bugün

ilke, umde.
kisinin karakterine baglı olmakla birlikte bazı kisilerde takinti haline de donusebilir.
(bkz: prensiplerim vardır benim)
en kötü mazaretlerin dayanağı
(bkz: prensip meselesi)
takıntı haline dönüşmesi gereken çünkü gerçek anlamda hayatı zehir edecek

sonuçlar doğurabilen davranış şeklidir. mesela bir insan kendisine bir şeyin

yapılamamasını istiyorsa bunu onun yapmaması için hareketlerini düzenler

ve bunu prensip haline getirir. hatta kahvaltıda zeytin yemek de bir prensiptir

kimine göre ama sizlere kendimden örnek vererek olaya bir açıklık getireceğim.

--spoiler--

bir defa satışa uğradıktan sonra kesinlikle kişiye ikinci bir şans vermeyen ben,

bu hafta yine yapmışımdır yapacağımı ve bir bayanı kıramama özelliğimi

hortlatmışımdır. kızın benle eğlenmesine izin verip egosunu tatmin ettirmişimdir.

olay şöyle ceryan etti. bu bayanla sözleştik bir gün oturacağız bir şeyler içeceğiz ve

azda olsa rahatlayacağızdır. sonra bayanın sınavı çıkmış ve olay ertelenmiştir. daha

sonra bayanın arkadaşının hasta olduğu haberi gerçekten bizi çok üzmüştür. ve olay

yine ertelenmiştir. sonra aslında ilkinde prensip gereği bir daha buluşma teklifi

etmemem gerekirken bu güne yine buluşma teklifi edilir ve bayan uyuduğunu

söyler. be hey dürzü markasiz; ne diye yiyemeyeceğin lokmaları ağzına atarsın.

kes at bunu daha önce de yaşadın sana hep oluyor. prensiplerine önem veremek

çok önemlidir. çünkü hayat bir anda sizin karşınıza dönüp ters tarafa doğru akabilir.

ya da siz tersinize dönersiniz.
--spoiler--
kısaca özetlenecek olursa, rahatlıkla, komplekslerden başka bir şey olmadığı söylenebilir.
transfer sezonunda takımların futbolcularla anlaştıkları meçhul yerdir.

Ör: hedespor hödösporun hedeistanlı yıldızı hödöskoyla prensipte anlaştı... gibi
insanların karakterine uygun görerek oluşturdukları kurallar bütünü.
hiçbir bağlayıcılığı olmayan kurallardır.
örneğin ben:
- korku filmi izlemem.
- canan tan okumam.
- vampirlerden hiç hoşlanmam.
- freud vs jung'da jung'u haklı bulmama rağmen freud'u savunurum.
- doğruluğuna asla inandıramayacağınız şeyleri savunmak konusunda tereddütlerim yoktur.
kimileri için sanal ortamlarda siyaset yapmamaktır, kimine göre pazar günü içmemektir.
Babası kral, anası kraliçe olan ip.
kişinin kendince koruma kalkanı.
bazı firmalarca web sitesinden yayınlanan olgulardır. tamam prensiplerin olabilir ama bunu alenen yayınlamaya ne gerek var. yaptığın işle, firma olarak zaten prensiplerini yansıtırsın. bu kadar basit.
insanin kendi yasamini sinirlandiran kurallardir.
neresinden bakarsan bak sikim sonik bir şey.
çevrenden edindiğin ya da yaşadığın olaylar neticesinde kendine uyguladığın bir sınır. farklı bir durumla karşılaştığında yarra yemene sebep olan ayrıca. hatalarını kabullenmemene sebep olacak şeyler bunlar. prensip sahibi olmak demek hatalarını kabul etmekten geçmesi demek. hatalarını kabul etmek de körü körüne inanmaman gereken kurallardan geçer. bu işler ilginç hafızım.

her şey değişir. tek prensibin her şeyin değişken olduğunu kabullenmek bence. neye göre , kime göre , nasıl değişir orası zaten çok ince ayarlarında yer alır bu durumun. hatalar üzerine kurulu sanırım bu sistem. ne kadar çok hata yaparsan prensiplerinden o kadar uzaklaşırsın.

yok ben babamı bile saymadım olayı değil yani bu. yaşanmış bitmiş bir olayın sana örnek teşkil etmesi elbette çok güzel bir şey. ama her yaşanılanın farklı değerleri var. ve bu farklı değerler farklı prensiplerle anlaşılmaya çalışılmalı. prensip güncellenmeli yani.

ne zaman kendine bir prensip edindiğini düşünsen oradan koşarak uzaklaş.
şarap da iyiymiş ha.
prensipler olmazsa olmazdır, bu dünyada hayatta kalmanın tek mantıklı yolu, kural tanımamaktır.

çayı şekersiz içmek prensiptir. ama çay içmemek kuraldır.