bugün

Eğer katil kafayı hakkaten taktıysa; bir şekilde dışarıda da bulabilirdi.
Fakat en azından okulun içine silahla girilemeyen bir düzen olsaydı, hastahanelere silahla girilemeseydi; insanlar görevi başında katledilmezdi.
Eğer ülkede adalet olsaydı kendine güvenen herkes beline silahı takıp adam vurmazdı.
Adam öldüren denetimli serbestlikle 8-10 sene yatmasaydı bu kadar cinayet işlenmezdi.
Ülkenin savcıları halısahada kendisine faul yapan uzman çavuşa göstermedikleri merhameti bizi katletmeye gelenlere, ögretmen dövenlere, acil serviste doktora senin anneni sikerim diyenlere göstermeseydi devletin memuru bu hale gelmezdi.
Sırf 4. katında kaymakam oturuyor diye nüfus dairesine x-ray ile girilirken belde tabancayla doktor muayenesine, cepte bıcakla veli toplantısına girilebiliyor olmasaydı bu halde olmazdık.
En önemlisi de toplum olarak sıra bize gelene kadar susmasaydık bu halde olmazdık.
sınırlar korunabilirdi...
anca x-ray olabilirdi. güvenlikçi öğrencilere tek tek nasıl baksın. kaç bin öğrenci var az değil ki. bir de öyle olsa kapının önünde bir sürü x-ray olurdu ve bir sürü güvenlikçi olurdu teknofest'teki gibi. her okulda da böyle olması çok mümkün değil gibi. daha her hastanede x-ray yok.
ırak tezkeresi meclise getirilmek yerine ırak'ın istikrarı ve bağımsızlığından yanayız abd'nin ortadoğu'da işi yok ' tepkisiyle.
sorun okul müdürü değil, sorun daha büyük !
sokakta seni kim koruyacak
trafikte beni kim koruyacak
şiddet her an her yerde
herkesin karşısına çıkabilecek seviyeye geldi
sokakta yürürken seni hiç tanımayan insan gelip canına kast edebiliyor
toplum patlamaya hazır bomba
sokakta serseri mayın gibi dolaşan ne üdüğü belirsiz o kadar çok şey var ki
kimin karşısına çıkabileceğini kimse bilemez...
apatmanda, trafikte, parkta, markette, okulda, kaldırımda...
her yerde her an karşınıza çıkabilir.
Katiller adam öldürünce 4 metrekare hücrede it bağlasan yemeyeceği besinlerle ölene kadar tutulacağını bilseydi kimse öldürülmezdi.

Bu cinayeti işleyen kişi, doktorları, avukatları vuran insancıklar; hatta yoldan geçene sıkanlar, karısının boğazını kesenler..

Hepsi maksimum 8-10 sene totalde içeri gireceğini biliyor.

(bkz: antisosyal kişilik bozukluğu) Bu aşağılık psikopatlar bu şekilde anılır tıpta. Bunları dizginlemenin tek yolu gözdağı vermektir. Çünkü kendi canları, hayatları sandığınızdan tatlıdır.
Sığınmacılar en başından ülkeye sokulmasaydı bugün bunları konuşmuyor olurduk.
Sorunlu öğrenci bugüne kadar 3 okul değiştirmiş.

Bir önceki okulunda yangın çıkarmış.

Bu çocuk sorunlu işte siktir etsene ülkeden.

Mülteci suç işledi mi direk kovacaksın ülkeden.

Biz de her gün tutuklanıp salınıyorlar.

Bu kadar çürümüşlük olmaz.

Bunlar olurken de sözde milliyetçiler iktidarda…
herkesin okuması gereken sistemden çıktığımızda korunabilir.

herkes okuyacak diye bir şey yok, öyle çocuklar var ki eğitim umrunda değil tek derdi balisini çekip hapını yutmak. bunları ıslah etmeye çalışmanın bir anlamı yok, doğrudan sistemin dışında bırakacaksın.
Allah rahmet eylesin,bunu hak etmiyordu.
Onu vuran p*ç en agır cezaya carptirilsin.
Keşke ana dilinde annesiyle iki kelama bu kadar tepki göstermesydi.
Türkiyeye çapulcuyu iti kopuğu doldurmayarak.
zafer partisini iktidar yaparak korunabilirdi. ama türk milletinin sığınmacı sorununa verdiği tepki %2.23.
Sınırlar korunarak ve ev alana vatandaşlık vermeyerek.
Okuldaki öğrenciler, öğretmenlerine sahip çıkarak koruyabilirdi. Öğretmeni vurdu mu, gidipte merminin önüne atlamasına gerek yok. O domuzu okuldan sağ çıkarmayacaklar. Artık linç edip parça parça mı çıkarırlar yoksa 1000 kişiye kafa tutabilecek ailesi yoksa sonu bok yoluna gitti niyazi mi olur bilinmez.
Cevabı "adalet" olan sorunsal. Kanunlar suç işleyene cezasını verebilseydi suç işleyen belkide bu suçu işlemezdi. Yada en azından iki kere düşünürdü. Adalet olmadığı için, yapanın yanına kâr kaldığı için biz daha çok bu sorunlarla devam ederiz yaşamaya. Türkiye şartlarında zaten bu yaşamak mı o ayrı bir muamma.
o okulda acaba güvenlikçi var mı yok mu sorusunu akla getiren başlık.
en nihayetinde "ölümden kaçılmaz"…
evet, "ölüm gelmiş cihane, baş ağrısı bahane"..
sebepler aleminde herkes bir şekilde ölür..

amma velakin bir de nahak (haksız) yere öldürülmek var. bu olayda olduğu gibi. işte o zaman hukuk ve adalet devreye girer. evet belkide hoca muhtemelen şehit edildi. meful (fail, yani suçlunun kast ettiği kişi) gitti. ayrıca kimin yaptığı çok önemli değil. zira bunu bu ülkenin herhangi bir vatandaşı da yapabilirdi. yapıyor da. herkes yabancıya veya göçmenlere, mültecilere odaklanmış. halbuki bu ülkede her gün yüzlerce cinayet işleniyor ve pek çoğu yerli. kimse bunu görmüyor. ayrıca ülkemizde yürürlükte mevcut bulunan hukuk sistemine göre fail (suçlu) hak ettiği cezayı almıyor. yani hukuk var ama adalet yok. mesela Amerika'da olsaydı (en azından 20 eyalette uygulanıyor. 27 eyalette yok, kalan 7 eyalette moratoryum/ erteleme var) gaz odası / zehirli iğne v.s. ile zaman geçse bile cezası verilirdi. ayrıca japonya, Singapur, Tayvan da ölüm cezası düzenli olarak uygulanıyor. ilaveten Uluslararası Af Örgütü'ne göre 11 ülkede devamlı olarak idam cezası infaz ediliyor. Bu ülkeler: ABD, Çin, Güney Sudan, Irak, iran, Mısır, Somali, Suudi Arabistan, Vietnam ve Yemen Kuzey Kore. Belarus Rusya (1996 dan beri infaz edilmiyor) ve Azerbaycan da bile idam cezası var. bizde niye kalktı ki idam?..

sözün özü şu: eğer şiddeti büyük ölçüde engellemek istiyorsanız, en caydırıcı tedbiri almak istiyorsanız, can alanın canını alacaksınız. bu kadar basit ve net. hem adalet tecelli edecek hemde suç oranları bıçak gibi kesilecek ve toplum rahat bir nefes alacak. ama öyle aylarca yıllarca beklemeyeceksiniz. hemen. derhal. acil. suç kesinleşti mi kardeşim, tamam, mahkeme en fazla 40 günde işi bitirecek. anında infaz gerçekleşecek. tak boynuna yağlı urganı yallah selamün aleyküm. haydi güle güle. bu kadar açık ve net.

ama toplum bu konuda samimi değil. iki yüzlü. siyasiler samimi değil, kaypak. STK lar samimi değil. dönek. hukuk zaten gukuk. adalet hak getire. adalet yok bu ülkede. o yüzden ne bu cinayetler biter ne de bu şiddet. artarak devam eder ve maalesef bu kısır döngü bitmez. ölen öldüğüyle kalır. arkası kuvvetli olanlar ise işi kitabına uydurur, kurtlar vadisi, orman kanunu misali düzen değişmez. asla düzenbazların düzeni değişmez. çünkü toplum düzenbaz.....