bugün

hoş gelmiş yazardır. atatürk'ten nefret edenleri o da benim gibi ilk kez burada görmüş sanırım. ben de ilk geldiğimde inanamamıştım. alışır zamanla...
katolik bir eş cinsel kuruluşun adıdır. papaların aksine katolisizmin ve incil'in eş cinselliği dışlamadığını savunurlar.
sözlük karşılığı arama, araştırma.
bülent somay'ın çevirisiyle 'arayış macerası'.
'freudo baggins'in mordor yolculugu' adlı
bülent somay makalesinden ''quest'' örnekleri:
Ortaçağ Avrupası'nda, bir şövalyenin onurunu ve yiğitliğini kanıtlamak için
bir "quest" yerine getirmesi gerekirdi. "Zor durumdaki bir kadını" kurtarmak
bu "quest"lerin en sık rastlananlarından biriydi.
Kurgu edebiyatına en sık aktarılan "quest" öyküsü ise
Kral Arthur ve yuvarlak masa şövalyelerinin "Kutsal Kase" arayışlarıdır.
Kutsal Kase arayışı yanıltmamalı ki her quest bir nesne aramaz;
Odysseia'nın quest'i eve dönüştür. Yüzüklerin Efendisi'nin quest'i
zaten sahip olunan bir nesneyi belirli bir yere götürmek ve orada yok etmektir.
Yerdeniz Büyücüsü'nde Ged, kendi kibri yüzünden
dünyaya saldığı bir gölgeyi arar. En Uzak Sahil'de ise aranan,
fantazi edebiyatının gözde temalarından biri olan
'ölümsüzlük arayışına' inat yaparcasına, ölümlülüktür.
Quest türkçeye binimum görev, macera olarak çevrilse de modern ebebiyatta tonlarca örneğine rastlayabileceğimiz klasik zamanlarda Virgil'in Aeneid isimli eserinden tutun da Homer'in Odyssey'ine kadar türlü türlü başyapıtta kullanılmış bir edebiyat terimidir.

quest insan hayatını bir macera gibi gösterme olayıdır, bu da bir edebi eserde olsun bir filmde olsun (bkz: requiem for a dream) -hatta Yüzüklerin Efendisi denen filmler ordusu bunun en popüler başyaptıdır- başarılı bir şekilde nice yazar tarafından kullanılmıştır. Quest denen olayda öncelikle başkahramanı maceraya iten bir sebeb vardır, bir nevi kahramana çağrı, bunun ertesinde macera başlar ve binbir zorluklar aşılarak olay tamama bağlanır. En sonunda da hero arkadaş hayatın tokadını yemiş, görmüş geçirmiş, kıçındaki kıllar ağarmış bir şekilde evine geri döner.

Requiem for a dream filminde olduğu gibi insan hayatı bazen mevsimsel döngülerle de açıklanabiliyor bu quest olayında. Mesela bahar doğumu, yaz gençliği, sonbahar yaşlılığı ve kış da ölümü temsil eder. Filmde de aynen böyle olmuş olayın sonunda da "returning to mother's womb" (anne karnına dönüş) yaşanır. *
güncel Önemli Başlıklar