bugün

ben vefa lisesindeyken rakip liseydi. tabi ki biz daha iyiydik, daha meşhurduk.
muhtemelen buradaki yazarların çoğu daha doğmamıştı.
basit olmayan bir lisedir. hem başarı verileri, hem mezunlarının aidiyet duygusu, hem öğretmenlerinin kalitesi, hem de 148 yıllık köklü geleneği bunu kanıtlamaktadır. (bkz: araştırmaya inanmak)
robotik çalışmalarında en önde gelen devlet liselerinden biridir. ABD’deki turnuvada da çok ciddi başarı göstermiş ve finali kıl payı kaçırmıştır. https://m.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/609515.aspx
https://www.hurriyet.com....unu-rekoru-kirdi-40604244
görsel bahçenin pek dolmamasına rağmen, gelenlerin çoğunun sırf rekora katkı olsun ve belki eski hocalar ve sınıftaki arkadaşlardan birkaçını görürüm diye gelmesiyle az katılımla bile rekor kırabilen lisem. eğer ki ilk 2 geldiğim pilav günündeki gibi kalabalık olsaydı en az 5 bin kişiyi geçebilirdi. ama gene de küçücük olmasına rağmen her açıdan görülen ve voleybol seyredilen bahçesiyle; sistemlerde sistemin kendisinden çok sevilen iskelet Necati'siyle(yeni nesil pek bilmiyor ne yazık ki); öğle araları dolu olan piyanosuyla; virüslü akıllı tahtalarıyla; güzel yorumlu biyoloji soruylarıyla, kavallı fizik dersleriyle; fizikte gol kimyada mol gibi sözlerle kimya dersleriyle; suç ve ceza, romeo ve juliet, bir bilim adamının romanı, istanbul hatırası gibi kitaplarıyla dil anlatım dersleri; 9. sınıftaki anglo sakson, bizans ve shakespeare sonrası bıraktığımız ve tutankamun gibi kitapları okuduğumuz ingiliz edebiyatı dersiyle, 9. ve 10. sınıflarda yabancı dillere önem vermesiyle kitap+birsürü fotokopisiyle bol alıştırmalı okuma metinli yabancı dil öğrenimiyle az ders saatine rağmen iyi okuldu benim zamanımda. umarım diğer senelerde pilav gününe gelen kişi sayısı artar ki daha çok insan görürüm. böylece gelenler de boşuna gelmemiş olur.
Her ay eski mezunları toplantıya çağırmaktan zevk alan lise.
Bitirdiğim bilimum üniversitelerin yanında okumaktan gurur duyduğum lisemdir. Tarihi atmosferiyle belki içinde okuduğunuzda farkına varamayacağınız ancak mezun olduğunuzda hayatınızın en güzel günlerinin geçtiği hatıralarınız olacaktır.

Pertevniyalli olmak gerçek bir gurur kaynağıdır bizler için. Eğer hayatımız boyunca yaptığımız işin en iyisini yapıyorsak lisemizin hakkını da veririz. Bize bu öğretildi.
vefa lisesiyle aynı yılda kurulmuş olan lise. vefayla puan konusunda çok sıkı bir rekabetleri var. kimi zaman 1 puanla vefa geçiyor, kimi zaman da pertevniyal
görsel (bkz: Pertevniyalli olmak ayrıcalıktır) Öğrencilerine moral amaçlı güzel sözler söyleyebilen hoşça ilgi gösterebilen insanların olduğu bir lise. iyi ki Pertevniyalliyim çok sağol özlüyorum seni lisem. Bu fotoğrafın esas sahibine sevgiler saygılar her yıl sınavlara girip enlerde olmayı nasıl başarıyorsunuz acaba diye hep bir içimde merak kaldı doğrusu.
görsel
iyi ki burada okumuşum dediğim okul iyi okul iyi insanlar hepsinden Allah razı olsun emekleri büyük bende hepsine sevgiler selamlar.
(Not: Bunu özellikle bir kişi için çok rahat söyleyebilirim umarım bir şekilde yaşadığı süre boyunca hep hayatımda olur iyi insandır severim kendisini kendisine ayrıca selamlar sevgiler iletiyorum.)
yıllar evvel mezun olduğum, enteresan okul. buradaki kafa adamları bir daha ne üniversitede ne işte ne de başka yerde gördüm, tanıdım.

inanılmaz siyasileşmişti * hala da öyle muhtemelen. gerçi 80'lerin başında odtü'den mezun olmuş, şirketteki bir abimiz odtü'ye gelen siyasi tiplerin önemli kısmının pertevniyal'den geldiğini söylemişti. belki de hep siyasi olmuştur sadece eğilim değişmiştir. bilemedim.
Mezunu olmaktan gurur duyduğum lisem.
çok bastırılmış bir lisedir , öğrencileri öğretmen baskısı yer , gelenek baskısı yer , küçücük bahçesi vardır. ama buna rağmen başarılı olmayı , eğlenebilmeyi , mutlu olabilmeyi başaran insanların lisesidir. o küçücük bahçede ne basket maçları yapılmış ne yetenekler gün ışığına çıkmıştır. istanbulun en iyi basketbol oynayan okullarındandır.
sülalecek okuduğumuz lise. kazandığım vakit, dayım ile kayıt yaptırmaya gittiğimde, dayımın öğrencilik zamanında dayımdan çok çeken öğretmen benim zamanımda müdür olan sevgili ocamız bizi gördüğünde ''yine mi siz lan'' diye bir tepkisi vardır ki görülmeye değerdir. 2 sene sonra emekli olmasında payım olduğu düşünüldüğü için başta dayım olmak üzre ailem benimle gurur duyuyor.
Her hocası kendi şahsına münhasır olan okuldur.

görsel
70 li yıllarda Azmi Güler isminde bir müdürümüz vardı. Lise sonda iken bir konuşmasında " Pertevniyalden mezun olan herkes dershaneye gitmeden bile mutlaka bir üniversiteye girer " diye nutuk çekti. Biz de tabi içimizden, amma da salladı haa diyerek " Hass...ir " çektik. Ve dediği çıktı, hepimiz üniversiteli olduk.
yeni ingilizce öğretmeni olarak staj yapacağım lise. köklü bir liseye benziyor.
140. yıl etkinlikleri kapsamında geleneksel pilav gününe 3 arkadaş gitmekteyiz. Pertevniyal'in bu günleri her zaman şen ve kalabalık olmuştur.
dedemin mezun olduğu lise ki , okunası lisedir.
hangi okuldasın? diye sorduklarında gururla cevap vermekteyim. pertevniyalli olmak ayrıcalıktır
bu sene 2. senem olan ve lütfen bitmesin diye dua ettiğim okulumdur ilk aşkımı yaşadığım ve hayatımın en sıkı dostluklarını kurduğuma inandığım beni gitara başlatan sanat aşkımı kabartan çok sevgili okulum. her gün tramvayda gelmekte zorluk çeksem de yinede koşa koşa gelmeye bayıldığım okulumdur. hele bir en iyiler gecesi vardır ki konser olursa tadından yenmez. halim kahriman adındaki müdür yardımcısı babamızın yanına gidip hocam sıkıldım ya eve gitcem deyip izin almak harikadır. bir de fizikçi vardır ki hasan hoca her ders hocam ben orkestraya gidiyorum deyip çıktığım ve halbuki ortada daha orkestra bile olmayan okulumdur. ortalama olarak sınıf birincisi olduğum ancak girmediğim derslerden ve hafızası biraz kıttır kendisinin o yüzden beni tanımayan bir dil anlatım hocası vardır, evet düşündüğünüz kişi gufran urbalı. 2. dönem hocam ortalamam 83 90 verirseniz 5 geliyor dememe rağmen hesaplamayı yanlış yapıp 95 vermiş insandır allah razı olsun.

edit: niye eksi verdiniz nerenize battı lan.

edit 2: Artık halim hoca müdür yardımcısı falan değil yeni tatlı hoş cici bir kadın geldi Ferda hoca. milli güvenlikçinin dersinden kaçıp hocanın tutanak tutacağı sırada beni ipten almış hocam o orkestrada görevli ben biliyorum diyerek 1 yıllık dualarımın hepsini almış kadındır.

edit 3: ne mal bir entry girmişim lan ben böyle. yıl geçtikçe farkediyor insan. bildiğin not muhabbeti yapmışım amk.
yıllardır önünden geçtiğim okul. evet bendeki yeri bu kadar. ne yapalım yani?
türkiye'nin en köklü okullarından biridir. her yıl düzenlediği sosyal etkinliklerde öğretmen, öğrenci, mezun dayanışmasının en iyi örneğini veren kurumdur aynı zamanda. kendi potasındaki okullar sosyal etkinliklerini organizasyon şirketlerine yaptırırken, pertevniyal'de öğrenciler ve mezunlar işlerinden güçlerinden feragat edip ayaklarına kara sular inene kadar her işe koşturmaktadır. dayanışmayı öğreten okuldur. ayrıca sınavları da pek borudur. ama adamı adam yapan yerdir. kaçmak için 6-7 farklı alternatif noktası vardır. bahçesi küçüktür, iç bunaltır. müdür yardımcısı fransızca hocası halim hoca en kral adamdır, her problemde öğrenci yanlıdır. kısacası lise hayatının en güzel geçeceği yerdir. (bkz: kendi okulum diye söylemiyorum)
komşumuz diyebileceğim ve benim zamanımda her okul maçında duman ettiğimiz liseydi. bizim cinconumuzdu bir nevi.

anladınız siz onu, vefasızlar!
bu sene kardeşimin okumaya başladığı, asırlık mektep. ulan bizde etrafta lisenin kralını okuduk diye dolanıyorumuşuz. öğrencileri çok dikkat çekici. kardeşim kayıt olurken bende bahçede falan gezdim ve istanbul'da gördüğüm en eli yüzü düzgün, derli toplu öğrencileri gördüğüm eğitim-öğretim kuruluşu burasıydı sanırım. piç/kıro/apaçi vs. minimum düzeyde. belli ki "birey" çıkarıyorlar. öğrencilerine başarının yanında sosyal özellikte ekliyorlar. bilmiyorum biraz abartı yazıyorum gibi gelebilir ama durum budur. "şu üniversiteli halimle bile ulan mühendisliği bırak gel lise 1 den başla deseler burada gözümü kırpmadan başlardım" cümlesini içimden geçirecek kadar beni benden alan okuldur. kardeşime kısmet olmuştur. hayırlısı olsundur. tüm öğrenci milletine de "rastgele" diyerekten çekileyim ben en iyisi. *
ayrıca unutmadan,
(bkz: sözlük yazarlarının sbs puanları) *