bugün

Genellikle halk ve iett otobüslerinde yazılar vardır. Hamile ve yaşlı bayanlara yer verilsin tarzında. Ancak yer verildiğinde bir teşekkürü bile çok gören bayanlar vardır. Vermediğinde hödük olan türk erkeği olur.

(bkz: versen bir dert vermesen ayrı bir dert)
* *
menepozdur o zaten, dalaşmaya gelmez. aman diyim...
(bkz: öküzz)
yer verirken "buyur otur teyze" tarzında bir cümle kurulduysa buna kızmış olabilir. içinden "o kadar yaşlı mıyım ben?" diye geçirip teşekkür etmez.
insanı yer verdiğine pişman eden bayandır.
+ buyrun teyze oturun.
- hah! off yorulmuşum.

+ (iç ses) ulan insan bir teşekkür eder. hay aq biz de acıyıp yer veriyoz.
- (iç ses) şuna bak. Gözünü dikti bana, teşekkür bekliyor aklı sıra. nah teşekkür ederim sana. yaşlıyım ulan ben var mı ötesi...
(bkz: hödük)
nezaketten payını alamamış insandır sadece. mecburiyeti yoktur tabi ki yer verdin diye teşekkür etmeye ama ederse insanlığındandır tıpkı yer vermek zorunda olmadığı halde yer veren insan gibi.
sıkça karşılaşılan ve insanı kadına yer vermekten, imtina ettiren durumdur, yengem o yer ona aitmiş te sen yanlışlıkla oturmuşsun bakışıyla seni koltuktan kaldırıp, bi güzel kurulur koltuğa, teşekkür etmek falan bir yana nerdeyse kızacak sana koltuğuma oturdun diye, elindeki çantayla girişecek hissi bırakır er kişide.
yer verme aktivitesi gerçekleştirilmedikçe karşılaşılmayacak bayan.
yaşayan kişi ben olursam yakasından tutup tekrar kaldıracağım kadın.
utangaç bayandır.
adamı cok uyuz eder, keşke yer vermeseydim ulan gibisinden pişmanlıklar uyandırır. bir nevi odundur.
Yer verirsin teşekkürü bırak, verdiğin yeri bile kabul etmeyip yüzüne '' ben yaşlı mıyım, taş gibiyim taşş '' dercesine bakan bayan türüdür.
(bkz: hamile bayanlara yer veriniz)
(bkz: harp malüllerine yer veriniz)
(bkz: yer verenlere teşekkür ediniz)
nezaket kurallarını bilmeyen bayandır.
elinin tersiyle bir tane çakmak gerekir bu bayana. yere düşürmek daha iyi olacaktır, böylece yerinize yeniden oturabilirsiniz.
mendabur feministtir.
adab-ı muaşeretten bihaber yetişmiş, canlı odun parçasıdır. sadece otobüslerde değil tramvaylarda da rast gelinebilir aman dikkat.
insan emanetini devralırken bile teşekkür eder. bu sebepten yapılan tüm aramalara rağmen bu bayanı tanımlayacak sözcüklere ulaşılamamıştır.
"ama" dedirten tiptir. ayrıca, bütün yol boyunca sinirden kitlendiğiniz kişidir.
erkeklerin bozulma durumudur, bayana yer verildikten sonra gözler kaçırılır ve içten tane tane sessiz bir biçimde sövülür. kadın ise aldığı yerin tadını çıkarır.
bugün gördüğüm teyzedir. arkadaş yorgunum ve eve dönücem baktım yaşlı teyze bindi otobüse, herkes uyuma taklidi yapıyor neyse yer veriyim yazık dedim yorgun olmama rağmen geç teyze otur sen dedim lan bir gülümse bari bir teşekkür et, çat diye oturdu. işte karaktersizlik böyle bir şey oluyor sanırım.
kafaya takılmaması gereken bayan. iyilik yap denize at. allahım ne kadar sıkıcıyım ya.
(bkz: sonra kolundan tuttuğum gibi sokağa attım)