bugün

sigara içmek aklına gelmiştir ilginç tabi(!)
kimsenin karışamayacağı olaydır. sanane kardeşim ister içerim ister içmem. seni oruç tut diye zorlayan yok sonuçta.
ramazanda sokak ortasında sigar içeni tartaklıyanların amacı.asıl başlık budur.
sen oruç tutuyorsun diye illa herkez tutucak mı?bunun hastası var ilaç içeni var inanmayanı var.geçipte karşına senin ballandıra ballandıra içmiyorsa çıkıp laf edemezsin.ha bide canının çektiği şey sigara.o kadar süper müslümansın zaten sen de canın sigara çekiyor değil mi?
'sadece' sigara içmektir.
canı sigara içmek istemiştir.
kime ne aga?
nefsin kuvvetliyse tutacaksın orucu. herkes tutmak zorunda mı? herkes sen tutuyorsun diye toplum içine çıkmamak zorunda mı?
hey küçük insanlar:
siz ramazanda açlık ve susuzlukla savaşırken ben burda keyf çatıyorum. beter olun nihohoho!
tarzında bir aşşağılama hareketidir. dövün gitsin.
(bkz: ibadeti savaş zannetmek)
oruç değildir, o an sigara içmek istemiştir ve yakmıştır. hem oruç nefse hakim olmak değil mi? sokakta birini sigara içerken gördüğünde, nefsine hakim olup, tutmayanları da yadırgamamak gerekmektedir. hesap verecek olan kendisi bundan kime ne?
adam içer içer herkes kendi iradesiyle oruç tutar veya tutmaz buna insanın özünden başka kimse karışamaz. halkımızın tahammülsüzlüğüdür bu işte. çok rahatsız oluyosan siktir git başka yere amk. oruç tutmuyo diye adam döven insanın orucundan hayır gelir mi?

not: oruç tutuyorum her gün oruç tutmayan onlarca insan görüyorum içimde en ufak bi kin duygusu oluşmadı.
dini inancı başka olan birisinin bile oruç tutana saygı duyup böyle bir harekette bulunmayacak kadar edepli bir toplumun bireyi olamamış bir denyo olmak....
bir rum bir ermeni bir yahudi kadar müslümana saygısı olmayandır.
hoş görüntü vermeyendir. dikkatleri üzerine çeker. ancak ramazanda olup olmamasına takılmadım hangi ayda olursak olalım ne bileyim sokakta sigara içen insanın imajı gözümde zedeleniyor bir kere. * hele bu kadınsa. bitti geçmiş olsun.
"ben inanmıyorum sizde bana saygı duyun" demeyi istemektir. işte böyle saçma sapan bir fikirdir. tamam arkadaşım, bizler sana saygı duyuyoruz ama ; sen annenle gezmeye çıktığın zaman annenin karşısında dal taşşak dans eden adamı savuşturmaz mısın? ne uç bir örnek oldu lan bu?
oruç tutan insanların gözlerinin içine bakarak, onları tahrik ederek içmediği sürece gayet zararsızdır. oruç tutana nasıl saygı gösteriliyorsa kendisine de gösterilmelidir.
ramazandan önceki amacı ne ise odur. ibadet yapan kişinin başkasının hiç bir hakkını kısıtlamaya hakkı yoktur. *
herhangi bir amacı yoktur efendim.

asıl merak uyandıran sokak ortasında sigara içine oruç tutanların gösterdiği tepkidir.

hani löp löp lokmaları götürse anlayacam da sigara olm o mekruh zaten.
günlük rutinine devam eden insandır. bazı oruçlu insanlarsa bu gibi normal insanlara fazlaca tepki gösterirler. allahınız var mı lan?!
tahriftir.
tazyiktir.
taklittir.
Diğer aylarda içenden bir farkı olmayan insandır.
taktir hiç değildir.
oruçsuz olduğunun tasdikidir.
(bkz: benim inancım benim sigaram)
sigara içmektir amacı başka ne olabilir ki. malum kapalı ortamlarda yasak.