Afedersiniz ama gevşer Amın yayları değil miydi? Doğrusu.
atalarımız zeki adamlarmış be böbürlenmesi yaratan atasözü.

tam da bu aylarda havaların güzelleşmesi ile üniversite çimlerinde oturmak isteyen masum öğrenci:
"genç çiftler erotizm yarışması yarı finallerine mi geldim lan noluyo?!!!"
lise yıllarımda pazartesi günü gerçekleşen kılık kıyafet kontrolünde müdürümüzün söylediği kalıplaşmış bir cümle.
sanırım okul çıkışına gelen (özellikle bahar aylarında çoğalan) sevgililerden bıktığı için söylemiş adam.
içinde oldugumuz ayın geçtiği deyim.
kendini her sene hatırlattıran söz.
üç günde üç arkadaş sevgili buldu, biz hala sapız.
(bkz: ben her bahar aşık olurum)
önünde varsa ygs,lys ; neye yarar yaz gelse de..
Nisan ayına yaklaşmamızla birlikte, gönül yaylarını serbest bırakacağımızı hatırlatan, "hazırlan" diyen mani...
anlamsız.

neden gönül yayları gevşemek için nisan ayını beklesin ki? nisan kedisimiyiz biz? hem gönül denen şeyin yayı mı var. varsa neden gevşiyor çin malı mı?

misal eskişehir'le antalya'nın nisan ayı bir mi? (sıcaklık açısından diyorum güzelim). o zaman antalyada'ki gönülle eskişehir'deki gönül neden gevşemek için aynı ayı bekler?
(bkz: bahar gelince değişen başlıklar)
bunun bir üst versiyonu gevşer yatak yaylarıdır, ya da bir sonraki evresidir.
ayriyetten ;
(bkz: yaz gelince asiklarin cogalmasi)
nisan mayıs ilkbaharın nadide aylarıdır ve ilkbahar da aşkın,aşıkların mevsimidir.insanın aşık olma isteği artar,eğer aşıksa duyguları coşar.şairlere ilham kaynağıdır ilkbahar... (bkz: şimdi aşkın tam vakti)
doğruluğunu sol frame'i dolduran josh holloway ve angelina jolie içerikli başlıklarla kanıtlamış söz öbeği.
bütün güller ve metaforu gül olanlarda açar, açılırlar...

planlanmış bir oyunun figürleri gibi davranır doğanın her bir birimi,

pıtırdar, sevişir filan...

lakin adına insan denen, kendini yanıltma yetisi olan tür için farklı bir durum vardır...

o da hiç olmadığı kadar, en az bir fil ya da leylak kadar çiftleşme ve diğeri ile birleşme isteği duyar...

hiç bu kadar aşka hazır olmadığını hisseder...

ve pek çoğu olur...

tam bu noktada işte,

aşık olması gerektiği için aşık olmak ile yalnızca ve yalnızca evet o olduğu için ve yalnızca aşık olduğu için olduğunu nasıl ayırabilirki birbirinden...

içinde oraya buraya boink'leyen yaylar ile hani...
bu durumun sebebi gönül yayı gevşeyen kişinin hormonlarındandır bu mevsimlerde hormonlar tavan yapar.
muhlis sabahattinin sözlerini yazdığı bir şarkıda geçen söz öbeği..

bayan dedim bakmadın
manasını çakmadın
niçin hemen göğsüne
gonca gül takmadın

bay bayansız olamaz
bayan baysız olamaz
bu bir dünya işidir
kimse de mani olamaz

nisan mayıs ayları
gevşer gönül yayları
çayır çimen bekliyor
bayanlarla bayları
gevşemenin kazayla sonuçlanmasıyla öteki sene şubat mart ayında beşik yaylarını gevşetecek gevşemedir.
nisan mayıs aylarında insanı bir beklentinin içine sokan tekerleme.