bugün

aslında söylemek istediği pkkya "ateş ederken önünüze bakın arada bizlerden de vuruyorsunuz" demek olan demeçtir.
kesinlikle doğru söz. ancak pkk'nın silah bırakmayacağı aşikar. yahu anlamıyorum islamcılar her tarafı ele geçirdi, sizde girin sağa sola, bıkmadınız mı otuz senedir dağlarda? bu milletin orduya desteği sınırsız anlamadınız mı hala? okuyun gidin kürdistan'ınınızda öğretmen, doktor olun.
bu sözdeki kıstas kürtlerin zarar görmesidir. eğer kürtler zarar görmeseydi türklerin zarar görmesi önemli değildi ve silahlı mücadele devam etmeliydi.işte size barış ve demokrasi isteyen kişinin kurduğu cümle ve meali.
son zamanlarda, özellikle hapisten çıktıntan sonra, leyla zana, sırrı sakık gibi şahinlerin dtp'nin yönetiminde söz sahibi olmasıyla böyle bi parti içi muhalefeti beklemiyor değildim. bunun bu derece geç olması da bence askerin şimdiye kadar ki dışlayıcı tutumu, dtp'yi ve dtp arkasından da kürtleri hala gözardı etme çabasıdr, dtp içindeki şahinlerin de söylemleriyle nasıl askerin ekmeğine tereyağı sürdüğünü belirtmek gerek elbette. ama akacak kan damarda durmazmış sözünü doğruladı bu açıklama.

öncelikle ele alınması gereken bana göre ahmet türk'ün samimiyeti mevzusudur, burda ben şüpheci yaklaşıyorum buna açıkçası, ancak gene de samimi olduğuna inanmak istiyorum. klişeleşmiş bir söylem ama bazen bazı şeyleri 40 kere söylemek lazım gerekir, pkk bir piyondur, satrançtan örneklendirmeye devam edersek; bazı güç odaklarının ''bak ilerde vezir olur, dikkat et'' diyerek tarafların kafasını karıştıran, oyunu bloke eden bi piyon, ama asıl bakılması gereken bu piyon değil ipteki cambaza bak diye bağıranın satranç izleyen versiyonu kulaklara fısıldayan 3. tekil şahıslar. 30 yıllık bir örgüt ortada ve en bitirilme noktasına geldiğinde bakıyorsunuz bitmiyor, birileri kendi koltuklarını, korku impratorluklarını sürdürebilmek için kürtleri de, türkleri de alenen s.kiyor müdürüm afedersin, kastettiğim amerika filan da değil ha, siz evlatlarınızı domaltırsanız misafir de tabi ki boş durmaz, ev sahipleri kastettiğim, ebeveynler, kendini bu ülkenin sahibi addedenler. ahmet türk'ün de bunu -dolaylı yoldan da olsa- dile getirebilmesi, pkk'nın yarattığı tahribatı söylemesi(farkına çok daha önce vardığından hiç şüphem yok) güzel birşey bu bakımdan, lakin biliyoruz ki kürt aydınlarının daha önce bunu söylediklerinde derin devlet'in bilfiil el atmasına bile gerek kalmadan gene pkk ya da hizbullah tarafından infaz edilmesi hadiselerini yaşadı türkiye, yani iki tarafdan da birileri birşeyler yanlış dedikçe sokak ortasında öldürüldü, mke çıkışlı silahlarla kurşunlandı, nato menşeili patlayıcılarla fezaya uçuruldu...

samimi olmasını temenni ediyorum demiştim, lakin samimi olup üzerine giderse büyük ihtimalle ya pkk, ya devlet harcayacaktır kendisini, en olmadı medya madara edip kendisini kızağa çektirecektir büyük ihtimalle. milliyetçilik akımı iki tarafda da bu derece sapıtmış bir büyümeye gitmekte iken, biri vatan savunması, diğeri vatanın işgaline karşı mücadele söyleminden kanlarımızla siyaset yapan ve bu işten milyarlarca dolar rant sağlayan üniformalı/takım elbiseli/şalvarlı yönetimler ve bunlara ses çıkarmayan, sağduyudan birkaç ışıkyılı uzak, aksine destekleyen halklar oldukça ahmet türk gibilerin sözlerine pek itibar edilmeyecek, ettirilmeyecektir, daha önce ettirilmedi netekim.

ek/düz dipnot: farkettim de son paragrafla pesimizm sularında tüpsüz dalış yapmışım adeta, bu konuda umutsuzlukla umutluluk arasında tarihi açıp okudukça yaşadığım içsel çatışmalarımdan kaynaklıdır bu, yoksa elbette birilerinin bunu dile getirmesi taraftarıyım. belirtmek istedim.

ek/düz2: imla.
(bkz: çevir kazı yanmasın)
tabi zarar verir. dağa sen çocuğunu gönder sonra çocuk hasreti çek! adamlar haklı abi. türk askeriyle kanını dişine takıp savaşan pkk örgütü üyesinin anasına babasına çok büyük ölçü de zarar veriyor. haklı adamlar.
katıldığım ahmet turk demeci. pkk'nın her müdahalesi kürt sorununu biraz daha karmaşık hale getiriyor. bence pkk kürtlerin hakkını savunma ayağına bazı batılı istihbarat teşkilatlarının türkiye'yi karıştırmalarına olanak sağlıyor.