bugün

iftardan sonra tellendirilen sigaranın keyfine denktir.

"Vurma abi ! Ühü ühü ! Yapma abi ! Unutmuşum abi ben de niyetliydim yoksa abi ! Ah ! Uh ! Anam !"

Akıl fukaraları için zorunlu edit : kardeşim manyak mısın ? Oruç tutmayan saygısızdır mı demişiz ? Oruç tutmayan dövülecektiyse ben, namaz kılmayanı tercih ederdim. Bi dünya arkadaşımız var tutamayan. Mesele orucu tutmayan-tutamayanlar değil, tutanlara saygısızlık yapanlardır. Yürü git sigaranı evinde iç. Ha! içmiyor musun evinde ? Sen bilirsin... *
oruç tutturmaya çalışan saygısızları s.. verdiği keyfin yanında bir boka yaramayacağını düşündüğüm zırva.
(bkz: dövmek yerine kucak açıp kazanmak)
oruç tutmayanı dövmek ha. ben tutmuyorum oruç moruç. zorla mı kardeşim? isteyen tutar isteyen tutmaz. insanları zorlayamazsın ki buna. allah bile orucu kimseye dayatmıyor, bunu diyen kim oluyor ki oruç tutmayanı dövecek.
orucun ve müslümanlığın zihniyetini çözememiş kişi söylemidir.
(bkz: güzel ahlak)
saçma bir keyiftir. isteyen tutar isteyen tutmaz.
hiç bir şeye değişilmez.
allah'ın işine karışmanın sonucu girilen günahkarı izlemenin keyfi kadar güzel değildir.
(bkz: islam hoşgörü dinidir)
islam hoşgörü diniyse ve oruç tutup bu yapılıyorsa o zaman denir ki (bkz: islamiyeti kıçtan anlamak)
müslümanlığı ve allah'ı savunduğunu sanan yazar söylemidir.
gittin adamı dövdün ; tek başına da yapamazsın büyük ihtimalle 10 kişi toplar bu düşüncedeki adam. dövdüğün kişi ''allah'ım adamlar ne güzel dövdü öyle, ben de oruç tutmaya başlayayım'' mı diyecek ?

(bkz: 3d at gözlüğü ile yaşamak)
bir başka açıdan, oruç tutmamayı tercih eden insanlara karşı yapılan saygısızlığın sonucudur. gerçekleşmemesi dilenendir. bazıları oruç tutmayı tercih eder, bazıları oruç tutmamaktan yana tercihini kullanır. saygı duyulmalıdır.
ömer hayyam der ki bunun gibilere:

Adil davranmadıktan sonra
Hacı, hoca olmuşsun kaç para?
Hırka, tesbih, post, seccade güzel ama;
Tanrı kanar mı bunlara?
dinde zorlama yoktur* ayeti ayan beyan ortada iken oruç tutmayanı ötekileştirerek,sindirerek insanları ''madem öyle tutmuyorum ulan ! '' kıvamına getirmenin hesabını kimse veremez.ibadet şuur işidir, nefsi terbiye işidir.
oruç tutmayan insanları cezalandırma gibi bir yetkiyi kendinde bulan hadsiz bir insanın aldığı anlamsız keyiftir.
(bkz: borç ve faizle ilgili ayetlerde ağlayan insan)
oruç tutan ama ne müslümanlıktan ne de insanlıktan nasibini almamış şerefsizleri döverken alınan keyifin yanında sıfırdır.

(bkz: kapçık ağızlı)
orucun bütün sevaplarını götüren keyiftir.
Oruç tutmak da tutmamak da insanın tercihidir.
Asıl saygısızlık oruç tutmayanları saygısız olarak görmektir. Sanane ulan sanane? Sen kim oluyorsun da yemek yiyorum diye beni dövebiliyorsun?
(bkz: hadi ordan lan yarraam) islamiyeti kıçından anlayan bir tür canlı varlıkların zırvalığıdır.
Oruçlu iken çirkin konuşmayın! birisi size sataşırsa, “ben oruçluyum” deyin!
(bkz: hadis-i şerif)inin öğütlediği şeyle tamamiyle ters düşen harekettir.
Oruç tutmayan arkadaşın saygısızlığı kendine kalsın.
Hiçbir zaman olmayan eylemdir. Nedir bu islâm düşmanlı çözebilmiş değilim?
yobaz söylemidir efendim.

(bkz: yobaz was here)
(bkz: yobaz is here)
(bkz: yobaz will here)
(bkz: yobaz)
gösteriş niyetine namaz kılan, oruç tutan ama içinde zerre kadar iyilik olmayan müslümanın alacağı keyiftir.