bugün

Bir şey kaybettirmeyeceği gibi hiçbir şeyde kazandırmayacaktır.
illa türkçemizden farklı bir dil öğreteceksen, bu dil modern dünyanın ortak dil olarak kabul ettiği ingilizce olsun sana zahmet.
zaman ve zaten sınırlı beyin kapasitenizin önemli bir bölümünü. dil bilmek uzun, yorucu bir iştir ve bildiğiniz beyninizde ciddi anlamda yer kaplar. hiçbir işinize yaramayacak ölü dili bilmek için bunca şeye ne gerek var? asıl sorulması gereken soru osmanlıca bilmek size ne kazandırır olmalıdır ki bunun yanıtı da mezar taşı okumaktan öte bir şey değildir.
"Zaman" sen boş beleş bir adam olabilirsin dostum lakin insanların işi gücü var gelişmek istedikleri alanlar var. Çalışmaları var.
Pek bir şey kazandırmayacağı için zaman kaybettirir.
bir şey kaybettirmez. öyle ahım şahım şeyler de kazandırmaz.

olsa olsa tarihin arka odası programını izlerken murat bardakçı'nın kurduğu bir kaç cümle daha anlaşılır olur, kolay telaffuz edilir ya da tez hazırlarken eski metinleri okumak kolaylaşabilir.

dünyanın en kolay dili olan ingilizceyi bile öğrenemeyen ve öğretemeyen bir sisteme niye bu dayatma yapılır ki?
Konuşulmayan bir dik ne kazandırır? illa atalarımızın dili diyorsanız Göktürk dilini öğretsinler.
okullarda ingilizce öğretiliyor ama ingilizce öğrenen yok, afrikada bile herkes şakır şakır ingilizce konuşuyor. bu eğitim sistemiyle değil osmanlıca tarzanca bile öğretemezsiniz.
Sana ne kazandırır?
pek de bir şey kaybettirmez fakat bu kadar tepki yersiz. lisede osmanlica dersi gormek osmanlica bilmek degildir. 8 sene ingilizce dersi görüp how are you sorusuna cevap veremeyen bi tanidiginiz yok mu?

edit: merak etmeyin osmanlica dersiyle laiklik elden gitmez.
lan olm bileyim bileyim de önce şunlar öğrensin söz öğrencem.

görsel
Aynı mantıkla okulda odun kırma teknikleri, kanaviçe ve iğne oyası, turşu kurma gibi dersler de zorunlu olmalıdır. Bunlar bize ne kaybettirir ki?
işte ilericiler ile gericiler arasında ki en temel fark. siz, size bir şeyler kaybettirmeyecek, biz ise bize bir şeyler kazandırabilecek olayların peşindeyiz.
osmanlı gibi soysuz cibilliyetsiz arap fars özentisini hatırlatıyor olması.
Bir kere zor bir ders. Trafik dersi değil bu. GençleRe çok sıkıcı geleceğinden eminim. Tarih Bölümünee okuyanlarin bile sevmediği başlıca dersttir. Öyle yarım saat çalışayım da sinavdan geçerim yok yani. Baya bir zaman alır. Bu durumda da öğrenci asıl çalışması gereken derslere yeteri kadar vakit ayiramaz.

Yani bir yil sonunda sadece bizlere kaç lise öğrencisinin Osmanlıca dersinden kaldığıni açıklasinlar. Okulda derece yapan çocuklarda Osmanlıca'nin niye 2 olarak karneye girdiğini açıklasinlar ve lutfen bu kadar gerekli ise önce kendileri ogrensinler. Zira koca ülkeyi yonetip 10 yilda bir ingilizce bile öğrenemediler. Hemde bu kadar imkanin arasinda . Demek ki zeka Sandığınız şey hiçte öyle bir şey değil ve sanırım sizde de yeterli zeka yok. Olsaydı her şeye emme basma Tulumba gibi kafa sallamazdiniz.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son zamanlarda tartışılan Osmanlıca konusunda, "Dünyada hangi millet vardır ki, medeniyetinin üzerine inşa edildiği yazıyı okuyamaz? Var mı böyle bir millet? Dünyada hangi millet vardır ki dedesinin mezar taşını okuyamaz? Dünyada hangi millet vardır ki, iftihar ettiği şairleri, yazarları, münevverleri, alimleri ilk kaynağından öğrenemez?"...

Diyen şahsa; "Orhun Abideleri'ni okumak istiyorum efendi! Göktürkçe'yi öğrenmek istiyorum. Orhun alfabesini kullanmak istiyorum. Uygur alfabesini kullanmak istiyorum. Ben TÜRK'üm. Göktürkler de benim dedelerim. Hatta öz Türk olan ve has dedelerim onlar. Benim asıl medeniyetim taaa Hunlar'a, Göktürkler'e, Oğuzlar'a dayanıyor. Araplaştırmak için Osmanlıca'yı yutturma bize. Asıl niyetiniz Atatürk'ün bu millete geri verdiği en şerefli paye olan Türk kimliğimizden koparmak. Maksadın üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek ama artık yemiyoruz..." Demeyi çok isterdim.
adres soran yeniçeriye cevap verememek.
Kaybettirmez ; ama bir şey kazandırmaz da .
vakit tabiki. o harcanan vakit için laboratuvar ya da modern bilim dersleri görse çocuklar?!
orta asya soydaşlarımız kadar olamıyoruz!
Hangi Osmanlıca diyerek cevap vermek istediğim başlık. Göktengri Osmanlıcası mı yoksa şeriat Osmanlıcası mı?.