bugün

Çok kitap okudum hepsinden ayrı ayrı etkilendim ayrı ayrı şeyler kattılar bana fakat Olasılıksız kitabı ayrıdır yeri bende.
tanrıça kitabı son yıllarda okuduğum en keyifli ve gizemli kitaplardan birisiydi. kitabı okumadım adeta kitaba bakarak dizi izledim.
adolf hitler kavgam kitabı oldukça çekici ve etkileyici idi benim için.
1- wilhelm reich-dinle küçük adam
2-byung chul han-şeffaflık toplumu

Bunları hayretle okumuştum. Bebeklikten çocukluğa, ergenlikten gençliğe, gençlikten olgunluğa geçiş evreleri vardır ya hayata daha ciddi ve akıllıca bakmaya başlarsınız. Hani sizin sandığınız dünyanın dışındakinin farkına vararsınız ve hayret edersiniz. Bu iki kitap bu evrelere benzer büyük bir adım atmamı sağladı ve her şeye biraz daha akılcıl bakmama yardımcı oldu.
simyacı ve ince memed.

kitap okuma alışkanlığını çok geç edindim maalesef. ilk okuduğum kitap simyacı oldu. beni o kadar etkiledi ki kendime çok kızdım. çocukken okusaydım eminim ki şu an hayatımda çoğu şey farklı olurdu. ince memed’e gelirsek, bi coğrafya hayvanından insanına, bitkisinden suyuna bu kadar şahane anlatılmaz. hayatımda hiç gitmedim çukurova’ya ama yaşar kemal odama kadar getirdi sağ olsun.
kırmızı pazartesi- gabriel garcia marquez

Spoiller
yazar hiç bir zaman Santiago'yu suçlamaz ya da onun masum olduğunu söylemez. kitabın başında santiago'nun gayet tabi Angela'yı bekaretini alabilecek ve dönüp arkasına bakmayacak potansiyelini görürüz ama kimse kitabı bitirdiğinde santiago'ya toz kondurmaz hatta yas bile tutar. onun masum olduğunu bilirler. neden? çünkü; marquez imgeleriyle her şeyi söylemiştir. ölüm sahnesinde bir melek gibi tasfir edilir santiago katiller ise kana susamış birer canavar gibi ( mesela). hoştur.
Baba romanıdır herhalde.
Stephen king- o,

Hakan günday - kinyas ve kayra,

Dostoyevski- suç ve ceza,

Pearl Sydenstricker Buck - ana,

George r. r. Martin - taht oyunları serisi.

William Golding - sineklerin tanrısı,

Metin kaçan - ağır roman,

Victor E. Frankl - insanın anlam arayışı (birinci kısım enfestir)

Jared diamond - tüfek, mikrop ve çelik.

"En" olanlar bunlar. Ayıramıyor ki insan.
Aylak adam.
Çokça etkileyici kitap okudum, asla "en" diye ayıramam ama kitap denildiğinde hafızamda beliren birkaç kitap var : amak-ı hayal, tehlikeli oyunlar, yeraltından notlar ve lolita. Gölgesizler' i de bu listeye ekleyebilirim sanırım.

Elbette bunlardan her anlamda daha iyi kitaplar mevcuttur, daha iyilerini okumuşumdur fakat bazı kitaplar ruhunuzdaki bazı boşluklara tam oturur; tamamlanırsınız, ben de sözünü ettiğim kitaplara karşı tam olarak böyle hissediyorum.

" Bazı sözler vardır, oğlum Hidayet, insan onlarsız edemez. Ölü noktaya gelmiş olan bir oyun, onlarla birden canlanır; akıcı, sürükleyici bir duruma gelir. "

(bkz: tehlikeli oyunlar)

işte tam da böyle, bazı kitaplar vardır ve sebepsizce insan onlarsız edemez; en derinde olan-ölü bulunan ne varsa bir cümlesiyle can verir, sürükleyip götürür..
Contracte social j.j rousseau
insanlar arasındaki eşitsizliğin kaynağı j.j rousseau
tüfek mikrop çelik jared diamond
cesur yeni dünya aldous huxley
tanrı ve devlet bakunin
martin eden jack london
piç hakan günday

ilk ikisi fransada devrim yapmış. son ikisi bende darbe yaptı.
insancıklar. Gelişme çağında okuduğumdan herhalde beni fazla etkiledi, halen daha yaşadığım şu hayatın üstünde etkilerini sezebiliyorum.
(bkz: baba ve piç) aklıma geldi şu anda.
dorian grayin portresi.
(bkz: the picture of dorian gray)
En baş Tolstoy - insan ne ile yaşar.

Ayşe kulin kitaplarını da es geçemeyeceğim malesef.
Karım.

Cidden karım. Ciddi ciddi karım.

Hanımcı değilim.
1- küçük prens (Daha yeni okumama rağmen küçük prens diyorum çünkü aşktan, ihanetten ve düşmanlıktan bahsetmeden,çok az karakter kullanıp bu kadar akıcı ve etkileyici bir hikaye yazmak muhteşem bir başarı)

2-dünyanın merkezine yolculuk (sanırım hayatımda okuduğum bütün hikayeler ve romanlar arasında en akıcı ve en merak ettiren olanı buydu)

3-inci (beni üzen ilk kitap olduğu için)
Livanelinin serenad kitabı oldukça etkilemişti beni, uzun süre ırkçı insanlardan nefret ettim.
kürk mantolu Madonna tabikiiii..
ama zevkle okuduğumda sefiller
şu an ruh adam ama genç werther'in acıları daha çok etkileyecek gibi. Malum intihara sevk ettiren bir kitap.
Aylak Adam - Yusuf Atılgan
Stefan zweig - olağanüstü bir gece

Yeni okudum diye mi oldukça etkisindeyim bilmiyorum. Ama her satırında kendimi bulduğum ve ileride bir kez daha okuyacağım kitaplar listesine eklendi.
Beni yuvada unuttular.
Raşit anaral.
1984.

ben böyle bir ileri görüş görmedim. george orwell müthiş.
Serenad.