bugün

Oğlak Dönencesi'nin üzerinden geçtiği ülkeler, doğudan batıya sırasıyla, Brezilya, Arjantin, Paraguay, Şili, Polinezya, Melanezya, Avustralya, Madagaskar, Mozambik, Güney Afrika, Botsvana ile Namibya'dır. 21 Aralık'ta güneş ışınları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Bu gün, yeryüzününün güney yarısında yazın, kuzey yarısında da kışın başlangıcı olarak sayılır. Bu günden sonra yeryüzünün güneyinde günler uzamaya, kuzeyinde ise kısalmaya başlar.
aynı zamanda sıfır dönencesidir. kendisi çok önemlidir.
Oğlak dönencesindeki dik açının paralel eksenlerinde dönen sapkın ruhun kanatlarından dökülen kış ruhları, çevresinde hiç bir sıcak yaz günü istemez, travmatik ruhların açtığı en derin ve dik bir kılıç yarasıdır bu dönence. Şehriyar'ın seherleri gelse de babil'in asma bahçelerine, yaz gelmez. Oğlağın balık kuyruğunu elimden kaçırdım, kaydı gitti, bin yıldızlı geceden daha aydınlık ve bin aydan daha hayırlı bir gece gibiydi kaçırdığım. Şimdi yas tutmak neye yarar, bak dönencenin gölgesi üstüne düşmüş, birazdan bedenini delip geçecek, ejderha yarası gibi hiç kapanmayan bir yara kalacak yüreğimde.
küçüğüne teke dönencesi denir. kutba daha yakındır.
henry miller'ın kitabı. türkiye'de 80'li yılların sonunda müstehcenlik içerdiği gerekçesiyle yasaklanmıştır.ancak yayınevi müstehcenlik içerdiği iddia edilen kısımları siyah bantla kapatarak kitabı yeniden basmıştır.ve kitabın başına da mahkeme kararının kopyasını koymuştur.işin ilginci türkiye'de mahkeme kararının yayınlanması suç teşkil etmez ve bu mahkeme kararında müstehcen denilen tüm cümleler satır satır yer almaktadır.

edit: konjonktüre uygun olduğunu düşündüğüm bazı alıntılar koyuyorum kitaptan.
-"okula gittiğimiz günden başlayarak hiçbir şey öğrenmedik. tersine, birer budalaya dönüştürülüp, sözlerle soyutlanmanın sisine gömüldük".
-"sürüye katılmayı seçersen bağısıklığın var demektir. onaylanmak ve beğenilmek için kendini yok etmen, sürüden ayırt edilemeyecek duruma gelmen gerekir.
yeryüzünün güney yarım küresinde Ekvator'un 23° 27' güneyinden geçtiği varsayılan enlemdir.
dedem sürekli aynı müziği dinleyip pencereden dışarı bakardı ve suratında bazı tebessümler oluşurdu. bense dedemin o esnada hangi hayaller içinde olduğunu tebessümlerinden çözmeye çalışıp o hayallere ortak olmaya çalışırdım... bu bana dışarıda oynadığımız misket ve benzeri oyunlardan çok daha keyif verirdi...
herkese renkli günler
Baba oğul kutsal ruh üçlemesini realize etmiştir. Tabi ki müstehcen fakat okunması gereken kitaplardan. +19.
güncel Önemli Başlıklar