1. 1.
  ilk kez Alman astronom Heinrich Wilhelm Olbers tarafindan 1826 yilinda acikca ortaya atılmis olmasi sebebiyle kendi adiyla isimlendirilmis paradoks. temel olarak evrenin kisitlara sahip oldugunun dogal bir ispatini getirir : bir isik kaynagi ile bu kaynagin gordugu cisme ulasan isigin siddeti , cisim ile isik kaynagi arasindaki mesafenin karesi ile ters orantili olarak azalir. ote yandan evren hakkindaki bilinenlere gore isiklarini dunyamiza ulastirabilen yildizlarin sayisi , dünyaya dogru olan mesafenin kubu ile dogru orantili olarak artar... bu iki gercegin ilgisini kavrayan olbers , fikrini one surmustur : eger sonsuz sayida yildiz varsa (eger evren sonsuz ise) , gokyuzu asla kararmazdi ve biz gece'nin ne oldugundan haberdar olamazdik...
  4 ... the exile
 2. 2.
  alman filozof heinrich olbers'in 1823 yılında öne sürdüğü tezdir;

  ''gökyüzü neden karanlık'' sorusunun yanıtıdır.

  -kainatın mutlaka bir başlangıcı vardır

  -kainatın büyüklüğü sabit değildir. yani genişliyor

  -yıldız sayısı sınırlıdır

  -yıldızlar kainatta düzenli olarak dağılmamıştır.

  ancak,
  ''karanlık'' edgar allan poe'nin de ana konusu olmuş, eureka adlı denemesinde,

  ''uzaydaki yıldızların gecemizi aydınlatmamasının nedeni, ışıkların henüz bize ulaşacak kadar zaman geçmemiş olmasıdır'' diyerek;

  olbers paradoksunu çözmüştür.
  2 ... annabell lee
 3. 3.
  kafamın almadığı kainatta sonsuz sayda yıldız olacağı fikri nerden çıkıyor. Belki ışığı olmayan başka şeyler vardır.
  ... bay ilginc adam
 4. 4.
  --spoiler--

  --spoiler--

  https://www.facebook.com/...60&type=2&theater

  --spoiler--

  --spoiler--
  ... zlatanibrahimovicrovasatasi
 5. 5.
  Adını alman astronom ve hekim heinrich olbers'ten alan paradoksa göre Eğer evren sonsuz olsaydı her çizgisel bakış bir yıldızda son bulacak ve göğe baktığımızda karanlık bir nokta göremeyecektik. Ve eğer evren sonsuzluktan beri var olsaydı madde giderek ısınmalı ve yıldız yüzeyi gibi ışıldamalıydı, yani gece olmamalıydı. Olbers'e göre Evren, sonlu bir geçmişte varolmuş olmalıdır. Bu paradoksa göre evren sonsuzluktan beri yoktur, bir başlangıcı vardır ve uzak yıldızların ışıkları bize henüz ulaşmamıştır, aradaki madde de yıldız gibi ışıldayacak kadar ısınmamıştır.
  1 ... emineminturkkizi
 6. 6.
  Heinrich olbers isimli astronom bir dayımızın 200 yıl kadar önce öne sürdüğü paradoks. Sonradan gotik edebiyatın 3 büyük isminden biri olan edgar allen poe tarafından çözülen bir paradoks olması da ayrı bir vaka-i vakvakiye. Onca bilim insanı dururken gotikçi poe'ya mı kalmalıydı paradoks çözümü? aferin poe, sana saygımız hep sonsuz.

  O dönemler uzay biliminin gelişmemiş olması, durağan ve sonsuz evren teorisinin herkesçe kabul görmesi sonucu olbers dayının söyledikleri çokça kafa karıştırmış zamâne insanlarına. Olbers dayı Oysa ki bilmeden evrenin genişlemesi ve big bang gibi bilimsel gerçeklere temas etmiş, kendi de farkında değil tabi. Biraz mantık yürütebilse tarihe geçebilirmiş, kıyısından dönmüş.

  Neyse bakalım, uğruna uzun uzun yazmaya değecek bir mevzu değil.
  5 ... katmerli hedonist