bugün

"içki orucu" da denir bu sürece. 11 ayın her günü neredeyse bir ufak rakı tüketen dedemin hiç şaşmadan tuttuğu oruçtur. sebebi bilinmez.
önemli olan ramazanda içki içmek değil , sabaha karşı içki içip trafiğe çıkmamaktır. içki içip başkalarına zarar vermiyorsan, ilahi yönden sadece senle allahı ilgilendirir. ama kendinden başkasını rahatsız edecek alkollü eğlemler; hem seni, hem karşındakini hem de direk allahı ilgilendirir ki; sonuçları kişinin pek hoşuna gitmeyecektir.
(bkz: kurban etiyle içki içmek)
ben ne farkı var diger aylarla diyenlere sadece hayretle bakıyorum onların dar anlayışı ve her ayı bir tutmaları bu konudan daha fazla irdelenmeli bence sonuçta ramazan ayı diger aylara göre çok farklı özel bir aydır ve bu ay da bile insanlar oruç tutmasalar bile bazı genelde yaptıgı şeylerden kendilerini kısıtlamıyorlar hatta bazıları var ki daha bir inatla sarılıyor !! ben genelde alkol kullanan biriyim, kendini kaybedip başka insanlara zarar vermedikten sonra da kimin ne yaptıgı da kimseyi bağlamaz bana göre, ramazan ayında hiç içmedim,içmemeye de özen gösteriyorum ama içene de bişey demiyorum sadece içenler içmeyenlere karşı gereksiz bir tavır içinde bunun aynı şekilde ramazan ayında içki içmeyenlere de bu şekilde saygı duyulması gerekiyor.
bir çok insanın kesinlikle uyduğu kuraldır. keza perşembe akşamlarıda buna dahildir.
(bkz: perşembe akşamları seks yapmanın kutsal olması)
11 ay boyunca içip 1 ay boyunca içmemek saçmalıktır. *
(bkz: battı balık yan gider)
ramazanın manevi ikliminden sonra hepten bırakabilme ihtimalini doğurduğu için dinen güzel bir davranıştır.
(bkz: vodka içip entry girmek)
aptallığın dinle harmanlanmış halidir. o değil de asıl komik olan (bkz: ramazanda aç kalmak)
Kisinin kendi tercihidir her yerden bıraktık bir buradan tutalım diyordur net.
hangi gün içersen iç haram olduğunu bilen,en azında mubarek ramazanda uzak duran kişinin yaptığı hareket. ramazanda da içse daha mı iyi olur.
ramazan a saygı göstermekmiş veya ramazan da da içse daha mı iyi olurmuş bazılarına göre. o zaman ramazan biter bitmez içkiye abanmak durumuna ne demeli diye sorulması gereken eylemdir. ramazan da sen ruhunu temizlemiyorsan yemişim senin saygını.
imanın bütün şartlarından uzak olup yanlızca 1 sene oruç tutarak yalakalık yapan onun dışında bütün yıl her türlü şerefsizliği yapıp cennet vizesi almaya çalışan ikiyüzlü, tırsak hareket.
saygıyla bir alakası yoktur efendim. nefsine hakim olamayan insan oruç tutmasın. ateistim ve içerim. onları ilgilendirmez. saygıyla ne alakası var. sanki onlar bana her defasında saygı duyuyorlar.
en azından bir ay nefsine hakim olabilmektir.

amınakodumun nefissizleri de derler ki işte "ay efendim bir ay tutup da kandırmayın milleti".

hee, he canım he. ebenizin amı. açtırmayın bayramlık ağzımı ulan!
oruç tutan bünyeler için, olması gerekendir.
bazi kişilerce eleştirilir.
kimseyi ilgilendirmez. 11 ay içerim. sana nedir yani?
ya içersin ya içmezsin(tüm zaman dilimleri dahil. paralel evren falan.). götü başı ayrı oynuyor derler sonra. karakterini siktiğimin yani.
On bir ay boyunca her istediğini yapmak fakat ramazanda da içki içmemektir.saçmalıktır.
Yılın 11 ayı içki içip sadece ramazanda içmeyen sonrasında ramazan bittiği ilk gün sanki kutlama yapar gibi köpek gibi içen türleri vardır.