bugün

hasta adam, yıkılmış ve çürümüş zavallı bir devlet haline gelmiş osmanlı nın son dönemi ile yepyeni ve bilim peşinde koşan, ilim neredeyse kovalayan medeni, batılılaşmış türkiye cumhuriyeti devletinin eğitim sistemlerinin karşılaştırılmasıdır.

türkiye cumhuriyetinin başarılı tüm yöneticilerini yetiştiren o hasta ve geri kalmış denilen osmanlıdır ( mustafa kemal, celal bayar, adnan menderes, kazım karabekir, fevzi çakmak, rauf orbay v.s.) ama nedense osmanlı düşmanları; osmanlı nın yetiştirdiği bu başarılı adamların peşinde koşup osmanlı ya söver ama türkiye cumhurieyti nin yetiştirdiği devlet adamlarına küfreder.
demek ki neymiş osmanlı nın ölüsü bile türkiye cumhuriyeti nin en iyisinden üstün imiş.
osmalı da medrese türkiyede lise.
g.tümle gülfügüm karsılastırmadır. osmanlı da kaç kisi okur yazar. Bunu arapça alfabesini kastederek soruyorum bir arastırın....

yok idida edenlerle dalga geçmek vaciptir... osmanlı dünyanın en süper teknolojisini yapmıstı zamanında diyerek gider...
bir kere Cihat anlayışı ile hareket eden bir devletle, batilasmaya çalışan bir devlet bir olur mu sorusunu akilda bırakır.
saçma karşılaştırmadır. kıyasa tabi tuttuğunuz kişiler devlet adamı değil askerdir ve elbette ki osmanlı da türkiye de asker yetiştirme konusunda başarılıdır hatta türkiye daha başarılıdır çünkü imkan ve teknikler daha gelişmiştir.
osmanlının o dönemde eğitime yönelecek durumu mu vardı diye sormak lazım?

iç savaşlar, dış etkiler arasında çalkalanan ve çöküş dönemini hisseden osmanlıda bunu beklemek saçmalık. tarihi olayları tarihine göre yorumlama yeteneği kazanmamız gerekiyor. şuana gelirsek tüm dünyanın eğitim düzeyi karşısında türkiye bu eğitim düzeyine gelmek zorunda, ister a ister b partisi olsun. demem o ki karşılaştırmak saçma olacaktır.

biz en doğrusu almanya, yeni zellanda, ingiltere vb 1. sınıf ülkelerle karşılaştıralım şuan, karşılaştıralım ki kara tahtayı akıllı tahta yapmak ile eğitimimizi geliştiremeyeceğimizi anlayalım.
osmanlı zamanındaki halkın okuma yazma oranı %10 civarındadır. karşılaştırma yapmak bile abes!
Osmanlı da çocuklar neye yatkınsa ona göre eğitim alırdı ne güzel.
Osmanlı egitimi günümüz eğitiminden iyidir.

Günümüz de parası olan iyi okuyabiliyor. En azından Osmanlı da bu yoktu.
(bkz: köy enstitüleri). Empetyal devletlerin içimuzdeki ajanları tarafından kapatılmıştır.
Bu arada sorunu cumhuriyet de bulan osmanlıcılar da olmuş.

Osmanlı da eğitim usta çırak ilişkisi tarzı bir şeydir. Yani geniş kitleleri hedeflemez.

Cumhuriyet de geniş kitleler hedeftir. Ve eğer iyi düzen kuramazsan ülke geleceği için bile kötüdür bu. Bizde ki eğitimde belli.

Yine de bir çok bilim adamımız vb kişiler de var. Siz bilmiyorsunuz diye bu adamlar yok mu oluyor?
güncel Önemli Başlıklar