1. 1.
  psikoterapide kullanilan tekniklerden biridir. terapistin kendisine anlatilanlari uygun cumlelerle tekrar kisiye anlatmasi, ozetlemesidir. hedef kisinin iyi bir dinleyici tarafindan dinlenildigini ve anlanildigini hissetmesidir. ayni zamanda anlattiklarini bir baskasindan dinlemesi, kisinin farkindaligini da artiracaktir diye dusunulur. bu bir on tekniktir. kisiyi daha cok acmak, daha rahat konusmasini saglamak icin kullanilir.
  psikanaliz de dahil olmak uzere butun psikoterapi ekollerince kullanilir. bu yalin metodu en benimseyen ekol ise rogerian ekoludur.
  1 ... confusedy
 2. 2.
  akademik yazılarda en çok kullanılan tekniklerden birisidir. bütün bir yazının %50-%80 lik kısmını oluşturur. kullanılan kaynaktaki metni yazarın kendi kelimeleriyle, anlamını bozmadan ve muhakkak kaynak belirterek sunması aslına dayanır. diğer teknikler için:

  (bkz: quotation)
  (bkz: summary)
  1 ... lazy pigeon
 3. 3.
  türk habercilik yöntemi.

  örneğin şarkıcısınız. şöyle bir demeç verdiniz: "türk pop piyasasında oldukça iyi bir şarkıcı olduğumu düşünüyorum"

  ertesi gün gazetelere şöyle yansır: "osman en iyi popçu benim, benden iyisi yok dedi"

  türkiye'de haber, işte böyle yapılır. çünkü asıl kaynağı önemseyecek insan yoktur. türk halkı, gazeteci ne yazmışsa ona inanır. gazeteci de neye inandıracaksa onu yazar.
  ... endirekt serbest vurus
 4. 4.
  hazirlik siniflarinin en gözde konusudur. bu gözdeligini ise hem tanimina hem de tanimi pekistirici örneklere borçludur.

  teacher: çocuklar simdi paraphrase'e geçiyoruz. nedir paraphrase bilen var mi?
  class: ............. ?
  teacher: sag kulaginizi tutup sol elinizle göstermek gibidir. ödev ve essaylerde çok isinize yarar.

  bunun üzerine sinif can kulagi kesilir ve örneklere geçilir. yani örneklere geçildiginde sinif can kulagi kesilmis haldedir.
  ... dusk
 5. 5.
  academic writing dersinden nefret etme nedenlerinden sadece biri.
  ... eftamintokofti