bugün

aldığı oy oranları şöyledir:

Genel seçimler;
*1954 %5.28
*1957 %6.5
*1961 %13.9
*1965 %6.3
*1969 %3.23.
Laf üstadı olarak anılan; Türk siyasetinin en renkli en nüktedan simalarındandır.
Yaşamı boyunca çokça parti değiştirmiş fakat hep sağdan gitmiştir.
MilliyetÇi hareket partisinin baş insanlarından iyi bir siyasetÇi .
nüktedan rahmetli siyasetçi. hazır cevap ama aynı zamanda da naif'miş rahmetli. şimdilerde böyle siyasetçiler yok rahmetli bölükbaşının yaptığı kapakları şimdi yapsa bir siyasetçi savaş çıkar memlekette.
" imanları kuvvetli olanlar durumlarının zayıflığından bir üzüntü duymazlar."
‘‘hayatım boyunca bütün sektörleri tetkik ettim. en karlısının din ticareti olduğunu gördüm.''

"Demokrasinin manevi temeli olan ahlâk ve fazilet bir tarafa bırakılırsa, o zaman demokrasi, yolu sandıktan geçen bir dolandırıcılığın adı olur."

sözünde durmayan milletvekillerine de: “Onların bâkiresi, genelevden emekli.”

gibi muhteşem aforizmaların sahibi, hazır cevapları ve uzun konuşmalarıyla hatırlanan, menderes'i korkutup titretmiş siyasetçi.

belki görüş olarak -kesinlikle aynı fikirdeyim- dediğim siyasetçilerden değil ama, zamanında anlatılan anekdotları insanı böyle adamların yaşadığı dönemdeki siyasi ahlaka özendiriyor,

mesela, inönü'yle de çok uyuşmamalarına rağmen "siyasi hayatımda beni en çok üzen, ne zaman konuşmaya başlasam ismet paşanın kulaklığını çıkarıp masaya koymasıydı" diyen siyasi ahlak ve naiflik;

ya da bölükbaşı hapisteyken inönü'nün ziyarete geldiğinde ilk cümlesinin "Kahraman kardeşim, yüzünü tellere daya, tellerini öpeyim!" demesi gibi.
Efsanevi,
«okumak cahilliği alır,Eşeklik baki kalır»
sözünün sahibi olan siyasetçidir.
"Koltuğunun altında ‘haç’ taşıyan, fakat ‘hacı’ görünmeye çalışan, ‘gavur’ diye öldürtüp, ‘şehit’ diye namaz kıldıran siyasetçilerden sakınılmalıdır"

biri akp mi dedi?
düzce mitinginde hiç ara vermeden 8 saat 35 dakika konuşmuştur.
1954'te sırf çocuklar arabasına teneke bağladı diye bugünkü sınırlarından 2 kat daha geniş olan kırşehir i nevşehir e bağlamıştır. Hali hazırda kırıkkale ye bağlı olan keskin ile nevşehir e bağlı olan hacı bektaş ilçeleri kırşehir e bağlıydı. Kırşehirliler koyu bir sohbette mutlaka adını anarlar osman bölükbaşı nın.
--spoiler--
Baş olanlar övünmesin, ne gelirse başa gelir

Diz toprağa yaslanırda baş düşünce taşa gelir.
--spoiler--
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
demokrat partiden siyasete giren osman bölükbaşı türk politika tarihinin en renkli karakterlerindendir. kendisi pek çok parti değiştirmiştir. aynı zamanda mhp milletvekili deniz bölükbaşı'nın da babasıdır.
rahmetli alparslan türkeşin yakın arkadaşı olan siyasetçidir.
meşhur tırt osman.
osman bölükbaşı meclis kürsüsünden bu meclisin %50i eşektir der, konuşmasını bitirir.
itirazlar, bağırmalar, tepkiler yükselir meclisten. özür dilemesi istenir.
osman bölükbaşı kürsüye çıkar, özür dilerim, bu meclisin %50si eşek değildir der.
kendi partisi olan köylü millet partisinden ayrılıp dp'ye geçen milletvekilleri için "kocasının taktığı altınlarla kırığına kaçan" tabirini kullanan muzip tarihsel kişilik....
1957 yılında milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki görüşmelerde kürsüden kendisini savunan cmp lideri osman bölükbaşı'ya demokrat parti konya milletvekili murat ali ülgen "yalan söyleme, erkeksen doğru konuş" diye laf atar. osman bölükbaşı'nın cevabı: "erkekliğimin zekatını versem sen de erkek olursun" şeklindedir.

yukarıda bir arkadaş bu sözün halk partili bir milletvekiline söylendiğini yazmıştır. yanlıştır. doğrusu bu şekildedir. bu konu osman bölükbaşı'nın hayatını anlatan ""türk siyasetinde anadolu fırtınası osman bölükbaşı (yazan: deniz bölükbaşı) adlı kitabın 547-548 numaralı sayfalarında geçmektedir.

ayrıca yine yukarıda bölükbaşı'nın 1960 darbesinden sonra cumhuriyetçi köylü millet partisi'ni (ckmp) kurduğu yazılmıştır. bu da yanlış bilgidir. ckmp, 1958 yılında cumhuriyetçi millet partisi ve türkiye köylü partisi'nin birleşmesi ile kurulmuştur.
Cumhuriyet döneminde Türk siyaset tarihinin en renkli simalarından birisi idi. 1950-60 arasında MP (Millet Partisi) ve CMP (Cumhuriyetçi Millet Partisi), 1960 ihtilali sonrası CKMP'yi kurdu. Ayrica Düzce'de yaptığı 8 saat 35 dakikalık konuşma ile bir de resmi olmayan rekor kıran siyasetçidir.
kayseri lisesi mezunudur.
ckmp * den ayrılıp mp * yi kurduktan sonra Alpaslan Türkeş ve subay arkadaşlarının * bir kısmının ckmp'ye katılması üzerine yahu,orası ordu karargahına döndü. çizme gıcırtısından, kılıç şakırtısından oraya girilemiyor. diyen Türk siyasetinin en renkli simalarından bir tanesidir.
bir keresinde mecliste halk partili bir saylav bölükbaşı'ya :

-sen de erkek misin beaa?!?! deme gafletinde bulunmuştur.

bunun üzerine an itibari ile mhp ankara saylavı deniz bölükbaşı'nın babası şöyle cevap vermiştir.

-erkekliğimin zekatını versem sen bile erkek olurdun.!!*
22 temmuz 2007 genel seçiminde mhp ankara 2.bölge 1.sıra adayı olan ve amerika'nın istediği 1 mart tezkeresinin müzakerelerini yürüten deniz bölükbaşı'nın babası.
bir radyo konuşmasında "aziz vatandaşlarım biliyorum ki beni çok seviyorsunuz, ben ne zman konuşsam beni can kulağıyla dinliyor, mitinglerim de meydanları dolduruyor, tezahüratlar ediyorsunuz. ama aziz vatandaşlarım, o sandık başına gidince neden bana rey atmıyorsunuz" dediği rivayet edilen siyasetçidir.