bugün

Genelde 20' li yaşlarında olan uzun boylu, zayıf yapılı ve sigara kullanan erkeklerde görünen akciğer rahatsızlığıdır. Sigara kullanımı her ne kadar hastalığa tek başına neden olmasa da sürecin hızlanmasını sağlayan etkenlerin başında gelir. Hastalık orta seviyede seyrediyorsa koltukaltından drenaj uygulanır(genelde sağ akciğerde görülür) ve 1 hafta kadar bu şekilde iken öksürülür ve balon şişirilir. Akciğer ve göğüs duvarı arasında bulunan aşırı hava bu yolla dışarı atılmaya çalışılır. Eğer ßu tedaviden sonuç alınamamış ise akciğer zarı üzerinde oluşan bül cerrahi müdahale ile tamir edilir. Bu uygulamadan sonra 2-3 gün içerisinde taburcu olunur ve geriye dönüp bakılmaz soranlara tatildeydim denir.
Rahatsızlık travma ile veya kendiliğinden (spontane) olarak gelişebilir. Hastalığı bir kez geçirip sadece drenaj tedavisi ile iyileşen hastalarda rahatsızlığın tekrarlama olasılığı ameliyat olmuş bir hastaya göre daha fazladır. Ayrıca 3.ye tekrarlayan bir pnömotoraksın 4. tekrarı kaçınılmazdır.
Dalgıçların hepsi bu hastalıktan haberdardır ve eğitimini almışlardır.
TAVSiYE: Sigara kullanmayın, çünkü bir de koah var.
iki ay once gecirdigim hastalik. travma ya da benzeri diger etkenler sonucunda olusabilirken sebepsiz yere de bas gosterebiliyor. (bkz: spontaneous pneumothorax)
cigerinizde olusan yirtik sebebiyle nefes alirken soludugunuz hava gogus boslugunda birikmeye ve cigerinize baski yapmaya basliyor. tedavi edilmezse cigeriniz sonuyor (en azından bana oyle oldu). daha da ilerisinde biriken hava kalbinizi sikistirmaya basliyor vs. koltuk altınızdan direnajla girip icerdeki havayi bosaltiyorlar. cigerinizi eski haline getirebilmek icin nargile mantigiyla calisan bir tupe bagli olarak ortalarda dolaniyorsunuz. surekli balon sisirmeniz ve oksurmeniz tedavi suresini kisaltiyor. ulan o bir hafta aklima geldigi icin insafli davranip daha fazla yazmiyorum ama bir de bu tedavi sonuc vermezse yapilanlar var ki...