bugün

yandakinin taşşaklarını yayarak oturması.

durmadan bağıra çağıra konuşan çocuk, zırlayan bebek.

şoförün ortalara ilerlemek için gördüğü boşluğu bir türlü görememek.

şoförün tam inecekken kapıyı kapatması ve kapı ile merdiven arasında sıkışıp kalmak.
+60 yaşında bulunan gezmekten gelen kokonelerin hep oturacak yerinin olması.
kokoş teyzenin yer vermediğinizi, vermek istemediğinizi görüp anladığı halde susup başka bir yer aramak yerine pis pis bakması, "evladım kalksana ben oturayım gençsin sen" demesi. üzerine şoförün "yaşlılara yer verelim gençler" diye artistik yapması. minibüste olurdu bu genelde.
en arka koltuğa oturmuş, durmadan yiyişen çift. ayrı bir başlık konusu olabilecekken burada harcanmaları da benim dingilliğimdendir efendim.
(bkz: otobuste cam kenarina oturup yayilan okuz)
otobüse yaşlı biri binince uyuyor numarası yapan insanları görmek.
otobüste kavga eden iki kadının arasında kalmak.

lan şerefsizim ikisinin birbirine attığı dayaktan çok ben yedim arada dayağı.

özel ek; ben babamdan o kadar dayak yemedim lan!
bizzat başıma gelmiştir.
sabah okula gitmek için otobüse bindim,yere bakarak ilerliyordum * birinin elimi tutmasıyla kafamı kaldırdım karşımda: iri yapılı, kambur, sanırım engelli bir vatandaş elimi tutuyor.elimi çektim ve salakça "merhaba" dedim suratımda anlamsız bir sırıtma oluştu * .Daha sonra uzaklaştm adamdan bir süre sonra biri sırtımı sıvazlamaya başladı yanımdaki çocuğunda * sırtını sıvazlıyordu bu sefer "efendim?" dedim adam gitti. Yanımdaki çocuğa baktım belki birlikte sırıtırız da bu rezil durumdan kurtulurum diye ama nafile...
Kıçımın koltuk temasında bi türlü bulunamaması.Bulunduğunda da yer vermek zorunda kalışlarım [yaşlı,hamile,çekici kız (iş cıkarmı hesabı)]..
otobüs dolu oldugu halde, koltugun koridor tarafına oturup kendisine dogru yaklastıgınızı gormesine ragmen ısrarla yer vermeye tesebbus etmeyen saçi bası yolunası kadınlar..
çok yorgun bir şekilde koltuğa oturmuş dinlenirken, yeni binen kadının sizin başınızda durup psikolojik baskı uygulayarak kalk ordan demesi.
özellikle kısa boylu insanların dramıdır. üstteki tutunma yerlerine ulasamazlar ama dik gelen tutunma yerleri de o kadar kalabalık otobüste bile rahatına düskünlük taslayacak hanzoların sırtlarını dayama platformu olmustur. izin istersiniz, elinizi sokup tutunmaya calisirsiniz; tınlamazlar. bir sekilde becerirsiniz tutunmayı, elinize yaslanırlar, hele her frenden sonra elinize sırtlarıyla carpıp bir de parmaklarınızı acıtırlar. genelde otobüste cok yüksek sesle konuşup diğerlerinini rahatsız eden tayfanın da üyesidirler. sinir bozarlar.
gece 12den sonra taksim-kadıköy otobüsündeyseniz sarhoşların otobüs şoförüne sataşmasıdır.
o şımarığın çenesine bi sağlam indirmek istiyosunuz böyle..
duracak düğmesine yanlış basılması, sonrasında basmadım durumunun verilen tiyatral havasıdır.
(bkz: say say bitmez)
arkadaki yolcunu omuzunun üstünden çaktırmadan gazeteni okumaya çalışması.
yenibosna - şirinevler arasının 25 dk sürmesi.
-değdiriyor mu lan? yok yok değdirmiyordur... Ulan resmen değdiriyor... BEN ŞiMDi SENiN ANANI AVRADINI...
(bkz: güm pat çat)
"xxx yere nasıl giderim" sorusunu sormak için otobüs durduran yolcu gördüm.daha sinir bozucusu varmı?
"bakiyeniz yetersiz"
"lütfen kartınızı tekrar gösteriniz"
kesinlikle ter kokan insanlar,sakız çiğneyenler ve öğrenci çantaları(sanki gülle taşıyolar tıkıyorlar resmen yolu),muavinlerin arkada boş yer var demesi,ağlayan çocuklar,kusanlar.
şöförün ineceğiniz yerden sizi yaklaşık 50 metre ileri indirmesi.
biz resmen yaşam mücadelesi verirken muavinin bize bomboş çayırlardaymışız muamelesi yapıp, hadi arkadaşlar arka tarafa doğru ilerleyin demesi.
durakları söyleyen o tuhaf sese sahip olan kadının türk dili ve edebiyatından sorumlu geçtiğini düşünüyorum... "bir... sonraki... durak... paşa... cAmi..." hiçbir vurgu hiçbir tonlama yok... ve bu sesin kentkart basarken otobüste inlediğini düşünürsek "bakiyeniz yetersiz!" ... otobüsten geri inişler kentkart yüklemeler sıra kuyruk... en acı olanı bir sonraki otobüsü beklemek...
yolculuk esnasinda bir bayanin size surgulu cami gostererek cami acmanizi istemesi ve bunun sizin uzerinizde yarattigi stres. bazen yuklenirsiniz acilmaz rezil olursunuz, bazen var gucunuzle asilirsiniz acilmazsa diye bu kez de baaam diye acilir serefsiz gene rezil olursunuz.

(bkz: 302 belediye otobusleri)