bugün

her insanın en azından bir kere merak edip kendini saniyeyle deneyerek yaptığı aktivite. mesela sigara sağolsun ben, 2. dakikanın sonlarına doğru yalan oluyorum.
küçük bir fizyoloji bilgisiyle normalden %50 fazla yapılabilmektedir. şöyle ki, nefesinizi tutmaya başlamadan önce 10-15 kere derin derin nefes alıp hızlıca verin. bundan sonra çok derin bir nefes alıp tutun. sonucu msj atın bana.

fizyolojik açıklamasına gelince, nefesimizi tuttuğumuzda beynimize "artık nefes alman gerekli" dedirten değişim oksijen değil karbondioksit'tir. yani kanımızdaki karbondioksit parsiyel basıncı. bu basınç normalde venöz kanda 40'dı sanırım. nefesimizi tutunca bu basınç giderek yükselir ve 55-60'a doğru gelince götümüz çatlar, nefez alırız. ama daha önce anlattığım hiperventilasyon* sayesinde bu basıncı 15 mmhg'ye kadar düşerebiliriz. sonra nefesimizi tutmaya başlayınca 55'e ulaşması daha fazla zaman alacaktır haliyle.

aslında bu anlattığım mekanizma daha çok su altına yani dalış yaparken geçerlidir. ama bir tehlikesi de vardır ki, nefes almanız gerekip su yüzeyine çıkmaya başlayınca oksijen parsiyel basıncındaki ani düşüş beyninize oksijen gitmemesine neden olup baygınlığa yol açabilir. ya ya! bunu yazımın en sonuna yazdım ki herkes okumasın:)
saçma hadise. öleceğimdir birgün 2'nin üstüne çıkacağım diye.
insanı öldürmeyen hadise. çünkü nefes çok uzun süre tutulduğunda baygınlığa sebep olur ve bayılma esnasında kişi normal nefes almaya başlar.
Bazılarının saniyeler bazılarının dakikalarca tuttuğu yaşamsal olgudur. Ama bunların hiç biri rekor değildir. Çünkü tanıdığım biri sonsuza kadar tutabiliyordu. Onun yerinde olmak isterdim. Belkide onun yerinde olacağım.
bir zamanlar nırmalde ve su altında 2 dakikaya yakın tutabiliyordum.. şimdiyse bir kaç denemeyle 1 dk ya yakın tutabilirim sanırım...
selenadaki kıvılcım en iyi örneğidir.
sevilen kişi görüldüğünde istemsiz yapılan eylem.
güncel Önemli Başlıklar