bugün

"ah be hacı çok isterdim fakat karma denen meret olmayınca bir tadı kalmıyor" dedirten slogan.
oy kullananların meçhul olması sebebiyle, gerçekleşmesi zor olan hede...
ileride işe cok yarayacagını tahmın etıtıgım, bu yuzden de oy kullanılmasının cok onemlı oldugunu dusundugum, yerınde bır entry dır.. (bkz: ileriyi görmek)
(bkz: aramaya inanalim inanmayanlari uyaralim)
(bkz: seçme ve seçilme hakkı)
(bkz: demokrasi)
(bkz: kullanılmış oy kutsaldır)
- verilen her oy, gelecekte size; yol, su, elektirk, olarak geri dönecektir!
(#457839)
temelin bir fıkrası vardır "fadime seni uyarıyorum bak" diye onu akıllara sokan uygulama.
oya oy ver..
oya oy kullanmayanı uyar..
oya verme..
verenleri uyar..
(bkz: oy kullanmayalım kullananları uyaralim)
bir ülke de oy kullanma şekli 'ee aslında ben de tam desteklemiyorum ama naapalım kötünün iyisi bu olduğu için seçtim-oy kullandım' gibi bir durumla, değerlendirme ile yapılan seçimler, oy kullanmalar; tutsaklığın ta kendisidir. özgürlük oy kullanmamak da demektedir. oy kullanmamak da bir tercihtir ve çok önemli bir mesaj içerir. anlamı ülkenin % x kadarı oy kullanmamış yani demek oluyor ki bu x kadarlık kesim hiçbir siyasi partiye güvenmiyor, onların artık gitmelerini yada tasfiye olmalarını yada parti programlarını değiştirmelerini vs... istiyor.
oy kullanmamak tercihsizlik yada vatandaşlık görevini yapmama değil tamamen özgür irade ile verilmiş bir içeriği olan, ayakları yere basan bir siyasi tercih, kendinden emin bir karardır.
bu ülkenin insanları kötünün iyisini değil, en iyisini hak etmektedir.
ülkemiz demokrasi mantığında algılayış teslimiyetçilik olmuştur, oy kullan, liderine güven. eleştirme, sorgulama şeklindedir. halbu ki herşeyin en iyisine layık olan eşref-i mahlukat eleştirmeli, hak etmeyeni hiçbir yere getirmemeli, verdiği oy'un sorumluluğunu taşımalı, hesabını verebilmeli ve hesabını sormalıdır. insanlığın eşref-i mahlukat olması bunları yapabilmesinden geçer. onurunu, ahlakını korumasından, yaptığı işin arkasında durmasından geçer.
yani mevzu inandığın, destek olacağın, sorumluluğunu alacağın, hesabını verebileceğin projelerden geçer. bahane her yerde ve her durumda üretilir. Ama 'ananı da al git lan' diyen bir başbakan'ın dün sövdüğü papa'nın karşısında bugün ellerini oğuşturması, ab'nin yolunun vatikandan geçtiğini düşünmesi, sahip çıktığı müslümanlığa sövenin güvenliğini bahane ederek milyonlarca insanın trafik eziyeti çekmesine, onların zamanlarından ve dolayısıyla hayatlarından çalamazsın ne idüğü belirsiz bir papa için, içerde kasımpaşa ağzıyla rencide eden onurunu kıran bu ülkenin insanlarının, onurunu ahlakını dışarıda savunamaz. ama gelmiş, geçmiş hükümetlerin içinde en az sorunla giden gibi bir düşünceyle desteklemek onurunun hiçe sayılmasını kabullenmektir. geçelim.
dün derin devlet'in en derinlerinde bulunan yaptığı şeyleri 'vatan için yaptık' kisvesi altına saklanarak, üstünü kapatan. hem yargı hem yürütme yetkisini kendisinde ve derinlerde olduğunu kabul eden ve bunu acımasızca uygulayan bir lider, hesabını vermediği onlarca, yüzlerce olay hala oracıkta beklerken veya üstü örtülmüşken, insanlık onurunu hiçe saydığı için desteklenmemelidir. insanlık ahlakına sahip çıkmalıdır.
muhalefet yaptığını söyleyen ve big brothers a muhalefette iken bile ses çıkaramayan, yaptığı katliamlara sessiz kalarak dolayısla destek veren bir muhalefet insanlık onuruna ahlakına sahip çıkamaz. (bkz: sessizlik haksızlığa alkıştır)
tamamen dürüst olduğuna, inandığı değerleri sonuna kadar savunan ve bunu yaparken onurundan ahlakından taviz vermeyen, yaptığı işin hesabını verebilen bir parti, bir lider çıkana kadar gelin hep birlikte oy kullanmayalım. eşref-i mahlukatın eşref'ine gölge düşürenlere ortak olmayalım. gelin bunların hepsi olana kadar oyumuzu kullanmayarak en büyük tepkiyi ve tercihi yapalım. gelin hesabına veremediğimiz hiçbir şeye ortak olmayalım, gelin ahlakımıza, onurumuza, insanlığımıza sahip çıkalım, kötünün iyisi değil, en iyisi, en dürüstü ortaya çıkana kadar sandıklara gitmeyerek tercih yapalım. % 50si oy kullanmayan bir ülkenin sosyolik yorumlarından biri de halk artık mevcutların hiçbirine güvenmiyor demektir. gelin hep birlikte köşesine çekilmiş, dürüstlüğü ve inandığı değerleri sonuna kadar savunduğu için siyasi ayak oyunları ile dışarı atılmış oyuncuları cesaretlendirelim, sizi bekliyoruz mesajını verelim, insanlık ölmedi, onuruna sahip çıkıyor diyelim. (bkz: gelin hep birlikte oy kullanmayalım)
"oy kullanmaya usenen yazarlarin hali ne olacak peki?" dedigim baslik.. "ben oy kullanamiyorum. useniyorum.. veya imza atamiyorum.. okumam yok.. parmak bassam olmaz mi?" dedigim durumlar silsilesi.
http://www.milliyet.com.t...07/01/09/son/sonsiy19.asp
sözlük için de faydalı bir slogan. oy yazarın alkışıdır. cekinilmeli. şukelaları basmalıdır.
insanımız oy kullanmaya özendirilmeli teşvik edilmelidir fakat oyu ne için kullandığı da açıkça belirtilmelidir.
(bkz: referandum)
(bkz: oyunu kullan oyuna gelme)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar