bugün

böyle olmaması gerekti.
yazık oldu. heba olduk.

kısa ve öz.
çabuk bitse de gitsek.
şemşiyeyi açmayı denersen, ya ne olacaktı.
çünkü poğaçalar pişerken fırının kapağını açtın.
başarısız geçen bi eylemden sonra dillerden özenle dökülen sözcüktür. bu cümleyi genelde cuhabeliler çok kullanır neden mi 20 yıl her seçimde iktidar olmak isteyip seçim akşamı sandıklar açılmaya başladığı zaman gene iktidar olamayınca dillerinden dökülen tek cümle vardır neden böyle oldu. neden olacak lan bitmek tükenmek bilmeyen islam karşıtı olmanız nedeniyle bide hdp denen partiyle ortaklık yapmanız nedeniyle.
Sormaktan vazgeçtiğim soru. Olması gerekiyormuş da olmuş. Kabul edince bir rahatlama geliyor.
Adettir adet takma boşver.
Her ay yaşıyor bunu sebep arıyor aq bide.
bilsem böyle olmazdı. koca bir hayat boşa gitti ve gitmeye devam ediyor. başka da yok.
dün geceden beri yaşananlar hakkında sorulması gereken sorudur.

sanırım ben cevabını buldum. acı da olsa bu çok büyük bir gerçek. hepimizin kaderini etkileyen bir gerçek..

nedeni çok açık:

biz atatürkçüler ve cumhuriyetçiler olarak ulu önder mustafa kemal atatürk' ün bizlere ve bizden öncekilere bıraktığı en büyük miras olan "bağımsızlık ve özgürlük" düşüncesine aşırı derecede bağlı kaldık.

evet arkadaşlar çok iyi düşünün, bizi yetiştiren ailelerimiz, öğretmenlerimiz hep "bağımsızlık, özgürlük, demokrasi" dediler.

peki ne oldu sonuçta?

demokrasiye inandık, karşıt görüşten biri seçildi eyvallah dedik. şimdi onlar aynısına tahammül edemiyorlar. bizi istemiyorlar..

bağımsız olalım dedik, düşmanımızı temizlemek için başka birilerinden yardım bekler olduk.

özgürlük? özgür olduk.. o kadar özgür olduk ki bize dokunmayan yılan şimdi bin yaşıyor..

neden böyle oldu ben size söyleyeyim arkadaşlar;

biz kimseye körü körüne bağlanmadık onlar gibi. biat etmedik. iktidar yalakası olmadık. kim yanlış yaptıysa karşısında durmaya çalıştık ve şimdi yanlışı yapanların, korktuğumuz cehaletin esiri olduk.

çocuklarımızı "yavrum kavga etme arkadaşınla, güzel güzel oyna" diyerek büyüttük. kavga etmeyi öğretmedik. hepimiz kardeşiz dedik..

"aman çocuğuma birşey olmasın dedik" apartmandan dışarı çıkarmadık.. elini bırakmadık hiç sokakta. düşmesin, düşmenin ne demek olduğunu bilmesin diye. kıyamadık..

ama ona rahat yaşayacağı bir ülke de bırakamadık.

barış dedik,

"yurtta sulh, cihanda sulh" dedik.

oysa ki yurtta sulh olabilmesi için bazen savaşmak gerekebileceğini öğretmedik.

Mustafa Kemal' in bu ülkeye sulh getirebilmek için nasıl savaştığını unuttuk.

"varlığım türk varlığına armağan olsun" dedik her sabah. türk lüğümüz de kalmadı, varlığımız da..

şimdi hepimiz bilgisayar başında sanal özgürlüklerin savaşçısı olduk.

facebook kapandığında özgürlüğümüz alındı sandık. vpn kurup, proxy yazıp zafer saydık facebook a girmeyi.

şimdi de neden böyle oldu? diye sorar olduk...

neden?

neden?
Mide usutmusun paso kusuyorum neden boyle oldu tabiki bu soğukta don atlet gezersen olacagi bu.
Kader. Napalım.

Edit : işbu entry ironi içermektedir.
Beşiktaş 4 tane atmasaydı.
matematik testi çözünce sık sık kullandığım sorudur.
Artık kendi kendime sorarken bu soruyu, çaresizliğimi ve kabullenişimi hissettikçe daha bir üzülürüm.
sık sık sormaya başladığın anda soğukkanlılık ve kabulleniş de beraberindeyse erme basamaklarına gittiğini kanıtlayan sorudur.
Diye soruyorsun ya sorma zamana bırak o cevaplarını veriyor. Yavas yavaş anlıyorsun neden böyle oldum neden böyle oldu diye. Bugün bir cevap daha buldum anladım.
bir nevi isyan cümlesi.
neden böyle oldu? çünkü seni istemiyorum.

kötü bir sorudur cevaplaması zordur.
Hayatımda en çok sevdiğim kadının durup dururken beni hayatından çıkarmaya karar vermesi karşısında depresyonlar içinde kendime sorduğum ve cevabını ölene kadar asla bilemeyeceğim ve bulamayacağım soru.
(bkz: böyle olmamalıydı)
neden böyle oldu diye sorma bana kalırsa hep olması gerekenler olur. yarın n'olur diye sorma, bir de bakarsın olmayacak işler olur.
(bkz: onur öymen). 2007 genel seçimlerinin sonrasında benzer sözler ifade etmiştir. Yarın akp'lilerden aynı sözleri duyabiliriz.
aslında sebebini çok iyi bildiğimiz ama keşke olmasaydı yerine kurduğumuz cümledir.
Neden böyle oldu ki şimdi sadece göz göze geldik ve ağzımızdan saçma sapan şeyler çıktı birbirimizi ilk görüşümüzdü ona hoşçakal diyip arkamı döndüğümde hala gülüyordum.Kimse bana aşık oldun demesin.
beklenmedik bir sonuç karşısında verdiğimiz tepkidir.
(bkz: ne nerdeyiz).