bugün

eski hakem veli necdet arığ'ın fanatik gazetesinde yayınlanan röportajından bir ara başlık.

kaynak fanatik: http://fanatik.ekolay.net...d=34&ArticleId=117090

--spoiler--
Arığ, futbolun, Orta Asya'ya mal alıp, satan tüccarlar tarafından Arabistan yarım adasına, oradan da Yunanistan, italya ve Fransa'ya taşındığını vurgulayarak, "Futbol bir süre Fransa'da durakladı. Yani Fransa'da duraklama var. ingiltere henüz yok. Arabistan'da futbol (Kureb) adıyla oynanıyordu ve Arabistan'da Türklerin kurduğu bir Memluk i Türk Devleti vardı. Aybey adında bir Türk kurmuştu bu devleti. Mısır'ı da içine kapsıyordu, Arabistan'ı da bugünkü Irak, Ürdün bölümünü de kaplıyordu. Çok geniş toprakları kaplıyordu. Aybey'in ölümünden sonra yerine geçen El Malik korkunç derecede bir sporcuydu ve her 3 ayda bir Olimpiyat düzeninde spor şenlikleri yapıyordu. Müsabakaları izlemek zorunlu olduğu için işleri tatil ediyordu. Özellikle futbol maçlarını izlemek için çok sayıda seyirci stada hücum ederlerdi. Öyle ki Arabistan Yarım Adasında futbolun sürekli seyircilerinden birisi de Hazreti Peygamber Efendimizdi" diye konuştu.
--spoiler--

röportajın ana teması ise, atatürk'ün fenerbahçeli olduğunun çeşitli sallamasyonlarla anlatılmaya çalışılmasıdır. yok onu demiş, buraya gitmiş, sekizmiş dokuzuncu fenerli olmuş falan fişman. hadi onu anladık da, yontma taş devrinde arabistan'ın balta girmemiş çöllerinde futbol ne alaka. hem de stadlı seyircili. yok artık john benjamin toşşak.

okuyunca çok güldüm paylaştım sizlerle.

yazarın notu: hz. muhammed'in fanatik fenerbahçeli olması.

edit: susmalıyım dedim, dayanamadım. şu yukarıda gördüğünüz entry'de hakaret veya aşağılama belirtisi hakikaten görüyor musunuz kuzucuklarım? bu bir haber başlığıdır, alıntıdır. eğer varsa bir sıkıntınız gider fanatik gazetesine mail atarsınız bana özel mesaj değil. şurada yazanları görüpte bana insan ol diyenlere söylüyorum, siz insansanız ben hayvanım mına koyim. yobazlıkta da çığır açtınız resmen. ne var lan burada hemen başladınız tövbe tövbe demeye. kıyamet mi koptu abraham. ne var futbol izliyorsa peygamber. banane hem git mail at diyene. eksi manyağı yaptınız haber başlığını 2 saniyede. insanı zorla ateist yaparsınız şerefsizim. olmadı bir otele tıkıp yakın beni toptan kurtulun. uyanın ey ahali din elden gidiyor.
(bkz: tövbe tövbe dedirten başlıklar)
hiç de komik olmayan asılsız ve gereksiz söylem/iddia.
mümkündür. hiç de ayıp değildir.
futbol o çağda bulunmuş olsaydı gayet de normal olacak ifadedir... deve yarışını seven birisi eminim futbola da bayılırdı, bu kadar basittir..
bir yazarın yazdığı, doğruluk payını kimsenin kanıtlayamacağı ki eğer el malik'in gerçekten olimpiyat gibi spor müsabakaları yaptırdığı ve bunların arasında futbol benzeri bir oyunun da yer aldığı yazılı bir belge ile kanıtlandığı güne kadar herhangi birinin doğru veya yanlış diyemeyeceği bir konu...

ha bakarsan fanatik gazetesi yazarı araştırmış, benim de kulaktan dolma bildiğim işittiğim bir konu var ki, o zamanki adı ile "tepük" ortaasyada hindistanda ve iranda ve tabiki avrupada oynanan, askerlerin hem eğlence hem de vücutlarını geliştirme adına yaptıkları bir spor imiş, çeşitli kanıtlar yazılı kağıtlar var ancak ilk hangi taraf oynamış belli değil, asyalılar mı avrupalılar mı ingilizler bugünkü haline getirdi o yüzden ingiliz oyunu diyoruz, bunlar ayrıntı, ancak arapistan'da da futbol oynanıyor olması muhtemel ki hz. muhammed'in torunlarından hz. hasan veya hz. hüseyin hangisi bilemiyorum, başı kesilerek öldürülmüş ve gözü dönmüş katiller onun başı ile futbol oynamıştır, o dönemden sonraki şimdilerde bile futbol oynanması hor görülmüş ki kaşgarlı mahmut'un kitabında sürekli olarak bu futbol ilkel futbol oyunundan tepükten bahsedip, islamiyetle birlikte gittikçe bu oyunun oynanmamaya başlanması, şenliklerde cirit ve güreşin sadece ön plana çıkması bundandır belki kimbilir, sonuçta bunlar olasılıklar.
(bkz: peygamber efendimiz üç bant bilardo oynardı)
(bkz: A R O G)
(bkz: BEN SIÇTIM TÜYÜ NEREYE DiKEYiM)
(bkz: real medine)
(bkz: oha)
ekşi sözlük'ün sol frame'ini gün boyunca meşgul etmiş tutku. *
aslında olay hz. adem'e kadar dayanır.

daha hz. havva yaratılmamıştı. hz. adem'in de canı sıkılıyor tabi tek başına. yine böyle sıkıntılı bir cennet gününde elma ağacı dolaylarında (tabi bu elma ağacının ileride başına açacağı dertlerden habersiz)gezelerken başına bir elma düşer. yerçekimini filan newton'a bırakıp düşen elma ile gol atan kaleye oynamaya başlar. bu tutkusu hz. havva'nın yaratılışına kadar sürer. zira iki kişi ile oynanan daha zevkli oyunlar vardır malumunuz üzere!

evet, işin aslı budur. ha, elma ile top mu oynanır lan diyenlere de oha diyorum; o kadar sıktım, takıla takıla oraya mı takıldınız?
(bkz: içimdeki futbol aşkı bambaşka)
(bkz: o büyük cemaatinle çok yaşa)
(bkz: ahirette göte kaçacak başlıklar)
ayı bile sırf topa benziyor diye ikiye bölen kişinin futbol tutkusundan söz etmek ahmaklık olurdu.

şüphesiz ki o, son vuruşu yapandır.

geberin.