bugün

seriyi bilmem kaçıncı defa izliyorum ve yeni farkına vardım geçmiş olsununuz varsa alırım.
--spoiler--
ezel'de de dayı, ömeri kullanıyor.
--spoiler--

bu arada bana harry nin tek başına çözdüğü bi problem söylesenize. çocuk etrafındakiler olmasa sünepenin teki. ya hermione kurtarıyor götünü, ya sirius çıkıyor bi yerlerden, ya hagrid avada kedavraların önüne atlıyor, deligöz reis ölüyor bunun için, snape in yaptığı kıyakların haddi hesabı yok.

dumbledore bu çocuğu koruyup kollamasa harry den bi bok olmaz. bi cedric değil arkadaşlar. bunu bi kafanıza sokun.
Kısmen doğru bir gerçek. Hatta Severus snape gerçekleri öğrendiğinde şöyle bir şey soruyor albus dumbledore’a:
when the time comes...the boy must die?

“Zamanı geldiğinde oğlan ölmek zorunda mı?”
Albus da evet ölmeli dediğinde kızıyor ona bunca zamandır nasıl bu gerçekle yaşayabilirsin gibisinden.
Dumbledore, Voldemort’un yok olması için Harry nin ölmesi gerektiğini biliyordu yapması gereken çocuğun doğru zaman gelene kadar yaşamasını güvenliğini sağlamaktı ama bunu yaparken çocuğu sevdiğinden hatta böyle bir gerçek olmasa dahi onu koruyacağından eminim.
(bkz: harry kullanmak)

ne ki bu? doping gibi bir şey mi?

tanım: olmayan şeydir. bir çocuğa hayatında görmediği sevgiyi vermek, hayatta kalmasını sağlamak nasıl onu kullanmak olarak adlandırılabiliyor?

"dumbledore harry'i hiç kullanmadı" denmesi için ne yapması gerekiyordu veya? 11 yaşındaki çocuğu oturtup "belli bir zamanda belli bir kişi tarafından öldürülmen gerekiyor, bunu bilerek yaşamak zorundasın. oldu mu evladım? hadi şimdi koş bakayım ödevlerini yap" demesini mi bekliyordunuz? doğal olarak en son ana kadar bunu sakladı; sırf çocuk biraz olsun çocukluğunu yaşasın, hayatın tadını çıkarsın diye (garibim pek çıkaramadı o ayrı).
--spoiler--
olan yine dumbledore'a oldu.
--spoiler--