bugün

istanbul un köklü kuruluşu...ilk duyulduğunda fransız lisesi mi sorularına maruz kaldığınız..eğer öğrencisi olmuşsanız inanılmaz şeyler yaşayacağınız aksaray ın göbeğindeki okul...
fransız okulu değil,ermeni okulu da değil,bilmem ne okulu da değil diye gün boyunca yüzlerce açıklama yapmaya insanı mecbur bırakan halis mulis türk okulu. 2. mahmud'un karısı pertevniyal valide sultan yaptırdığından bu ismi almıştır.çok fena üniversitele öğrenci yollar..öğrencileri asosyal olmamakla beraber başarılıdır..
vakti zamanında bu okuldan bir grupta davulcu olarak çalmıstım ama ne gruptu ,bir ben bi de gitarist eleman erkek gerisi kız.kızlardan birinin ismi tuba ydı kısa boylu ve yesil gözlüydü, vokalist kız da sarı upuzun saclı ve uzun boylu ince bir kızdı.diğer kız kumraldı erkek elemanı hatırlamıyorum* zaten bir bu okulda bir konser için calmıstım onlarla sonra daha görüşmedik.haa okula gelince büyük bir konferans salonu var bahcesi küçüktü arkada varsa daha bilmem ama eski böyle kasvetli bir bina.*
istanbulda sıralamalarda iyi yerde olan bir anadolu lisesi.
bu seneki kep töreninde sadece gülşen çalmış olan okul.
aksaray iski binasının karşısında kurulu pertevniyal camii'nin hemen yanında atatürk bulvarı üzerinde kurulu türkiye'nin en köklü liseleriden biridir. 1999-2000 eğitim-öğretim yılında süper liseden anadolu lisesi olmayı haketmiştir. mezunları hala internet üzerinde grup maillerle, pertevniyal eğitim vakfı vb. kuruluşlar sayesinde ilişkilerini sürdürmektedir.sloganları istanbul üniversitesinin kemal alemdaroğlu sloganına biraz benzemekte olup aynen şöyledir:

pertevniyalli olmak gerçek bir ayrıcalıktır.
yanlış kodlamayla tesadüf olarak girdiğim ama hiç bir tesadüfün bu kadar hayatımı değiştiremeyeceğini anlatan okul.. hayatınım hatunuyla tanışmama vesile oldu.. kadir babayı garıya götürme olayını gerçeklestirmiş,salih zekiyi havaya attıktan sonra tutamayıp kafa ustu düşürmüş,sigara iççez diye sınıfta çıkan yangını işeyerek söndürmüş sonraki bir sene sidik kokusu eşliinde ders yapmış, emel hocadan tekme yemiş,burhanettin hocayla uzun eşşek oynamış,halim babayla sigara içmiş bi kişi olarak,iki damla gözyaşı eşliğinde söylüyorum
-- PERTEVNiYAL'li olmak ayrıcalıktır

dünyaya haykırırım

PERTEVNiYAL LiSESi
Bu anadolu lisesine giden arkadaşların dediğine göre bahçesi olmayan okul*ayrıca bu sene ödül töreni düzenleyip bir sürü ünlüyü okula getirten öğrencilerin okuduğu okul
bir numarası olmayan okul.
falanca ünv. yi bitirdim demek yerine pertevniyal lisesinden mezunum demenin çok daha iş görebileceği bir lisedir. mezunları arasında sanatçılar, iş adamları, politikacılar, akademisyenler vb çok fazladır . türkiyenin en köklü liselerinden biridir.

pertevniyalli olmak gerçek bir ayrıcalıktır.
hayatımın en güzel 4 senesini verdiğim için hiç pişman olmadığım lisedir. gene oku deseler seve seve okurum ama tabi ki salih zeki gedikli hocamızı da tekrardan aramızda görmek şartıyla *.
Adından fransız lisesi olduğunu çıkartanların aksine bu ad pertev nihal yani ışık saçan fidan anlamındadır. Pek te haksız sayılmamakla birlikte valde mektebi adı altında kurulduğundan beri vatan için ışık tutan insanları yetiştirmeye devam etmekte ve öğrencileri diğer köklü lise öğrencileri gibi kendini beğnemiş bir tavır takınmaktansa gördüğü eğitimle ağır başlı bir tutum izlemektedirler.
aksarayda bulunan eski adıyla valde mektebi olan yuzyılı aşkın eğitim vermekte olan istanbuldaki tanınmış liselerden birisidir.
pertevniyal lisesi

sultan 2.mahmut un eşi, sultan abdülaziz in de annesi olan pertevniyal valde sultan tarafından sultan 2.mahmut adına yaptırılan ve 1872 yılında mahmudiye rüştiyesi adıyla eğitime başlamış olan okuldur.okul büyük aksaray yangınında yanar ve vakıf gelirleriyle yeniden inşa edilir.1968 yılında çapa öğretmen lisesine taşınır. ana binaya osmanlı arşivinin yerleştirilmesi sebebiyle vakıf ve eski pertevniyalliler aksraydaki binaya dönmek için girişimlerde bulunurlar.girişimler sonuç bulur ve okul su anki yerine, fatih-aksaray, ataturk bulvarındaki binaya yerleşir.pertevniyal lisesi 1998 yılından bu yana da anadolu lisesi olarak eğitime devam etmektedir.

sayısız ünlü mezun etmiştir.bunlardan birkaçı; tevfik fikret,namık kemal,halit kıvanç,metin akpınar,hüseyin rahmi gürpınar,yaşar okuyan,hüsamettin özkan,neco*...
lise adına bir de pertevniyal 100. yıl marsı mevcuttur.* *

kalbimizde carpıntı, gonlumuzde emelsin
yuz yıl once kuruldun, yuzyıllara bedelsin
gecmisten gelen sansın, gelecege temelsin
hayat yolunda bize, ısık tutan bir elsin

dunya durdukca senin, verdigin bu gur sesi
dogruya haykırırım, pertevniyal lisesi

ilim irfan hakikat, erdemlik sende pek bol
sen verdin hepimize, saglam kafa saglam kol
senin gosterdigindir, dunyada en dogru yol
umidi senden aldık, sensin ulku emin ol

dunya durdukca senin, verdigin bu gur sesi
dogruya haykırırım, pertevniyal lisesi

(merzuka tunaydın) * **
22.05.2007 gün itibariyle, yine, yeni, yeniden güzel organizasyonlarından birine imza atan okulum. kokteyl, ödül töreni ve akabinde ogün şanlısoy konseriyle yine güzel anılar , güzel insanlar kazandıran pertevniyal'imiz.
bugün yine güzel bir organizasyona imza atmış güzel okuldur.

bunlara rağmen bugün sanki pek pertevniyal değildi. hayatımın en güzel dört yılını geçirdiğim, standında kitap sattığım, en güzel anılarımı, arkadaşlarımı kazandığım okulum bugün bize bilet sormuştur. öyle böyle de değil. tören ve konser bileti 30 ytl dir. beni hayal kırıklığına uğratmıştır.
yine de seviyoruz. güzeldir, örnektir, farklıdır, pertevniyaldir, lisedir.
Pertevniyal Anadolu Lisesi, Sultan II. Mahmut'un eşi, Sultan Abdülaziz'in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından 3530 altın harcanarak yaptırılmış lisedir.
sadece hazırlık sınıfında okuduğum, ayrılmaktan binlerce kez pişman olduğum okul ötesi kurum. halim hocanın sıcaklığı başka hangi müdür yardımcısında bulunur merak konusu. arkadaş ortamı çok süper. bahar festivallerine çağırdıkları insanların hepsinin pertevniyalli olması insana ayrı bir heyecan veriyor. keşke daha fazla kalsaydım denilen yuva.
self-sanat kriterlerime göre, sanılanın aksine son 50 senedir sanatçı çıkaramamış okuldur.

gitgide daha düz mantık bir hal almaya başlamıştır. yine sanılanın aksine "ne işim var lan benim burada" diyen insan sayısı demeyen insan sayısına oranla bir hayli fazladır. öğrencileri kendi başarısızlıklarını, yeteneksizliklerini, kültürsüzlüklerini makyajlamak için işte bu sanrıları kullanır. aynı şeyi eğitimcileri için de geçerlidir.

pertevniyal'de okuyorsanız itü'ye, ytü'ye veya istanbul üniversitesi'ne biletiniz hazırdır. ancaaak; ne kadar zekice olursa olsun eleştirmeyi, eleştirdiğiniz noktaları söylemeyi, kendinizi adam gibi ifade edebilmeyi veya bir birey olarak görmeyi unutmalısınız.

pertevniyal'e girer mühendis çıkarsınız. hayırlı olsun.
okurken de, bitirince de orda olmaktan gurur duyduğum ve her fırsatta adını söylediğim lisem.
tabi bilen kadar bilmeyen vardır.
mesela sorarlardı nerde okuyorsun? diye. ben pertevniyal dediğim zaman hee düz mü? meslek mi diye karşılık almışımdır çok kez.
tabi benim için unutulmaz ve yıllarca sürecek arkadaşlıklara vesile olmuştur ve onun yeri bambaşkadır.
(bkz: said kazandı)
(bkz: murat şanlı)
mezunu olmaktan gurur duyduğum, hayatımın en güzel yllarını geçirdiğim, türkiye'nin en köklü okullarından birisidir. son yıllarda öğrencilerinin öss'de göstermiş olduğu başarılarla türkiye'nin en başarılı okulları arasında da yer almaktadır; boğaziçi'ne, itü'ye, tıp fakültelerine azımsanmayacak sayıda öğrenci göndermektedir.
babamın mezun olduğu aynı zamanda halamında mezun olduğu ve halamın hala orada öğretmenlik yaptığı okul.. bende oraya gitmek istemiştim. halam hakknda başka sözlüklerde başlıklar açılsada o bitanedir.

-pertevniyalli olmak ayrıcalıktır.
bu sene kardeşimin okumaya başladığı, asırlık mektep. ulan bizde etrafta lisenin kralını okuduk diye dolanıyorumuşuz. öğrencileri çok dikkat çekici. kardeşim kayıt olurken bende bahçede falan gezdim ve istanbul'da gördüğüm en eli yüzü düzgün, derli toplu öğrencileri gördüğüm eğitim-öğretim kuruluşu burasıydı sanırım. piç/kıro/apaçi vs. minimum düzeyde. belli ki "birey" çıkarıyorlar. öğrencilerine başarının yanında sosyal özellikte ekliyorlar. bilmiyorum biraz abartı yazıyorum gibi gelebilir ama durum budur. "şu üniversiteli halimle bile ulan mühendisliği bırak gel lise 1 den başla deseler burada gözümü kırpmadan başlardım" cümlesini içimden geçirecek kadar beni benden alan okuldur. kardeşime kısmet olmuştur. hayırlısı olsundur. tüm öğrenci milletine de "rastgele" diyerekten çekileyim ben en iyisi. *
ayrıca unutmadan,
(bkz: sözlük yazarlarının sbs puanları) *
komşumuz diyebileceğim ve benim zamanımda her okul maçında duman ettiğimiz liseydi. bizim cinconumuzdu bir nevi.

anladınız siz onu, vefasızlar!