bugün

2008 yılındaki aylık 13 milyar dolarlık rakamlara göre 2010 yılı ocak ayında yapılan 7,9 milyar dolarlık rakam oldukça düşük rakamdır.
bir ekonomistin bunun iyimi kötümü olduğunu açıklaması gerekiyor.
2004 ocak ayinda bahsi gecmeyen durum.
türkiye bu dönemde aylık 13-15 milyar dolar ihracat yapabilecek kapasitededir.

tabii ki 7,9 milyar dolar 10 yıl öncesine göre iyi bir rakamdır.ancak mevcut duruma bakmak lazım.

belki 5 sene sonra ihracat aylık 20 milyar dolar civarına gelecek ve 13-15 milyar dolar düşük kalacak.
götünden sallamanın en nadide örneklerini sözlük ahalisine sunarak, durum tespiti yapmaya çalışanların küsüratlı rakam bile vermeden, * bol kepçe kaşık sallayarak ortaya çıkardığı hadise.

zira, tespiti güçlendirmek içi baz alınan 2008 ocak ayında 13 milyar dolarlık ihracat yapılmamıştır. 2008 ocak ayında 9 milyar 781 milyon dolar olan ihracat, 2009 ocak ayında ise 7 milyar 51 milyon dolardır.

http://www.cnnturk.com/20...sildi/561799.0/index.html

(bkz: tespit yapma demiyorum hobi olarak yine yap)
üstad büyük ihtimalle okumuyorsun.

ocak ayında 13 milyar dolar yapıldı denilmiyor ilk entry'de aylık 13 milyar dolarlık rakamlara ulaşıldı deniyor.

2008 yılı aylık ihracat rakamlarına bakarsan daha rahatlatıcı olur senin için.
2010 yılının ocak ayı ihracat rakamlarını irdelerken, 2008'in aylık ortalamasıyla karşılaştırmak nasıl bir mantık ürünüdür ben çıkamadım işin içinden.
(bkz: sana söylenecek sözüm yok artık)

devlet bahçeliye bi danışmak lazım sanırım.

(bkz: kaldı mı dohuz)
2010 yılı ocak ayı incelenirken 2008 yılındaki türkiye'nin aylık ulaştığı en yüksek rakamlar örnek gösterilmiştir ( bu rakamlara ulaşılabiliyor anlamında ) bunda anlaşılmayacak bir durum olmaması lazım.
2008 yılında küresel ekonomik krizin etkileri henüz tam olarak hissedilmezken yapılan ihracatla, 2010 yılında yapılan ihracatı karşılaştırarak bir sonuca ulaşmaya çalışmak abesle iştigal etmektir.
(bkz: baz etkisi)
adama sormazlar mı serhat, o aradaki bir yılda neler döndü şu dünya'da diye.

tayyip erdoğan'ın her sıkıştığında, kendi dönemini dibe vuruş yılı olan 2001 yılıyla karşılaştırmasından farklı bir durum göremiyorum ben.
üstad mesele tayyip erdoğan veya başka birşey değil.

türk ihracatcısı 2008 yılında aylık 13 milyar dolara ulaşabiliyordu ( doğrudur krizin etkileri tam olarak yansımamıştı ) 2010 yılında da ( krizin etkileri kalktığı söyleniyor )aylık 13-15 milyar dolara ulaşabilir mi onu görmek lazım...

ocak ayı 7,9 milyar dolarla biraz düşük gelmiştir.
dolar bu seviyede olmasa, dünya da sürünmese inanın bu seviyeler bile zor ihracat için.
bir de ithalata bakmak gerek. bir de bütçe açığının kapatılamaz haline bakmak gerek. bir de türkiye'deki insanların haline bakmak gerek. küreselleştik, globalleştik diyorsan zaten ihracatın iyi olacak. diğer rakamlara bir bakmak gereklidir başarı oranı için. ama bakmasak daha iyi, rezil olur bazıları.
türkiye'ni artırmaı gereken rakamdır.
büyük ihtimalle kırmızı et ihrac etmişizdir.elimizde vardı verdik yerine pere aldık pere pere*.

(bkz: götündeki donu satıp zengin olmak)
güncel Önemli Başlıklar