bugün

genelde youtuber'ların tercih ettiği, telifsiz şarkılar, beatler paylaşan başarılı bir youtube kanalı. 21 milyon abonesi olmasıyla birlikte, dünya'nın en büyük müzik kanallarından da birtanesidir.

https://www.youtube.com/watch?v=H81DzDMdCLI
Telifsiz şarkılar paylaşan youtube kanalı. Birçok video editinde bu kanalın şarkıları kullanılır. Videolarındaki çember şeklinin rengi parçanın türünü temsil eder.

Kırmızı : drumstep
Turuncu : indie dance
Sarı : house
Yeşil : trap
Mint y. : glitch hop
Turkuaz : melodic dupstep
Açık mavi : chillstep
Mavi : dupstep
Mor : deep / future house
Pembe : drum ve bass
Beyaz : electro, Hardstyle ve alternatif
Siyah : bass house
Efsaneler efsanesidir NCS. Britanya şirketidir. Kendi kanallarında ki şarkılara telif giren, ama ne hikmetse kendi kanalları haricinde şarkılarını kullanan hiçbir kanala telif girmez. Bu sebeple bir tık tuhaf şirket.

2013 yılında 3-5 Elektronik müzik sanatçısıyla başladı kariyerine. Küçücük bir plak şirketiyken, bir anda YouTube'da şarkıları sıçrama yaparak günümüzde ki en büyük plak şirketlerinden biri oluverdi. Alan Walker başta olmak üzere Cartoon, Dasmeon, Different Heaven, Tobu, Lost Sky, Unknown Brain, Sex Whales, Heuse, Egzod ve adını sayamadığım bir çok prodüktör sayesinde iyice geniş kitlelere ulaştı. Özellikle 2015-2016 yıllarında Cartoon'un "On & On", ya da Alan Walker'ın "Fade" şarkısını YouTube videolarında kullanmayan tek bir insanoğlu dahi yoktu. (On & On efsaneler efsanesiyken, Fade maalesef benim için çöptü.) Kısacası YouTube Türkiye dahil, insanların müzik zevklerine de bambaşka bir vizyon getirmişti.

Evet Prime dönemleri 2016 falan olsa da, günümüzde de halen daha dünyanın dört bir tarafında ki sanatçılarla kariyerine devam etmektedir, ve zannımca eskisi gibi büyük kitlelere ulaşamasalar da, halen daha çok başarılılar. Zira bünyesine yeni sanatçılar katmakla kalmıyor, gerçekten aşırı kaliteli şarkılar paylaşıyorlar. Hatta o kadar kaliteli ki, "Telifsiz olamayacak kadar muazzam" diye söylenirim içimden. Açıkçası bu dinlediğim şarkıların neredeyse hiçbirini YouTube videolarımda kullanmadım, sadece kendim dinledim. O kadar mükemmel buluyorum yani.

Prime dönemlerinde ki çöp şarkılar haricinde, halen daha eski, güzel şarkıları dinlemekteyim. Ancak dediğim gibi, NCS günümüzde de harika şarkılar paylaşmaya devam ediyor. Birini önermem gerekirse;

https://www.youtube.com/watch?v=rrzHAoA-oRI

Not: Bandcamp'te NCS WAV'ları bedava dağıtıyor. Sadece Email adresi girmeniz yeterli. Ama edinmeyin siz yine de. Gidin sanatçıya direkt destek verin.

2. Not: Önerdiğim şarkı sadece sevdiğim şarkı değil, 2023 yılımın en iyi şarkılarından biri olacak potansiyele sahip. Hatta 1. sırada bile yer alabilir. Anlamsız ama, belirteyim dedim.