bugün

çocukluğundan, genç kızlığına kadar cinselliği keşfeden maria'nın hayatı. paulo coelho'nun ilk okuduğum romanlarından. kitabın arka kapağında 'dünya yalnızca on bir dakika süren bir şeyin çevresinde dönüyor.' cümlesi kitabın tek cümlelik özeti gibi.
diğer kitaplarına nazaran daha farklı şeylerden bahsediyor bu kitabında, belki de en az hristiyanlık propagandası yaptığı ve "simyacı" da savunduğu öğretilerle neredeyse tamamen çeliştiği bir gerçek yaşam öyküsü sunuyor okurlarına...

paulo coelho severler için kesinlikle okunması gereken bir kitap...
paulo coelho'nun hayatın 11 dakika etrafında dönmesinin sorgulanmasını özene bezene önümüze sunduğu kitap. kitap hakkında çok da konuşmaya gerek yok, alıntılar zaten kendini belli ediyor.

--spoiler--
"Tutkudan kendini korumak ya da körlemesine kendini ona bırakmak; bu iki tutumdan hangisi insana daha az zarar verir?
Bilmiyorum."(coelho,114)
--spoiler--

--spoiler--
"Tutku, beklenmedik olanın verdiği heyecanda, ateşle hareket etme isteğinde, bir hayali gerçekleştirmeyi başaracağını kesin olarak bilmekte. Tutku, hayatımıza kılavuzluk eden işaretler gönderir ve ben de bu işaretleri çözmeyi bilmeliyim."(coelho,108)
--spoiler--

--spoiler--
"Özgürlük, ancak aşk olduğunda var. Kendini kayıtsız şartsız teslim eden, kendini özgür hisseden, sınırsızca sever.
Ve sınırsızca seven, kendini özgür hisseder.

Özgürlüğü gerçekten yaşamak budur: dünyanın en önemli şeyini elinde tutmak, ama ona sahip olmamak."(coelho,88)
--spoiler--

--spoiler--
"insanoğlu susuzluğa bir hafta, açlığa iki hafta katlanabilir; yıllar boyunca sokakta yaşayabilir, ama yalnızlığa dayanamaz."(coelho 85)
--spoiler--

--spoiler--
"Maria bir kez daha fark etti ki, aşkı yaratan, ötekinin varlığından çok yokluğuydu." (coelho,17)
--spoiler--

--spoiler--
"Boğmaya, unutmaya çalıştığımız duygulardan ne kadar uzaklaşırsak, onlar da gönlümüze o kadar yaklaşırlar."(coelho,206)
--spoiler--

--spoiler--
"En büyük haz sekste değil, tutkunun dozundadır. Tutku sağlamsa, seks de dansı tamamlar, ama işin özü kesinlikle o değil.(coelho,150)
--spoiler--

--spoiler--
"Spor yapanlar bunu bilir: Amaçlarına ulaşmak için, her gün belli bir dozda acı ya da sıkıntıya razı olmak zorundadırlar."(coelho,156)
--spoiler--

--spoiler--
"Artık kaybedecek hiçbir şeyim kalmadığında, her şeyi elde ettim. Kendim olmaktan çıktığımda, kendimi buldum. Katıksız aşağılanmayı ve itaati tanıdığımda, özgürlüğü kazandım."(coelho,172)
--spoiler--

--spoiler--
"Öyle acılar vardır ki, ancak onlardan yükseğe çıkabildiğimizde unutulurlar."(coelho,179)
--spoiler--

--spoiler--
"Acı, gerçek yüzünü gösterdiğinde insanı korkutur, ama kendini feda etme, dünyadan vazgeçme ya da alçaklık süsüne büründüğünde çekicidir." (coelho, 181)
--spoiler--
...en önemli karşılaşmalar, bedenler daha birbirini görmeden ruhlar tarafından hazırlanır.
genellikle bu karşılaşmalar, belli bir sınıra ulaştığımızda gerçekleşir, duygusal olarak ölüp tekrar doğmaya ihtiyaç duyduğumuzda... buluşmalar bizi bekler,ama çoğunlukla biz onu engelleriz. gene de, eğer umutsuz değilsek, artık kaybedecek hiçbir şeyimiz yoksa ya da hayat bize coşku veriyorsa, o zaman bir yabancı ortaya çıkıverir ve dünyamız yolundan sapar...
paulo coelhonun 2003 yılında yayımlanan kitabı. bir fahişenin hayatının bir bölümünü anlattığı kitabında "dünyanın sadece 11 dakika süren bir şeyin etrafında döndüğünü" söyler. on bir dakika ise sevişmenin süresidir.
Paulo Coelho'nun, gerçek hikayeden esinlenerek yazmış olduğu ve bir çırpıda okuduğum başarılı kitabıdır.
yatmadan önce 100 fırça darbesi adlı kitap adı altında satılan saçmalıgın yanında masum kalan konusu gerçek bir hayattan alınmış kitap.
güney amerika'nın ahmet altan'ı paulo coelho'nun kendisine fazla paralar kazandıran ama kaliteli bir okuyucuya pek bir genişlik kazandırmayan best sellerlarından birisi.
(bkz: seninle on bir dakika)
her üniversitenin kütüphanesinde bulunması gereken kitaptır..
paulo coelho nun anlatımlarıyla, benzersiz tasvirleriyle bezenen roman.
okul kütüphanesine alınmaması gereken kitaptır.
paulo coelho nun, brezilyalı bir fahişenin hayatını anlattığı roman.. brezilya dan isviçre ye uzanan bir yolculuğun hikayesi..
paulo coelho'nun türkiyede ilk olarak 2004 yılında yayınlanan romanının adı. konusu kabaca "dünya yalnızca on bir dakika süren bir şeyin çevresinde dönüyor" şeklinde tanımlanabilir.
http://www.ideefixe.com/K...?sid=PTA6IEQWFB0D2LCYK45E