bugün

"Senin biraz daha çekilir olman için", diye cevap verilmesi gereken nurcudur. Nitekim çirkin fetho yoktur az vodka vardır efendim.
sanki içen insan hesabını bu bünyeye verecekmiş gibi, içkinin haram olduğunu bir şekilde dile getirmek için soru sormuş ve kendini bir çeşit yol gösterici sanan nurcudur.
içki içmenin içen kişiye ileride başka yollardan geri döneceğini farketmiş nur talebesidir. arkadaşını da kurtarmaya çalışıyordur o an ama arkadaşı tarafından bu genelde anlaşılmaz. nasıl anlaşılsın zaten haram olmasının bir sebebi de bu meretin insanı insanlıktan çıkartmasıdır. beyin o aralar işlevini yapamaz durumdadır.

(bkz: bilmiyorlar bilselerdi yapmazlardi)
"kuru daha iyi, ,içki hamallık" diyerekten cümlenin sonunu bağlaması beklenen nurcu'dur.
başkasının günahına ya da nefsine karışmaması gereken insandır. ne halin varsa gör şeklinde düşünerek sadece hakedenlere tavsiye ya da nasihat vermelidir. bu da ona bizden bir nasihat olsun.
insan sınırları dışında cevap verme kapasitesi olana, insanca soru soran kişidir.ama yarası olan gocunur misali bu soruyu kaldıramayan bünyeler olacaktır.madem öyle sallamamak gerekir bunları.
nurcu- neden içki içiyorsun?
alkolsever- zevk aldığım için.
merak ediyordur da ondan soruyordur. sıkılmayın, utanmayın cevap verin. belki de sırf sizin sağlığınızı düşündüğü için soruyordur. soru sormak bir insanı yargılamak değildir hatt ı zatında.

sadece "ömer hayyam"* demeniz bile yeterli. sonra bir daha sormazlar. **
karşılığında
(bkz: sana ne diyen adam)
(bkz: türke sebep gerekmez)
-"ogle namazini kacirdim, dertliyim" sekliginde cevaplandiginda "ha sorry" denilebilen hede, zimbirti vs..
-Neden içki içiyorsun?
+içki içince anksiyetem geçiyor, ilham geliyo deneme yazıyorum, yeni besteler çıkarıyorum, hayatın ne kadar ibne olduğunu unutuyorum.
dincilerin bu memleketin damına koymasını düşündükçe dertlenip içiyorum denilmesi gereken insan.
"ee icki kuran da yaziyor" seklinde, onun anlayacagi bir dilden yanit alan nurcudur.
potansiyel kafa cekme arkadasi olan nurcudur.

- neden icki iciyorsun?
+ gel bakiyim soyle, cek bi firt anlarsin neden ictigimi.
- ama ama ben hoca efendi hazretleri ne der...
+ birak simdi onu, onla da baska zaman iceriz...oohh gotur bakiyim, yarasin aslan sakirtime benim.
- ohhh iyimis be...
+ yavas lan banada birak...hem nerde kaldi hizmet anlayisi? firla bakiyim bak meze kalmadi sofrada donat surayi yeniden hadi... hizmet her yerde hizmettir.
- firliyorum abi..
+ hadi bakiyim ucan sakirt...
hacum şimdi ayak üstü anlatamam gel bir masa donatalım da ben sana detaylı anlatayım denilesi nurcudur.
nurcuların bu konuda iletişim, ikna kabiliyeti ve yol göstericilik konusunda sıkıntıları vardır. benim bildiğim nurcular "pis herif" der geçer. muhatap olmazlar tercihen. he kalkıp feraseti gün gibi açık mensuplarının da öyle ortamda işi olmaz.

(bkz: bunu soran nurcu olamaz)
içki bir kültürdür sen anlamazsın diye cevap verilesi kişi. ya da alıp ders de verilebilir, hangi yemekle hangi ülkenin hangi üzüm bağlarından üretilen şarabı içilir, alman biralarının tadıyla belçika birası arasındaki tad farkının nerden geldiği konusunda bilgi verilebilir falan filan..uzar gider.
öncelikle kendisini sorgulaması gereken nurcudur.tamam anladık karşısındakinin ahiretini düşünüyor belki de ama önce kendi ahiretini kurtarsın yahu.o günah ,bu günah ,her şey günah! başkalarına sevgili edinmenin günah olduğunu telkin edip kendileri nurcu sevgili bulunca çok sevap oluyor değil mi! dedikodu yapmak da çok sevap ayrıca ve daha neler neler! herkes önce kendisine çeki düzen vermeli.
sizi "doğru yola" sevketmek arzusunda olan nurcu'dur.

sorusuna en uygun cevap "uyuşturucu daha zararlı olduğu için" olsa gerek.
allah'ın haram kıldığı bir fiili gerçekleştiren kişi için üzüldüğünden sorabilir. bunu sadece nurculara yüklemekte yanlıştır. bir müslüman sadece kendisinden değil, çevresindekilerdende sorumludur. allah ona öbür tarafta bildiklerini neden anlatmadın diye sormayacakmı zannediyorsunuz. tabiiki de biliyorsan bir şeyler, anlatmak zorundasın.
verecek cevabı hazırda bulunan nurcudur. *
niye sorduğunu anlayamadığım nurcu. içki neden içilir, bilmeyen insan varsa kafasını kuma gömsün veya yemek neden yenilirden başlayarak öğrensin.
-hey kafir, neden içki içiyorsun? hoca efendimiz bık bık bık...
+sen sorasın diye.
- neden içki içiyorsun?
+ seni daha bulanık görebilmek için!
- ?
+ kaybol, gözüm görmesin seni! *
sözlükteki kimselerin dini bakımdan ne kadar denyo ve küstah olduğunu görmeme neden olan başlıktır.

efendim nurcu olsun olmasın, dinini yaşayan ve çevresindeki insanların günahlardan uzak durmasını isteyen bir insanın çevresindeki insanı günahlardan uzak tutmak amacıyla uyarması kadar doğal bişey yoktuer. fakat görüyoruz ki yavuz hırsız ev sahibini bastırıyor...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar