bugün

kitaptaki en çok göze çarpan, en yüzeysel şeyleri soran, iyi kalpli, elinden öpülesi hoca. nesli tükenmektedir. koruma altına almak lazımdır.
(bkz: delikanlı)
Öpülesi, sevilesi, okşanası, tapılası hocadır.
480 sayfalık din sınavında* olması muhtemel olmayan hoca şeysidir.*

(bkz: gazi üniversitesi kastamonu eğitim fakültesi)
sukelayı hakeetmiş ve en beğenilenler listesinde yerini garantilemiş hocadır.

(bkz: hoca)
(bkz: öğretmen)
dipnot soran hocaya gıcık olan iyi kalpli öğretmen...
(bkz: eli öpülesi insan)
öğrencinin çalıştığı yerden soru sorabilmek için öğrencinin nerelere çalıştığını bilmek gerekir ki bu durumda; öğrencinin nereye çalıştığını nasıl bildiğini bilemediğim hoca türüdür.
öğrenci ile öğretmenin senkronize olma durumudur. bu da yetmez; hocanın oyun bozanlık yapmaması gerekir. **
öğrencini gözbebeğidir.hocaya artık toz kondurulmaz bu aşamadan sonra.
Öğrenci deyimiyle "şeker gibi" hocadır. Buna karşılık sınavda yüzeysel ve beklenen sorular soran bir hoca her ne kadar öğrencileri tarafından çok sevilse de onlara pek bir şey veremeyecektir; zira sınavda zorlanmayan öğrencinin, o dersi hakkıyla geçip geçmediği meçhuldür. iyi bir eğitim için "şeker gibi" değil "iyi" hocalar gereklidir.
dünyaya gelmiş geçmiş en iyi hocadır,
omuzlarda taşınmalı, ölürse, bal mumundan bebeği yapılmalıdır.
geçirmek isteyen hocadır. * *
candır can. var mıdır ki böylesi? varsa nerdedir neden benden uzaktır diye sordurur insana.
kendisinin de bir zamanlar öğrenci olduğunu unutmamış hocadır.
(bkz: ilkokul öğretmeni)
müneccimdir. öğrencinin iyiliğini düşünüp; çalıştığı yerleri mistik güçleriyle saptayıp oralardan soran hocadır.
(bkz: tutmayın öpücem)
ya da efendim öğrencinin son anlarda sıraya kopya olarak yazdığı yerlerden soru soran hoca da öpülesi , okşanası, yemeğe götürülesi , saçları kuaförde yapılasıdır.