bugün

Paralel bir evrende mi yaşıyoruz ya da osmanlıcı iktidar mufredata osmanlı düşmanlığıni mi sokmuş dedirtmiştir. Çünkü bizim zamanimızda tuvaletin bile osmanlı tarafından batıya öğretildiğini öğrenmiştik. Parfümun ve topuklu ayakkabinin da buna bağlı geliştiģini. Halbuki köyümüzde kanalizasyon olmadıģı göz önune alip, bir de antik kent gezseydik dedelerimiz çayıra bele sıcarken adamlarin bugünku anlamda kanal sistemi yaptıgıni görürdük.

Abdulhamit in tek karış toprak kaybetmediğini ögrendik. Enver paşanin ise kafkas cephesi yüzünden vatan haini olduğunu. Halbuki edirne ve kars'ı bile kaybetmiş hamit o toprak kayıplariyla gold premium hain olurdu. Çocuktuk duşünemezdik.

Kanuninin dansı yasakladığını ogrendikten sonra gevrek bir erol taş kahkahasi atmak yerine agzimizdan salya akarak inandik.

Sonuç olarak böyle sikko bir çadır devletini muthiş bir medeniyet gibi çocuklara öğreterek cumhuriyet rejimi bugunku embesil nargileci takimini yaratti. Çünkü bir baltaya sap olamamış her ezik eski güzel günler masalına inanir ve simdikine düsman olur.
Burdaki yorumlarınızın çoğu siyasi ve fanatik yorumlar bu yüzden sizi takmamam daha doğru olurdu fakat bunu cevaplıcam Batıya özenmek için kimin kimi yaladıgı ortadadır bunun tartışmasını bıle yapmıcam batının madını yalasaydı zaten batıyla defalarca kez savaşmazdı Abdülhamitin tek karış toprak kaybettigini bırak adam kitablarda bile kızıl sultan diye geçiyordu Osmanlı eğitim sistemi tarafından hep bize barbar arap cahil devleti olarak gösterildi . ittihatcıların b*kunu Osmanlı hanedanına atıldı 1924 yılında 431 sayılı kanun ile tüm Osmanlı hanedanı sürgün edilmesine rağmen hepsine kaçtı denildi artık bunada yorum yapmayın .
Osmanlı imparatorluğu hakkında yazılmış klasik dönem kaynaklarının en önemlileri şunlardır;
-şükrullah - behçetü't-tevarih
-enveri - düsturname
-tursun bey - tarih-i ebu'l-feth
-karamani Mehmed - tevarihü's-selatinül-osmaniyye
-gelibolulu mustafa ali - künhü'l-ahbar
-Neşri - Cihannüma
-hoca saadettin - tacü't-tevarih
-idrisi bitlisi - heşt behişt
En büyük kıvancımız.

AYrica (bkz: Türk imparatorluğu)
doğu roma imparatorluğu tini ve geleneği üzerine kurulmuş devlet. başarısı da bu gelenek sayesinde mümkün olmuştur. kaybettiği gayrimüslim nüfusla birlikte de yıkılmıştır.
osmanlı imparatorluğu'nun 1826'daki avrupa nüfusu:
görsel
görsel
(bkz: türk imparatorluğu)

(bkz: ataman bey)

hey yavrum hey.

(not: verdim artını güzel kardeşim, huyum değildir, bilirsin)
tek bir taarruz savaşı yapmadan üçyüz sene geçiren ve buna rağmen kendine imparatorluk diyecek hezeyanda köhne bir haneden devleti.
kurulduğu yılda dünyanın ekonomik büyüklüğü 32 milyar dolardı.
Balkan çöplüğüne yatırım yapmak yerine anadolu'ya yapsaydı günümüz sorunları ile uğraşmazdık.

Türklerin kurduğu bir ülke.
Balkan çöplüğüne yatırım yapmasa 1412 yılında Timur yenilgisi ile oradan çoktan atılacak olan devletti. Balkanlara yapılan yatırım oradaki Türklere yapılan yatırımdı. Üsküp, Selanik, manastır, priştine, Gümülcine vs. Ankara konya kadar şehrimizdi yanlış politikalar neticesinde en az anadolu kadar vatan toprağı olan o topraklar kaybedildi.
10 bin türk'ü katletmiş III. Vlad'ı profiline koyan biri türkçülük yapıyor. trajikomik.
Osmanlı'ya küfredemem ben. Ben dedemin buhran geçirmiş haliyim. Ben kendisine yabancılaşmış kim olduğunu unutmuş bir adamım. Beni müzelerden yok ettiler. O kadar kendimi bilmiyorum ki tv başında aklımı oynatmış bir şekilde gaza geliyorum.
1299 yılında güçlenen ve devlet olma adımlarında ilerleyen, 1302 tarihinde koyunhisar savaşı ile de bu hedefini geliştiren, diğer tüm imparatorluklar gibi yayılmacı bir politika izleyen devlettir.
beylikten devlet olmaya giden süreçte osmanlı'nın genişleme siyaseti, iznik' in alınmasında izmit'e kadar ilerlemesinde etkili olmuştur.

osmanlı, avrupa'nın içinde bulunduğu karışık ortamdan, türk beyliklerinin kendi aralarındaki mücadelerden yani büyük bir siyasi boşluğun olduğu bir dönemde büyümüş ve büyümeye devam etmiştir
durum böyleyken osmanlı devletinin doğması ve büyümesi için iyi bir ortam hakimdir ve osmanlı da bunu iyi değerlendirmiştir.

cihat politikasıyla hareket eden osmanlı, ilk başlarda , hala beylikler hakim iken , daha hümanist ve barışçıl noktalarda durmuş, belli bir güce ulaşınca ise selçuklu gibi büyük bir devlet olma gayesine girmiş ve o hümanist çizgiden ayrılmıştır. bu yüzden de karamanoğullarıyla beraber anadolu'da hakimiyet mücadelesine girmiştir. bu da osmanlının türk beyliklerine karşı barışçıl politikalarının belli zamandan sonra hakimiyet çatışmasına döndüğünün kanıtıdır.

hukuk kurallarında ise osmanlı devleti, kuruluşundan yavuz dönemine kadar olan süreçte töre hukuyla, daha sonraki süreçlerde ise şerri hukukla yönetilmiştir. özellikle halifelik makamından ötürü de cihat politikası da yoğunluk kazanmış, bu yüzden de askeri kimliğe önem veren bir osmanlı devleti karşımıza çıkmıştır.

yıkılışının temel nedenlerini coğradi keşiflerden başlatabiliriz. çünkü coğrafi keşiflerle zenginleşen avrupa, osmanlı'ya bağımlılığını en aza indirgemiştir ve coğrafi keşiflerle beraber matbaanın ve pusulanın bulunması da reform ve rönesans hareketlerinin oluşmasında büyük etkendir. tabi ondan sonrası da işte fransız ihtilali ve sanayi devrimiyle yaşanan sanayi inkılabıdır.

en son ise osmanlı devleti ikinci meşrutiyetle yıkılma sürecine girmiş ve resmi olarak da 1 kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla yıkılmıştır. kuvay-i milliyeciler için de sevri imzaladığı gün yıkılmıştır.
Çökmesi dahi 200 yılı aşkın sürmüş devleti ne kadar küçümseyebilirsiniz sorunsalı. Kolay gelsin gençler.
(bkz: erdoğan osmanlı imparatorluğu hayali kuruyor)
türk devleti değildi şeriat devleti idi.
büyük hanedanlar döneminde avrupa'da osmanlı'dan daha güçlü ve ihtişamlı hanedanlar vardı.
misal avusturya macaristan imparatorluğunu yöneten habsburg hanedanı. ancak ne hikmetse hiçbir avusturyalı habsburg geri gelsin diyecek kadar dangalak değil.
ulan millet kıçıkırık ülkeleriyle kasım kasım kasılıyor bizim dallamalarda bilmem kaç yüzyıl egemen olmuş ve ayakta kalmış bir devri kapatıp bir devir açmış şu devleti küçümsemek için kılıf arıyorlar ya ben ne diyeyim.
görsel
Tımurla karsılasmasa ıdı cok baska olacak ımparatorluk.
1299 dan kurulmustur.
Ümit burnunun keşfedildiği gün Akdeniz ölü bir deniz haline gelmiş ve Osmanlı o zaman yıkılmıştır. Kanuni döneminde Osmanlı esnaf tabiri ile içeriden yedi. Akabinde devlet Parasız kaldı ve ne adam akıllı ordu kuruldu. Ne teknoloji.