bugün

ortamdaki kokuların olduklarından farklı algılanmaları hastalığı.
bana da iki ay önce yumurtanın tadı aniden çok garip gelmeye başladı. önce yumurtadan sandım ama ailedeki herkes normal diyordu. daha sonra aynı tat ve kokuyu kahvede, çikolatada, bazen ette ve hatta kendi kokumda bile duymaya başladım. galiba şanslıyım çünkü hala normal koku ve tat alabildiğim şeyler var. internette gördüğüm kadarıyla tavuk, soğan, sarımsak vs. bile iğrenç bir kokuda oluyormuş. şimdilik bende aşırı bir sorun değil çünkü normal yemekleri yiyebiliyorum. yine de insanın sinirleri bozuluyor o tarif bile edemediğim kokuyu alınca.
bende tat ve koku kaybı hiç olmamıştı, o yüzden kimde olup kimde olmayacağı şans gibi.
1 yıldır geçmeyenleri görünce çok korkuyorum ki henüz bende tamamen geçti diyen kimseyle de karşılaşmadım. neyse buna da şükür diyeceğiz galiba.
hakkında bu kadar az entry girilmesine şaşırdığım rahatsızlık. sanırım nedeni, medyada, koku bozukluğundan çok tam koku kaybının ön planda olması. Evet bu garip rahatsızlık covid geçirip koku ve tat kaybı yaşayanlarda, belli bir dönemden sonra adeta bir fenomen gibi ortaya çıkıyor. Hoş, gerçi koku ve tadın bir anda gitmesi de fenomen gibi ya neyse.
Covid ile bağlantılı ilk koku ve tat kaybı yaşadığınızı farkettikten, genelde 2 ile 4 hafta arasında, kokular az da olsa gelmeye başlıyor. ilerleyen günlerde koku duyunuzun gitgide artmaya başladığını düşünürken o da ne? bir anda birçok koku yerini daha önce almadığınız, tarifsiz kokulara bırakmış... severek yediğiniz yemekler, diş macununuz, parfümünüz, kendi ter ve idrar kokunuz... aşina olduğunuz yada hoşlandığınız bütün kokular sanki yıllık izne çıkmış gibi yerini başkalarına bırakıyor. Bu işin en boktanı da sanırım koku duyunuz tam olarak yerine gelmeden bu rahatsızlığın ortaya çıkması. Yani, önceden, diğer odadan alabildiğiniz kokuları, sadece burnunuza yaklaştırdığınızda alabildiğinizi ve alabildiklerinizin de bir çoğunu, orjinalinden farklı aldığınızı düşünün. Neredeyse 10 ay olacak ve halâ bariz bir ilerleme kaydedemedim sözlük. Bir umut bu rahatsızlıktan muzdarip olanlardan, tedaviye yönelik deneyimlediklerini yazanlar vardır diye girdim ama buradan da elim boş dönüyorum. selametle efendim.
bizlere geçmiş oldun demek düşer. nedeni hakkında hekimler kelam etti mi?
Son zamanlarda bazı insanlar nöral terapiden fayda görmeye başladılar. Hala parosmi hastaları varsa nöral terapiyi araştırabilirler.