiir yazardı. bari bi ateşlesin bizim milleti de kitap okuma oranımız artsın hacı diye temenni ettiğimdir.
şu aralar msn, facebook iletilerini belirleyen dayı.