bugün

dünyada olup biten yenilikleri ve gelişmeleri anlamak ve topluma bunları uyumlandırmaktan aciz aile içi kan davasına halkını köle etmiş bir tuhaf başıbozuk kontrolsüz yoneticilerin batırdığı bir devletti.
osmanlı doğuyla batı arasında batının rahat etmesi için son 300 senesi batık bitik olmasına rağmen doğudan gelebilecek güçlere karşı tampon olarak tutulmuş cenaze bitik viran bir devletti.
avrupanın dibinde coğrafi keşiflere, rönesansa, reforma, sanayi devrimine kayıtsız kalan, matbaa'yı 300 yıl geç getiren, anadolu halkını cahil bırakan, anadolu halkından da ağır vergiler alan, devşirmeleri baş tacı yapan, rasathane bombalayan, varsa yoksa balkanlara yatırım yapmış bir imparatorluktur.
Avrupa'daki gelişmelere kayıtsız kalmasaydı ve fethettiği yerlere ingiltere gibi davransaydı bugün dünyanın en büyük belki de tek süper gücü olurdu.
Batılı bir kaynaktan okumuştum: dünyanın en büyük 10 medeniyetinden birisi Osmanlı.
üç kıtada bulunan imparatorluk.
Hanedanin ismidir.toplumun değil.
imparatorluk değildi diyen arkadaşlar için söylüyorum, bal gibi de imparatorluktu. Bir devlet kozmopolit bir nüfusa sahipse imparatorluktur.

Osmanlı Fatih Sultan Mehmet'in döneminde imparatorluğa soyunmuştur zaten. Bir kere Fatih, Doğu Roma imparatorluğu'nu ortadan kaldırınca kendisine Kayser-i Rum ünvanını almıştır. Kayser Roma dönemine kullanılan Caesar ünvanından gelmektedir bu devletin ardılı olduğunu iddia etmektedir fatih böylelikle.

Yine fatih imparatorluk yapılanması için başkenti istanbul yapar ve divan-ı hümâyun'a başkanlık yapmayı bırakır, sadrazama bu yetkiyi verir. imparatorluklarda her meclise başkanlık devlet başkanı tarafından yapılmaz.
padişahlarının çoğu deliydi.

1453'den sonrada devleti hep devşirmeler yönetti.
üç kıtaya falanda hakim değildi..
osmanlı'nın ele geçirip yönettiği ve sonradan kovulduğu ülkelerin %90'ında hala huzur, rahat, refah yok.

ukrayna,battı batıyor.

yugoslavya öncesi ve sonrası bölge.sosyalizm kurumasa idi beterin beteri olacaktı,şimdi, beter.

kuzey afrika.

ortadoğu..zaten huzursuzdu osmanlı aldı bıraktı beter oldu.

arabistan yarımadası..yemen'i okuyun ağlayın.

kafkasya ,kaynadı kaynadı, kaynamaya hazır. rusya olmasa mokorlarda.

kıbrıs,hala huzur yok.

anadolu,100 yılda cumhuriyet bile toplamadı, yoksulluk sürüyor.
imparatorluk olmadığını diyenlere neye göre diye sorduk ses yok. Bir taraflarından uydurmuşlar demek ki. Klasik cahil sözlük yaZarı. Salla gitsin amk.
imparatorluk değil miymiş?
imparatorluk sayılmak için ne gerekiyor? Bilmediğimden sordum.
imparatorluk olmayan devletler içerisinde dünya tarihinin gelmiş geçmiş tartışmasız en büyük devletidir. fakat imparatorluk değildir. yalnızca kurucu isim babası osman gazi ve oğlu orhan gazi 24 oğuz boyu içinde kayı boyundandır.
ne islamcı çomarların iddia ettiği gibi mükemmel kusursuz bir devlet, ne de solcu entel dantel cihangirci ılık tayfanın iddia ettiği gibi hiçbir doğrusu olmayan, utanç verici tarihimizin öznesidir. biz atatürkçü milliyetçi vatanseverlere göre tarihte önemli bir devlettir fakat geçmişte kaldığını, yüzyıllar süren bir hastalık döneminin ardından hayatını kaybettiğini kabul etmek elzemdir.
Dünya tarihinin gelmiş geçmiş tartışmasız en büyük devletidir; fakat imparatorluk değildir. Tam adı Devlet-i Aliyye Osmaniye'dir.
Menşei belli değildir.

Oğuzlar'ın kayı boyu falan bunlar hep siyasi ve tutunma hamleleridir.

Torunlarına duyurulur.
Kemalitleri kudum kudum kudurtur. * )).
2023 olunca sözde ulaşılacak sınırlardı.
Türklerin kurduğu en güçlü imparatorluktur.
küresel olarak gelişen teknolojiye ve toplumsal trendlere ayak uyduramadığı için çökmesine rağmen hatalarından ders alınmayıp aksine saçma bir şekilde hatalarına hayranlık duyulan bir eski devlet.
Kıtalara yayılmak olarak Türkiye den daha genişti ama uzun sürmedi.
Kıtasındakiler yunan falan bağımsız olmamalıydı isyan edende asmaları gerekirdi ki bidaha çıkarmasın itler.
görsel
görsel
Çocukluğumdan beri 5 kıtada hüküm sürdü denir de

3 den fazla sayamadım ben hiç.
Bilen varsa sevabına yazsın o 5 kıtayi.
imparatorluk dağıldıktan sonra 40 ülke çıkmıştır hiçbiri ifla olmamıştır nasıl bozulduysa artık hepsi geri kalmış ilerleyemiyor bağnazlık ve cehalet iliklerine genlerine işlemiş.
kocaaaaa bir imparatorluk.
Zeki, bilgili, sanatkâr komutanları olan imparatorluk.