1. 1.
  + içinde hayaletlerin,cinlerin,şeytanların yani kısacası doğa üstü varlıkların yaşadığı sanılan,çoğu zaman harabe haline gelmiş,eski,kullanılmayan,içine girmekten ürkülen ve şiddetle kaçınılan evdir.

  + bir korku filmi ismidir.
  ... aby
 2. 2.
  her şehirde en az bir tane olan, içinde cinlerin, perilerin, gülyabanilerin, hortlakların, hayaletlerin, zombilerin yaşadığına inanılan, terkedilmiş ev (istanbul'daki bakırköy- incirli'de bulunuyor).
  ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  3 korku filminden birinin adı perili evdir zaten. diğer ikisi de lanetli ev ve korku sokağıdır. *
  1 ... norma
 4. 4.
  bir ömer seyfettin romanıdır. Aslen peri ev sahibidir.
  ... ekinoksah
 5. 5.
  ingiltere'de yoğunlukla bulunan evlerdir. hatta benim şu anda kaldığım asırlık ev de öyle. bir kız aşk cinayetine kurban gitmiş burda 60 yıl önce. hakkında envai çeşit anı duydum akşam akşam.

  lan hayvan gibi odada ikiz yatakta yatıyorum, adamın aklına türlü türlü şeyler geliyor.**
  3 -1 ... çakan adam
 6. 6.
  (bkz: korkunç)
  ... pinkberry
 7. 7.
  londra'daki bir malikaneden böyle söz ediliyor.

  ingiltere'de Hintli işadamı Enver Raşid, Notthinghamshire'da 7.2 milyon dolara satın aldığı 52 odalı malikaneyi, hayaletli olduğu gerekçesiyle ailesiyle birlikte terketmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

  Hintli işadamı Enver Raşid, malikaneyi incelemeleri ve araştırmaları için bir ekip kiraladı. Uzmanların yaptığu araştırma ise işadamını doğrular nitelikte.
  1632 yılında Kral I. Charles'ın bir süre kaldığı malikanede beyaz elbiseli bir kadının pencereden atlayarak intihar ettiği söyleniyor.

  Raşid, "Eve taşındığımız ilk gece duvardan bir ses geldiğini duyduk. Bir adam 'Orada birisi mi var' diyordu. Kontrol etmek için dışarıya çıkmak istediğimde kapıların ve pencerelerin kilitli olduğunu farkettim" diye konuştu.

  Raşid, bir gece de karısının bebeklerine süt vermek için kalktığında salonda küçük kızlarını televizyon izlerken gördüğünü söyledi. Eşinin ismiyle seslenmesine karşın kızın cevap bile vermediğini vurgulayan Raşid, karısının yukarı çıktığında küçük kızlarını yatakta uyurken bulduğunu belirtti.

  Raşid'in konuyla ilgilenmeleri için eve davet ettiği Ashfield Paranormal Araştırma Merkezi uzmanları da, evde kesinlikle ürkütücü birşeyler bulunduğunu söyledi.

  Araştırma grubundan Lee Roberts, eve ilk geldikleri gün ekip arkadaşlarından ikisinin erkek çocuğuna benzeyen bir hayaleti gördükten sonra baygınlık geçirdiğini kaydetti. *
  2 ... hicbise
 8. 8.
  çok sevdiğim bir Behçet Necatigil şiiri:

  Bak, masa, işte
  Yerini bulmuş şimdi
  Biz yokken bu eve
  Besbelli biri girdi.

  Allahım, çamaşır
  Yıkanmış, ütülü!
  Ben giderken bu kitap
  Yere düşmüştü.

  içemezdim suyundan
  Dibi yosundu, sahi!
  imkânı yok inanmam
  Bu başka sürahi.

  Emektar çul keçe
  Yeni gibi tertemiz.
  Ocakta ateş yanıyor
  Yanıyor lambamız.

  Hemen yatasım geldi
  Bir hal olmuş perice,
  Tüyden hafif
  Yatağıma değince.

  Gezmiş eşyada belli
  Bir kadının elleri.
  1 ... paranoid dreamer
 9. 9.
  antalya'da burhannetin onat yolundan portakal çiçeğine doğru giderken, köşede bir apartman var. karşısında mezarlık (bir kısmı yola istimlak yapılmış), yanında ilköğretim okulu ve apartmanın altında ise 1e1 bulunuyor. etrafındaki apartmanlar dolu olmasına rağmen o apartmanda kimse oturmuyor. söylendiği üzere 3 harfliler filmi bu evden esinlenmiş. ama gerçekte ne olmuştur bilinmez.
  1 ... kizilsakal
 10. 10.
  Sihirli annem dizisi buna güzel bir örnektir. (bkz: sihirli annem)
  ... latif