onursuz, haysiyetsiz bir insandır. bazıları iradeden kaçmak ister. çünkü özgürlük derttir başa. zordur hayatının sorumluluğunu almak. bazıları köle olarak doğar, efendisi olmadan yaşayamaz. hayatı boyunca kendisine bir efendi arar.
Anasının bacısının cariye olmasından memnun insandır.
Ağır köle zihniyetli olacak biridir.
Cumhuriyet geldide özgür olduk zaten.. Bi güne bi gün halkı yöneten insanları biz seçmedik. Erklerin başımıza koyduğu hükümetlerde az biraz halka meyledince onlarıda indirdiler sesimizi çıkarmadık. Halk olarak bu kadar onurluysak hiç bir darbe döneminde niye sesimizi çıkarmadık.
600 yıllık osmanlı tebasına bakıyorum. Dünyadaki haline bakıyorum. Bir de son hükümet dahil şu anki türkiye cumhuriyetinin dönemine bakıyorum.
En çok cumhuriyetçi geçinenler hangisi daha güzel. Yok hani bu günlerimiz daha güzel derseniz sözlükte her gün doğmamış küfürler ediyorsunuz.. yok derseniz cumhuriyetin bir başka dönemi, ilk dönemler idam sehpaları ile şekillendirme ortası darbeler sona doğru en son seçilen başkanın hanımı yönetiyordu ülkeyi dışarıdan gelen bi bakan siparişi ile..
Adı cumhuriyet olsunda çamurdan olsun diyenler müstesna kelimelerin içini boşaltıp o süslü ama boş kelimelere aldanmayın.
Osmanlının tasvip etmediğim ve dinen de tasvip edilmeyen padişahlık anlayışına rağmen günümüz yönetiminden çok daha iyiydi O günkü koşullarda.. Aklı evveller kelimelerle bunu perdelemeye çalışsa da hakikat bu.
Bir de şu var.. Cumhuriyet döneminde ki idam sehpalarını ortaya atınca o dönemin koşulları diyen bukelemun zihniyetli insanlar cumhuriyetten çok daha önceleri kurulmuş devletin koşullarını görmezden gelir. Bir devleti bulunduğu çağa göre yargılamak gerekir. Aynı zamanda 600 yıllık bir tarihin son 50 ilk elli gibi seçmece taraflarını değil tamamını gözetmek gerekir.
görsel