bugün

türkiye'nin uzun bir süredir ihtiyaç duyduğu nefret söylemi ispiyonlama aparatı. basında nefret söylemi ile oluşturulmuş tüm haberleri ileterek bunların görünür kılınmasını sağlayan oldukça yeni bir platform. hrant dink vakfı'nın kurduğu platform Avrupa Komisyonu, Demokrasi ve insan Hakları Avrupa Aracı, Friedrich Naumann Vakfı ve Global Dialogue tarafından desteklenmekte.

http://www.nefretsoylemi.org/

ayrıca siz de haber bildirebilir ve projeye destek sunabilirsiniz.
nefret söyleminin kapsamının genişliğini gerçek manada kavratan, çoğumuzun her gün işledikleri bu suçtan birilerinin rahatsız olduğunu hatırlatan proje sitesi.
bazıları gerçekten nefret söylemi olan yazıları ifşa ediyorlar. Ama bazıları da öküzün altında buzağı aramak dediğmiz türden alakasız çarpıtma dolu.

düşünce çok çok güzel ama şu haliyle göründüğü üzere olmamış.

edit: evet evet ciddi manada saçmalıyorlar. Bunların kriterlerine göre sanırım hiçkimsenin milliyeti veya cinsiyeti hakkında tek bir kelime etmemeniz gerekiyor.

Örnek verecek olursak, türkiye de yaşayan bir ermeni kadın banka soydu diyelim.(bakın ermeniyi ayrımcılık için değil örnek vermek için kullanıyorum. isterseniz irlandalı deyin) Bunu ermeni kadın banka soydu diye haber yaparsanız bunlar nefret söylemi diye sizi ekleyebilir. Neden çünkü ermeni olduğunu belirtmişiz. Ermeni olmasının soygun ile alakası yokmuş.(yani çoğunluğu türklerin yaşadığı bir ülkede yabancı kökenli-bakın yine ayrımcılık yapıyorum- birinin soygun yapmasında haber değeri görüp bunu belirtirseniz vay halinize) Ayrıca bu mantıkla kadın olduğunu da belirtmememiz gerekiyor. Çünkü bu sefer kadına karşı nefret suçu işlemiş oluyoruz canlar. Çünkü kadın olmasının da konuyla alakası yok.

Bu mantıkla devam edersek haberler de isim kullanılmamlı. Mesela ismi mahmut olan biri tecavüz edilirken yakalanır ve atıyorum mahmut k 75 tecavüz ederken yakalandı derseniz mahmutlara karşı suç işlemiş oluyorsunuz. Çünkü olayın mahmut ismi ile alakası yok. Bütün mahmut lara karşı bir nefret söylemidir bu. Ayrıca yaş ta ordan kalkmalı bu sefer yaşlılara karşı ayrımcılık falan olur. Toplum bu yaşlılar zaten hep azgın der yaşlılara kötü davranır. Dikkatli olmalıyız.

şimdi nefret suçu işlemeden nasıl haber yazabilirsiniz ona bakalım.

Haber mi yapacaksınız. Banka soyuldu diyelim. Cumartesi öğlen 12.40 sıralarında bir homo sapien banka soydu diyeceksiniz. Bakın insanları da genelledim şimdi oldu mu.

lan var ya benim gibi liberal bir insanı bile delirttiniz ya gece gece ben daha size bir şey söylemiyorum.