1. 1.
  yeni yeni, evlilik ve ilişki psikolojisinde adını duyduğumuz terimdir. The 5 Love Languages'de geçen sevginin 5 dilinden ikincisidir.

  Kitaptan küçük bir alıntı: "Nitelikli beraberlikle, birisine bütün dikkatinizi vermenizi kastediyorum. Kanepeye birlikte oturup televizyon seyretmenizden bahsetmiyorum. Zamaninizi bu şekilde geçirdiginizde ABC ve NBC dikkatinizi çekiyor, eşiniz degil. Benim kastettigim ise televizyonu kapatip, kanepeye oturmaniz, tüm dikkatinizi birbirinizde toplayarak birbirinize bakmaniz ve konuşmanizdir. Benim kastettigim yalnizca ikinizin bir yürüyüşe çikmaniz veya yemege gidip, birbirinize bakarak konuşmanizdir. Bir restoranda flört eden bir çiftle evli bir çift arasindaki farki hemen her zaman anlayabildiginize hiç dikkat ettiniz mi? Flört eden çiftler birbirlerine bakar ve konuşurlar. Evli çiftler orada oturup, etrafı seyrederler..."
  ... dibi dibi rek
 2. 2.
  bu tanıma ilk olarak garry chapman- 5 sevgi dili kitabında rastlamıştım. birlikte bir kişiliğe bürünme de diyebiliriz aslında nitelikli beraberlikten bahsederken. .çiftlerin, nasıl zaman geçirdiğinden tutun da neler yaptıklarına kadar olan kısmı burada ele almak mümkün aslında.

  burada bir noktanın da altını çizmekte fayda görüyorum. birlikte kaliteli paylaşımlar yapmak adına, kendi sosyal çevremiz ve özgürlüğümüzden feragat etmemiz de anlaşılmamalı hemen. her bireyin kendince iç açıları toplamı vardır kapladığı hayata dair. daraltmadan ama gelişimine katkıda bulanacak şekilde çiftler nitelikli birliktelik yaşayabilirler diye düşünüyorum.

  tabi bir de uyum durumu söz konusu. niteliği oluşturan parçaları bir araya getirmek için de her birinin ayrı ayrı ilgi alanları olmalı, ortak noktada buluştukları. burada illa da ortak noktalar olmalıdır gibi bir tanım yapmadım farkındaysanız. çünkü hiç ilgim olmayan bir konuya da merakım ve bilgi açlığımla iştirak edebilirim, o düzeyde olabilmek de mümkün. dolayısıyla da karşılıklı uyum içerisinde olmak, niteliği arttırmak adına önemlidir.

  alt alta pek çok şey sıralanabilir; hali hazırda aranızda yapanlarınız da vardır ama iletişimin üst düzeyde olduğu çiftlerde etkinlik oluşturmak zor olmasa gerek diye düşünüyorum. birlikte kitap okumaktan tutun, yemek yapmak, belgesel-film izlemek, spor yapmak, gezilere katılmak, piknik yapmak.. aklıma gelmeyen bir sürü şeyden bahsetmek mümkün.

  geçenlerde filiz akın' ın bir röportajında "eşimle sadece susarak vakit geçirmekten hoşlanıyoruz." dediği bir yer vardı sanıyorum. birlikte her ne yapmaktan hoşlanıyorsanız şayet; en başta da dediğim üzere ilişkinin kalitesini ve kişiliğini belirlemek açısından yapılabilir şeylere adım atmalı. zaman zaman şikayet edilen hevesim bitti, tutkum azaldı, aşkımın suyu çıktı, sevgimden hoşaf oldu... gibi bahanelere de zemin hazırlamamış olursunuz.

  ezcümle; ilişkinizi niteleyin..
  1 ... sabahuykusu