1. .
  sovyetlerde komünistliğe giden yolda alacağın ilk ünvan.
  ayrıca rusça da kiril alfebesi kullanılması sebebiyle latin harflerine çevirinçe kelime aynı oluyor fakat türkçe de birilerine bu kelimeleri anlatacaksan en uygun kullanım ve yazım şekli seslenişinde olduğu gibidir.
  yani aktyabryat diye yazmam gerekiyor. ve tabi ki kamsamol, kamunist, savet, sayuz, piyaner diye yazmam gerekiyor iş bu konuyla alakalı kelimeleride.
  *
  sovyet insanı daha ilk doğuştan kaderi planlanır.

  gerçi daha sonra sovyet insanının hayatını planlayan rejimin yani sayuzun kendisinin kaderini planlayamadığı görüldü. hatta etap olarak komünizme geçmesi gereken praletarya diktatoriyası nedense bunu hiç istemedi. hatta tito nun daha yumşatıcı diktatoryası vakti zamanında sovyet hükümetince yerildi. bilimsel olarak bile yanlış bir etap izlediği bile yazıldı çizildi. pek bilinmez ama şunu belirtmek istiyorum. sovyetlerde nerdeyse siçmak için bile bilimsel makale bile yazılırdı. olayı bilime yıkmanın dayanılmaz hafifliğiylemidir nedir. kolhozlar veya sovhozlar aylık hesabatını bile verirken olaya bir bilimsellik makalesi katarlar.

  evet ne diyorduk. bu planlamanın ilk aşaması daha okula başladığın gün senin her yanını sarar.

  bir oktyabryatın giyimi aynen şöyledir. beyaz kömlek ve siyah pantolon fakat bu giysinin en önemli ayrıntısı kırmızı rengde bir nevi fular ve yakana takılmış leninin çocukluk resmi rozeti.

  ne kadar zekice dimi?...çocuk resimli rozet.. acayip severdim. sevmeyende yoktu. leninide acayip severdim. küçük vladka gibiydim. hep çalışkan hep çalışkan.ama zaman zaman yaramazlık bile yapan.

  okulda kitaplarda leninin çocukken okuldaki başarılarından hikayeler anlatılır.
  zaman zaman evdeki yaramazlıklar sonucu örneğin vazonun kırması sonrasında annesinin ona öğütünü anlatıyor.
  babasınından söz edilmemesiı daha bir dikkat çekici.

  işte bütün bu güzel rüyalar içinde sen ilkokul bittiğinde orta sınıflarda piyaner olmayı arzularsın. yani küçük vladimir gibi büyümeyi arzu ederek ve onun gibi olmak isteyerek.

  tabii sen o zamanlar leninin stalin tarafından akıl hastanesine kapatılarak ölüme terkedildiğini bilmiyorsun.

  işte sovyetler ve oktyabryat olmak böyle birşeydi. *
  -1 ... rene garcia mericsoy