1. 1.
  insanın kanındaki alkol oranını belirleyen ölçü.
  2 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  Promil hesabında alkolün ağırlığı, kanın ise hacmi dikkate alınarak bir orantı kurulur. Örneğin 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkol bulunduğunu gösterir ve buradan gidilerek, 50:100=0.50 promil kabul edilir.
  Ağırlığı hacme oranlamak matematiksel olarak çok mantıklı değilse de, karmaşık ve çok küçük sayılarla uğraşmak zorunda bırakmadığı için tercih edilen bir ifade biçimidir. Eğer hacim oranları dikkate alınacak olursa, 0.50 promilin gerçekte kanda %0.025 oranında alkole eşit olduğu (on binde 2.5 !) görülür.
  insan vücudu yüzde elli alkol oranı bir yana, %0.5 oranında alkole bile (binde 5 ya da bir litre kanda 4 gram alkol bulunması) tolerans göstermekte çok zorlanır, hatta bu düzeydeki kan-alkol oranı pek çok kişide ölüme yol açar.
  içilen alkolün yaklaşık % 20'si midede, % 80'i incebarsaktan resorbe olmakla beraber bu nisbet midenin dolu yada boş olmasından etkilenmektedir.
  Mide ileri derecede dolu olduğu zaman alkol miktarının ilk birinci saatte yarısı, ikinci saatte 3/4'ü resorbe (emilim) olmaktadır. Bunun sebebi kandaki alkol tesiri ile barsak dolaşımının azalmasıdır.
  Kana geçen alkolün yaklaşık % 90 'ı karaciğere metabolize olmaktadır. Yaklaşık % 5'i akciğer yoluyla, % 5'i % 5'i böbreklerden değişmeden atılmaktadır. Tükrük ile atılan miktar mideye geri döndüğünden, ter ve dışkı ile atılan miktarda çok düşük olduğundan dikkate alınmayacak kadar azdır.
  Tokken aç olmaya göre alkolün atılım hızı yavaş olmasına rağmen kan düzeyinin sıfırlaması açısından aralarında anlamlı fark saptanmamış olup bu süre ortalama 5.01-5.05 saat olarak saptanmıştır. Bunun sebebi iki mekanizma ile açıklanmıştır.
  - Birincisi dolu midede alkolün ilk geçiş hızı yavaştır.
  - ikincisi alkol emilimi yavaş hızla devam etmesine rağmen metabolik hızı aynıdır. Alkol hızla metabolize (ortalama 12.1 ml/ dakika ) olmaya başlar.
  Alkolün eliminasyonunda (atılımında ) tesirli enzimlerin aktivitesi üzerine genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu da belirtilmiştir.
  Ayrıca cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı gibi kişisel özelliklerde alkolün eliminasyonunda etkilidir. Alkolün eliminasyonunda kişisel farklılıklar dikkate alındığında bunun 8-36 mg/ dl/saat olduğu açıklanmıştır.
  ***150-200 gm alkol kısa sürede içilirse insanı öldürür.
  Kan alkolü, alınışından 1/2 ila 1 saat sonra en yüksek konsantrasyona ulaşır
  1 Saatte kan alkol düzeyi 0.10-0.15 gm/ml azalır. 1 promillik kan alkol düzeyi 3 saat sonra 0.50 promile düşer.
  Kanda etanol seviyesi sıfıra düşene kadar methanolün eliminasyonunu durdurduğu tespit edilmiştir. ikisi birlikte verildiğinde ethanolün kandaki seviyesi sıfıra düşünceye kadar metanol ün eliminasyonunun bloke edildiği deneysel olarak gösterilmiştir. Kan sodyum florid ve potasyum oksalat içeren steril bir tüpe alınmalı ve buzdolabında saklanmalı, en geç 2-3 gün içinde incelenmelidir.
  ... ditty
 3. 3.
  latincede binde anlamındadır.
  1 ... hiro nakamura
 4. 4.
  insana mutluluk veren bir yapıya sahip olup çevirme sırasında polisle denk gelesiye kadar mutluluğunuza mutluluk katan bir ölçü birimi.
  ... giynataci
 5. 5.
  çanakkalede ucuz biranın adresi.ayrıca güzel müzikleriyle ilgimizi çekmiştir.fetvane sokaktadır kendileri.bira 3 liradır.
  1 ... hangover
 6. 6.
  wwww.myspace.com/promil16
  beatmaker ve mc dir kendisi.
  ... aspecto
 7. 7.
  5,50 den sonrası hayati tehlikedir.
  *
  ... moruk
 8. 8.
  Contra, Sokrat ST ve Red, "Promil" isimli parçaları için performans içerikli bir hazırladığı video. Tüm prodüksiyon işlemleri Red'e, çekimler ise Salon Digital bünyesinden bulunan Murat Özbey'e ait.

  Contra , Sokrat St , Red - Promil: https://video.uludagsozluk.com/v/promil-109986/

  1 ... birmuhendis
 9. 9.
  11. nesil çaylak hoş gelmiştir. ama çaylak olarak kalmış daha çok yemesi lazım.
  1 ... avcibeyi
 10. 10.
  hoş bulmuşumdur. teşekkürler önerilerinizi bekliyorum.
  ... promil