bugün

Askerliğimi hazır kıtada yaptım. Uyuyanı öperim. Zulum olurum ona.
Askerliği babası gibi 18 ay yapacak askerdir.
görsel
Sıkıntı yaşayacak olan askerdir.
askerlik anılarımda yeri olan askerlerdir.

hazır kıtada olduğumuz için gece tatbikatı vardı. daha önce çalışma yaptığımız bir şeyi uygulayacaktık o gece. gizlice bir yeri silahlarla basacaktık. hedef olarak da biraz yukarıdaki nöbet kulübesi verildi. nöbetçilerin silahı da bizim silahlar gibi boş olduğundan bunu yapmanın bir riski yoktu. başladık nöbet kulübesini çevrelemeye. yavaş yavaş yaklaşıp kapıdan aniden girdik. karşımıza uykudan büyük bir korkuyla uyanan nöbetçi askerler çıktı. cidden o gece karşılarında bir sürü aniden nöbet kulübesini basan silahlı askerler görünce ödleri kopmuştu. komutan bunların uyuduğunu görünce hemen tutanak tutuldu. sonraki akıbetlerini bilmiyoruz, ama ciddi bir ceza almış olabilirler. çünkü pek hata yapılacak bir birlik değildi orası.

yine bir gün gece nöbete gidiyoruz. güya bir hat varmış alayın dinleyemediği. bu hattan nöbet tutan askerlere ulaşılıp haber veriliyordu beyler rahatça uyuyabilirsiniz nöbetçi subaylar devriyeye çıkmayacak diye. işte tam ben ve bir arkadaş nöbet tutarken böyle bir telefon geldi. öteki arkadaş duyar duymaz "abi ben uyuyorum, bilgi kesin. istersen sen de uyu" dedi. "yok ben nöbetteyken asla uyumam, bence sen de uyuma" dedim. zaten dışarıda hava soğuk, kulübe de sıcak, hazır kıta olduğu için yorgunluk çok olunca arkadaş bu sözü bile tam idrak edemeden uyudu. ben de bir süre sonra üzerimde gittikçe ağırlık yapan silahı ve kaskı nöbet kulübesinde çıkararak (aslında çıkarmak yasak nöbette) kenara koydum. bir süre sonra öylesine kulübeden dışarı bakınca yaklaşan askeri bir cipin ışıklarını gördüm. aracı görünce eyvah dedim, çünkü baskın bir denetlemeyi işaret ediyordu bu. arkadaşa panikle "kalk kalk devriye geldi" dedim, bir yandan kafama miğferi takıp silahı üzerime almaya çalışıyorum. panikten elim ayağıma dolaştı. yalnız uyuyan arkadaşa hayret ettim; adam uyurken nasıl giydi de fırladı birden dışarı. resmen jet hızıyla hareket etti. çıktı dimdik dışarı, araç dur komutunu verdi ve gerekenleri söyledi. sanki uyuyan o değilmiş de benmişim gibi. arkasında da ben vardım. araçtan inen nöbetçi subay ikimize de baktı ve gülümseyerek "çocuklar tam bir asker gibi hareket ettiniz. tetikte olmanız ve görevinizi iyi yapmanız hoşuma gitti gerçekten. sizlere teşekkür ediyorum, iyi nöbetler arkadaşlar" dedi ve daha sonra araca binip gitti. o arkadaş yalnız şok içindeydi; hani devriye gelmeyecekti, kesin bilgiydi diye söylenip durdu. sonradan olayın arkasını da öğrendik. o dinlenmeyen hat öyle bir dinlenmiş ki işte araçların normal olarak kalktığı yer değil de farklı bir yerden farklı bir askeri cip ile gelmişti durumu bilen devriye atan nöbetçi subay. neyse dua etsin o arkadaş ben vardım ki başı ciddi derde girmişti o gece.
Askerliğimi direk destek takımında yaptığımdan dolayı hiç nöbet tutmadım. Bana sorarsanız uyumanın hiç bir sakıncası yoktur. Zaten nöbet tutan hemen hemen her asker uyur.
Rütbeliler yatağında fosur fosur osurarak yatarken gece 2 - 4 nöbeti mi tutulur er dediğin kişi sanki 5 bin lira maaş alıyor, babasının hayrına askerlik yapıyor, nöbette uyumakla haklı olan askerdir, evet ben de çok uyudum.
Sen uyursan herkez ölür (filimde adam cok güzel bu konuyu anlatıyor ).
bir gözü açık uyuduğu gerçeğidir doğuda yapan aslanlarımızın dağ domuzlarına kolay kolay açık vermeyeciği gerçeğidir.
her yakaladığımda 5 dakika aklını başından aldığım askerlerdi. insanlar ile dalga geçmek onları korkutmak hoş değil biliyorum lakin görev başındayken kesinlikle yapılmaması gereken tek şeyi yapıyorsan bazı şeyleri hak ediyorsun demektir. silahın alıp ondan sonra uyandırırdık olmadı bağırır yattığı yerden fırlattırırdık.. çoğu zaman piketine vukuat yazacağımızı dolayısı ile mavişe ( bizdeki adı mavişti hapishanenin ) gideceğini ve askerliğinin uzadığını söyler olduğu yerde korkuturduk bir daha yapmasın diye.. hepi topu 2-3 saat nöbet lan 1 gece tutunca ertesi gece yazılmıyordu zaten neyine uyuyorsun..
Asker değil soytarıdır nöbette uyuyan asker namusunu vatanını düşünmeyen askerdir.
askerde bana zulmettiler diye ağlar sonra...

ulan 2 kere disko cezası aldım, biri 10 günlüktü ve askerliğimi uzattı ama çektiğim hiçbir çile sebepsiz değildi. sadece acemi birliğinde bir kere anlamsız bir tokat yedim, çokta zoruma gitmedi, adam güneydoğuda neler yaşamış belli değil aq, vursun bir iki tokattan bir şey olmaz.
içerik bulunamadı.
ensesini patlatacagim erdir.
doğuda askerlik yapanların o ne ki la dediği durumdur. Vijdanı olan gözünü bir saniye kırpamaz kendini düşündüğünden değil kendisine güvenen asker arkadaşlarını düşündüğünden.
görsel
hergün 12-16,gece 12-4 arası nöbet tut. 8saat. kalan vakitlerde de temizlik işleri yaptırılan bir askerin nöbette uyumasından başka bir şansı kalmamaktadır. istediğin kadar vatan,millet,sakarya de; bünye bu dayanmıyor işte. deniz muhafız eri olmak zor iş arkadaş.
diskoda kopacak askerdir sivilde apaçiyse hergece uyumasida muhtemeldir.

(bkz: üçyüzbeşyüz)
ertesi gün öğle içtimasında tüm bölüğün küfür yemesine neden olan asker.

(bkz: güneş görmemiş küfürler)
Devriyeden korktuğu kadar teröristten korkmayan askerdir. zira uyanık asker sürekli devriyeyi kollar.
en büyük cezayı hak eden askerdir. kimse kimsenin canına kasti bir şey yapamaz. hele ki canını emanet eden onca askere yaptığı bu ihanetin ardından...
yorgunlukdan kontrolü dışında gercekleşen bir eylemdir.
sopalık askerdir. ne olursa olsun insan da azıcık irade olmalıdır. hadi batıda askerlik yaparsan uyu da kardeşim doğuda her an saldırı gelebilecek mevzide uyuma. o kadar da düşüncesiz olma.
türk askeri nöbette uyumaz,türk askeri canından çok sever,değer verir ülkesine...
diskoya gönderilmesi muhtemel asker.