bugün

-çocukları üzerinde büyük bir ağırlığı olan,baskın karakterli,zorbalık kullanmaktan çekinmeyen erkek ebeveyndir.
-çocukların yaşı kaç olursa olsun otoriter baba her yaşta çocuklar için bir saygı unsurudur.
-bu babalar çocukların üzerinde oluşturduğu gücü sarsmamak için çocuklarıyla sınırlı bir ilişki kurar,onlara sıcak sevgi gösterilerinde bulunmaz,çocuklarını sevmek istediği zaman onların uyurken odalarına girer ve saçlarını okşar.
-bu tür babaya hata yapmak büyük bir risk almaktır.sonuçlarına katlanmak gerekir.
büyük ihtimalle babası da otoriter olan babadır.
dede olunca yumuşayan babalardır.

(bkz: babam ve oğlum)
(bkz: baba sözlükte ne işin var)
saat 12'den sonra eve gelen kızına ' bu saatten sonra nereden geliyorsan oraya git' diyen babadır candır.
askerdir. başımda var oradan biliyorum. yine de baba işte oğlum, otoriteyi sorgulamamak gerek fazla.
(bkz: benim babam adam gibi adam).

(bkz: benim babam toyota gibi adam).
Babamdır.

Otoriter mi değil mi karar veremedim. Ama sanırım normalin biraz altında bir baba profili kendisinde mevcut.

Evinden ekmeğini-aşını eksik etmedi, çalışır, eve ekmek getirir, çalışmayla alakalı bir sorunu yok. Makine mühendisi adam, istese kendine de bakardı.

Fakat bana küçükken yeteri kadar sevgi göstermediğinden muzdaribim. Bir kere olsun yanağımdan öpmedi, tebrik etmedi bir şeyi başardığım zaman.

Bana hiç oturup nasihat vermedi, erkek evladıyım diye yeri geldi dövmeye kıyamadı.

En son 2 yıl önce 2-3 haftada bir gezerdik. gezmeye özen gösteriyorduk. Fotoğraf çekme aşığıdır.

Vefat edeceği zaman üzülmeyeyim diye beni kendisinden uzak tutuyor galiba.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın tarzında sanırım. Ben de onu öyle kabul ediyorum Allah kendisinden razı olsun.
Benim babam yarı otoriter bir babadır. içinden sever ama disiplinlidir. Amcamların hepsi öyledir aslında. Bir insanın çocuklarına yaklaşma tarzı nasılsa çocuğunda sevgisi öyle olur. Mesela ben çocuğumla arkadaş gibi olacağım.